• USD 28
  • EUR 32
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Ще на півгривні. Скільки разів подорожчає бензин до кінця року (ІНФОГРАФІКА)

Вже другий раз за цей серпень українські мережі АЗС підвищили ціни на бензин і дизпаливо – і знову на 50 копійок за літр. З чим це пов'язано і якого подорожчання можна очікувати до кінця року?
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Поступово, по півгривні...

У сусідній Білорусі державний концерн "Белнефтехим" тільки в цьому році підвищував ціни на бензин вже півтора десятка разів, кожен раз - на 1 білоруську копійку (це 0,14 грн). Здається, подібну тактику - підвищувати ціни потроху, але часто, - беруть на озброєння і українські торговці автомобільним паливом.

З 17 по 20 серпня, вже вдруге в нинішньому місяці, піднялися на 50 коп. за літр ціни на бензин і дизпаливо в мережах АЗС "ОККО" і WOG. Зокрема, на роздрібному ринку бензин марки А-92 в залежності від конкретної заправки подорожчав у межах від 31,45 грн/л до 31,49 грн/л, марки А-95 - від 32,45 грн/л до 32,49 грн/л, А-95+ - від 33,45 грн/л до 33,49 грн/л, дизельне паливо всюди піднялося в ціні до 29,99 грн/л. Те ж саме, нагадаємо, відбувалося 1 серпня: тоді "ОККО" і WOG також підвищили вартість пального на 50 коп.

Аналітики "Консалтингової групи А-95" прогнозують, що в найближчі дні інші заправні мережі піднімуть ціни слідом за лідерами ринку. А причиною нинішнього зростання цін вони називають ослаблення гривні щодо основних валют. Причому тут має місце трохи відкладений ефект: курси долара і євро на міжбанківському ринку зросли у період з 24 липня по 6 серпня, а зростання роздрібних цін на нафтопродукти розпочався 17 серпня.

"Ми імпортуємо 80% нафтопродуктів, у валюті (євро) встановлені акцизи, тому валютні коливання безпосередньо впливають на ціни. Сумарно валютна складова у вартості палива на АЗС досягає 85%, тому зв'язок між коливаннями валютного курсу та вартістю нафтопродуктів пряма", - сказав у коментарі "ДС" директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

Як випливає з розрахунків аналітиків "А-95", кожна гривня в курсі долара еквівалентна 0,85 грн на літрі бензину і дизпалива. Відповідно, збільшення курсу на 75 коп. диктує зростання цін в межах 65 коп. З іншого боку, на світових ринках бензин і дизпаливо не подорожчали, а тому в разі зміцнення курсу гривні ціни на моторне паливо, швидше за все, повернуться на колишній рівень.

На думку Сергія Куюна, потенційно паливо могло б найближчим часом ще зрости в ціні - в межах 50 коп. на літр. "Але не виключено, що дана коригування не відбудеться, тому що це може призвести до відтоку і перерозподілу споживачів між мережами АЗС", - зазначив експерт.

Реклама на dsnews.ua

Неочевидні фактори

Крім прямого і очевидного фактору - зниження курсу гривні на ціни могли вплинути різні процеси: від проблем з правоохоронцями у керівництва мережі заправок "ОККО" і до напруженості у відносинах між Олександром Лукашенко і Володимиром Путіним.

І справді, 21 серпня співробітники СБУ провели обшуки з вилученням документів і техніки в офісах ПАТ "Концерн Галнафтогаз" (власник однієї з найбільших мереж АЗС "ОККО") у Києві та Львові. При цьому на час обшуків львівський офіс компанії був повністю знеструмлений.

За інформацією прес-центру СБУ, спецслужба розкрила механізм фінансування окупаційних адміністрацій через незаконне функціонування мережі АЗС на території Криму і ОРДО. Як уточнили в прес-центрі "деякі українські комерційні структури" зберегли контроль над АЗС, розташованими в Криму і ОРДО, причому "управління підприємницькою діяльністю здійснювалося менеджментом материнської структури" і "з отриманих прибутків від реалізації продукції АЗС ділки платили у "бюджети" окупаційних адміністрацій так звані "податки".

А ще раніше, 10 серпня, з'явилася інформація про те, що Росія припиняє нафтогазове субсидування економіки Білорусі і, зокрема, зупиняє постачання на білоруські НПЗ безмитної нафти. Це стало наслідком тривалого конфлікту між Мінськом і Москвою, який розгорявся з весни нинішнього року. Але навіть якщо б сварка не сталася прямо зараз, то все одно незабаром російський "податковий маневр" в нафтовій галузі залишив би білоруських нафтопереробників без дешевої сировини.

Для України це проблема через те, що з Білорусі поставляється близько 40% всіх споживаних в країні нафтопродуктів. За даними Державної фіскальної служби, Україна в січні-червні 2018 р. імпортувала 3,41 млн т нафтопродуктів (за кодом ТНЗЕД 2710 - бензини, дизпаливо, мазут, реактивне паливо тощо), що на 1,1% більше, ніж за аналогічний період 2017 р. Але якщо обсяг поставок виріс ненабагато, то в грошах зростання значний. За січень-червень нафтопродуктів імпортовано на $2,22 млрд - це на 27,4% більше, ніж роком раніше.

У 2015-2017 роках Україна вдвічі збільшила імпорт дизпалива з Росії та бензину з Білорусі. "Аналіз географічної структури імпорту дизельного палива за 2015-2017 роках демонструє істотне збільшення обсягів імпорту дизельного палива з Білорусі, Литви, Туркменістану. Також дворазове збільшення обсягів імпорту бензину спостерігається з Білорусі - в 2015 р. було імпортовано 621 тис. т, в 2016-му - близько 1,2 млн т, в 2017 р. - майже 1 млн т, що становить близько 80% від всього імпорту бензинів в Україні", - вказує "Держзовнішінформ".

Білоруські НПЗ - не самі технологічно досконалі, так що їх рентабельність як раз і трималася на тому, що нафта вони отримували за ціною значно нижче ринкової. Якщо тепер цей розрив (30% - розмір російського експортного мита) зникне, то заводи як мінімум будуть змушені підняти ціни, як максимум - зупиняться. І те, і інше неминуче вдарить по українському ринку.

Те, як будуть змінюватися ціни на бензин і дизпаливо до кінця року, залежить від двох чинників: кон'юнктури світових ринків і ситуації на внутрішньому валютному ринку. І те й інше - значущі фактори ризику, а як вони можуть спрацювати разом, нам відмовилися спрогнозувати навіть самі імениті експерти ринку нафтопродуктів. Залишається сподіватися на краще.

    Реклама на dsnews.ua