• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Невигідний поспіль. Як американці зупинять "Північний потік - 2"

Останні події навколо "Північного потоку – 2" дозволяють думати, що переграли. І "Газпром" укладе з Києвом транзитний контракт на українських умовах
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Санкції через військовий бюджет

Можливі санкції проти проекту будівництва газопроводу "Північний потік - 2" будуть стосуватися іноземних компаній, які беруть участь у проекті, відповідні заходи будуть відображені у військовому бюджеті США. Про це повідомляє німецька газета Bild з посиланням на джерела та виступ на конференції з безпеки в Галіфаксі голови сенатського комітету з міжнародних справ Джима Ріша.

"Санкції США проти компаній, що беруть участь у будівництві трубопроводу, можуть піти в обхід: вони будуть частиною закону про військовий бюджет США на майбутній рік", - йдеться в повідомленні.

Оскільки сама Росія не може будувати такі трубопроводи, санкції, ймовірно, торкнуться в основному міжнародних спеціалізованих компаній, яким потім буде заборонено вести бізнес в США. За відомостями газети, такі заходи можуть торкнутися швейцарську компанію Allseas, що спеціалізується на прокладанні труб і кабелів під водою, а також німецькі компанії, які співпрацюють з "Газпромом". Їм будуть арештовувати рахунки в США, заморожувати їх активи, американським фірмам і громадянам буде заборонено співпрацювати з підрядниками "Газпрому".

Нагадаємо, що 20 листопада міністр енергетики РФ Олександр Новак повідомив журналістам, що поставки газу по газопроводу СП-2 повинні початися в найближчі місяці. Проте пізніше віце-прем'єр РФ Дмитро Козак заявив, що газопровід "Північний потік - 2" запрацює не раніше середини 2020 р.

Вже згадуваний Джим Ріш в інтерв'ю виданню Defense News також заявив, що американський Конгрес має намір перешкодити реалізації російського газопровідного проекту, використовуючи закон про національну оборону на 2020 р. Ріш зазначив, що санкції проти компаній, що беруть участь у проекті СП-2 вже додані закон про національну оборону, однак палата представників і сенат США поки не досягли остаточного рішення щодо законопроекту.

Заступник голови американського Міненерго Марк Менезес 21 листопада говорив, що "Північний потік - 2" поряд з "Турецьким потоком", на думку Вашингтона, скоротить можливості диверсифікації, надавши при цьому Росії більше важелів впливу в Європі. За словами Менезеса, доступ до надійним, стабільним і доступним енергопостачання - це основне питання національної безпеки кожної держави. У той час як дефіцит енергоресурсів, волатильність цін і перебої в постачаннях де б то не було загрожують економічному зростанню повсюдно, в тому числі в самих США.

Реклама на dsnews.ua

"Сьогодні 11 європейських країн залежать від поставок російського газу, який становить 75% їх обсягу імпорту. У зв'язку з цим підвищення енергетичної безпеки вимагає скорочення цієї залежності, а також диверсифікації типів споживаної енергії і маршрутів доставки", - заявив Менезес.

Американський сенатор Тед Круз, який представляє республіканську партію від штату Техас, 20 листопада говорив, що потенційні санкції США можуть більш ніж на рік затримати введення в дію СП-2. За його словами, є два варіанти рестрикцій відносно компаній, що беруть участь у проекті. Згідно з одним сценарієм Конгрес США може прийняти новий санкційний законопроект, згідно з другим - Штати скористаються вже діючим законом CAATSA ("ПРО протидію супротивникам Америки допомогою санкцій"). За введення санкцій щодо СП-2 в рамках цього закону Палата представників американського Конгресу виступала ще в 2018-м.

Більш того, Тед Круз особливо підкреслив, що затримка будівництва трубопроводу представляється йому найгіршим варіантом. При кращому ж розкладі проект буде повністю зупинений. Американські санкції повинні дати ЄС три роки на створення механізму захисту від впливу "Газпрому" і Росії в енергетиці.

Реальна загроза для Москви

Експерти "ДС" зійшлися на думці, що тепер, нарешті, мова йде про дійсно ефективні заходи проти СП-2.

"Зараз все буде залежати від транзитного договору з Україною підпишуть або не підпишуть. Якщо не підпишуть - то дуже велика ймовірність реальних санкцій, - сказав "ДС" експерт по нафтогазовій галузі інвестиційної компанії Exor Валентин Топалый. - Але! Самі американські конгресмени не остаточно ще домовилися, там як мінімум один з них гальмує санкційні рішення, вказуючи, що вдарять вони не з Росії, а за європейськими і навіть американським компаніям, які залучені до СП-2. Однак поки що все виглядає дуже погано для будівельника газопроводу - компанії Nord Stream".

За словами іншого експерта, всі інжинірингові компанії, які вміють працювати на морському дні, мають контракти з США - в основному на виконання різних робіт у Мексиканській затоці. Тобто вони просто не захочуть втрачати ці контракти заради одиничного шматка пирога від "Газпрому". Отже, укладання труб у Балтійському морі буде зупинена. Як мінімум - поки Росія не зможе використовувати свій єдиний трубоукладчик, перегнавши його з Тихого океану на Балтику і перепрофилировав на інший тип труб.

"Я давно вже говорив, що єдині ефективні санкції проти "Північного потоку - 2" - це санкції не проти компаній - партнерів "Газпрому", а санкції проти підрядників, у першу чергу - проти компанії Allseas, яка за контрактом укладає трубу на морське дно. Але американцям знадобилося кілька років, щоб зрозуміти, як можна зупинити проект. Так що законопроект, спрямований саме проти підрядників, з'явився лише в кінці літа цього року, - сказав у коментарі для "ДС" президент Центру глобальних досліджень "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар. - Але тільки тепер до нього дійшли руки. І це серйозний аргумент-це те, чого в "Газпромі" побоювалися з самого початку. Тому що класти трубу більше не зможуть. Дійшло до того, що зараз у Росії заговорили про те, щоб використовувати власне судно-трубоукладчик "Академік Черський", яка укладала труби на Сахаліні. Але невідомо, коли це вийде і чи вийде взагалі. Так що зараз мова йде про зупинку проекту СП-2. Таке враження, ніби американці спеціально вичікували, щоб Путін і Міллер залишили на морському дні побільше російських грошей".

Сприятливий результат?

Ризикнемо припустити, що вище керівництво України і США зіграли в унісон - і обіграли Росію. На це вказує багато. По-перше, президент України Володимир Зеленський, як повідомляють ЗМІ, чекає результату по газових переговорах Москви і Києва вже через тиждень.

По-друге, російські ЗМІ 2 грудня процитували слова українського президента про те, що Київ готовий визнати "Північний потік - 2" неполітичним проектом, якщо Україні вдасться укласти з Росією новий договір про транзит на строк до 10 років. Про це Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю Der Spiegel, Le Monde, Time і Gazeta Wyborcza.

"Хоча наші європейські партнери стверджують, що це не політичний, а економічний проект, я дозволю собі не погодитися. Однак якщо нам вдасться укласти новий договір про транзит на строк до 10 років, якщо європейці нам допоможуть, а Росія не буде противитися цьому, тоді ми зможемо говорити, що "Північний потік-2" не є політичним проектом", - сказав він.

От тільки якщо Україна визнає СП-2 неполітичним проектом, то США з чистою совістю зможуть скасувати введення санкцій. Принаймні, у них буде поважна причина "відіграти назад". І тоді витрачені "Газпромом" на проект СП-2 9,5 млрд євро не залишаться похованими на дні морському, подібно боєприпасів Другої Світової. З іншого боку, американці як постачальники зрідженого природного газу і самі зацікавлені в тому, щоб не допустити подальшої експансії "Газпрому" на європейський ринок.

Це та сама ситуація, коли всі сторони отримають бажане. І тільки американцям буде трохи складніше потім "видавлювати" росіян з європейського ринку газу. Але хто знає, що буде через рік?..

    Реклама на dsnews.ua