• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Це моє. Що таке авторське право і навіщо його реєструвати

Всякий автор художнього твору або комп'ютерної програми розраховує на заслужену винагороду за свої зусилля. Гарантією того, що він отримає гонорар за свій роман або базу даних, покликане стати авторське право

Авторське право — це права автора на створений ним твір / Getty Images
Зміст

Що таке авторське право

Авторське право — це права автора на створений ним твір. Вони поширюються на досить широке коло створеного людиною: це можуть бути як літературний твір (роман, вірш, п'єса, газетна стаття або довідкове видання), музичний або художній твір, скульптура, кінофільм, а також — комп'ютерна програма, база даних, реклама, технічне креслення або карта.

Значок, яким позначають твори, захищені авторським правом (копірайт), виглядає так: ©. Однак відсутність цього знака ще не означає, що у когось немає авторських прав на той чи інший об'єкт: наприклад, якщо ви знайшли в інтернеті цікаву фотографію, це ще не означає, що її можна вільно використовувати при виготовленні реклами.

Якщо ж буква С у колі розгорнута в іншу сторону, то це знак "копілефт" — так позначаються твори, які вільні для копіювання та відтворення.

Два типи авторських прав

В авторському праві є два типи прав — немайнові та майнові.

Перші, якщо говорити спрощено, це права автора на його твір, підтвердження того, що саме він його створив. Немайнові права припускають, що автор може вимагати вказувати його ім'я на своєму творі і його примірниках, а також вимагати збереження цілісності твору. Особисті немайнові права не можуть бути передані нікому — вони залишаються за автором назавжди, навіть після його смерті. Наприклад, автором дитячого гумористичного роману "Тореадори з Васюківки" є і завжди буде Всеволод Нестайко і тільки він. Порушення немайнових прав автора — це плагіат, тобто копіювання без дозволу, запозичення частини текстів без вказівки імені того, чий твір копіюється.

А ось майнові права — це право поширювати копії твору (наприклад, видані книги або пісні на CD), демонструвати його публічно (наприклад, кінофільм у кінотеатрі), переводити на інші мови і навіть переробляти (наприклад, створити на базі роману кіносценарій). Майнові права автор твору може продати. Порушення майнових прав називається "піратством" або виробництвом контрафактної продукції.

Історія виникнення авторського права

Питання про захист прав автора на його твір виник ще 2,3 тис. Років тому в Афінській республіці — тоді переписувачі текстів і актори, які давали на сцені вистави, часто вносили зміни в тексти на свій розсуд. Це обурило авторів, і тому ще в Афінській республіці був прийнятий відповідний закон, що захищав авторські права.

Особливо актуальне питання захисту авторських прав стало після винаходу друкарського верстата, коли виникла можливість за короткий час наштампувати безліч копій твору і швидко заробити, не заплативши автору ні копійки.

Авторське право в Україні

В нашій державі дані питання авторського права регулюються Законом "Про авторське право і суміжні права", а також ст. 36 Цивільного кодексу України.

Майнові авторські права в Україні зберігаються за автором за його життя і протягом 70 років після смерті. Якщо твір створено у співавторстві — протягом 70 років після смерті останнього із співавторів. Якщо ж він був опублікований вперше протягом 30 років після смерті автора, то авторські права діють ті ж 70 років, але з моменту публікації.

А якщо, наприклад, твір було вперше опублікований вже після закінчення терміну охорони авторських прав, то той, хто його першим опублікував, буде користуватися авторськими правами протягом 25 років.

Однак перш ніж підраховувати, скільки грошей ви заробите (а після вас — ваші спадкоємці) на продажах вашого геніального твору, потрібно спочатку зареєструвати авторські права, подавши заявку в Міністерство економічного розвитку (самостійно або через юристів) і отримати Свідоцтво про реєстрацію права. Вартість реєстрації — 1,2 тис. грн, якщо скористатися допомогою юристів, буде трохи дорожче.

Патенти і права на торгові марки

Авторські права слід відрізняти від прав на винаходи, які вже належать до сфери технологій, підтверджуються патентами і регулюються іншим законом — "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі". При цьому у патентів зовсім інший термін дії — всього 20 років. Також окремо від авторських прав регулюється і питання власності на торгові марки — ця сфера регулюється Законом "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг".

Судові тяжби за порушення авторських прав

Одним з найбільш відомих в Україні процесів з приводу порушення авторських прав стала боротьба видавництва "Кальварія", яке випустило книгу Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц» українською мовою. Виняткові права на публікацію українського перекладу цієї книги "Кальварія" отримала від французького видавця. Вона стала першим українським видавництвом, яке отримало дозвіл на публікацію цього твору від власника, і активно переслідувало тих, хто також намагався видати цю книгу українською.

Ще один приклад судової тяганини за дотримання авторських прав — позов американського співака Ніла Янга, який поданий у серпні минулого року до президента США Дональда Трампа в зв'язку з тим, що його пісні використовувалися в ході передвиборчої кампанії останнього без згоди артиста. У заяві позивач поскаржився на порушення його авторських прав, але суд скаргу відхилив.

Ситуація з дотриманням авторських прав в Україні

Україна, незважаючи на всі зусилля, все ще залишається країною, де не вирішена проблема "піратства" — використання неліцензійного програмного забезпечення. Наприклад, у 2013 р., згідно зі звітом Офісу американського торгового представника, Україна посіла перше місце в списку країн, які не забезпечують ефективний захист інтелектуальної власності. Влада США регулярно висловлює претензії, що навіть у держустановах України використовується неліцензований комп'ютерний софт.

За даними звіту, оприлюдненого в 2020 р., Україна вже не найголовніший "пірат", але входить у десятку країн, де порушуються авторські права, поряд з такими як Алжир, Аргентина, Венесуела, Китай і Росія.

Українська кіберполіція періодично влаштовує "облави" і блокує онлайн-кінотеатри, які демонструють контрафактні кінофільми.

    Реклама на dsnews.ua