• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Холодний розрахунок. Чому тарифи обмежили, а платіжки все одно "поважчали"

Платіжки за лютий засмутили багатьох українців, хоча високопоставлені особи заявляли про обмеження рівня комунальних тарифів. Але питання виявилося непростим: свою роль зіграла і погода...

Тарифи на послуги ЖКП зростають, хоча газ для опалення поки що дешевий
Тарифи на послуги ЖКП зростають, хоча газ для опалення поки що дешевий / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Утримати ціни на газ, опалення та воду

Наприкінці зими уряд перейнявся високими тарифами на комунальні послуги. Зокрема 9 лютого Кабмін, Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), НАК "Нафтогаз України" і мери міст підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та гарячої води. Сторони домовилися, що тарифи на тепло і гарячу воду в Україні підвищуватися цього опалювального сезону не будуть. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що "це один з кроків для вирішення тарифного питання в Україні", а сам документ "повинен забезпечити стійке проходження у цьому опалювальному сезоні і підготовку до наступного".

Згідно з меморандумом до кінця опалювального сезону-2020/2021 українці будуть безперебійно отримувати опалення, а вартість доставки теплової енергії та гарячої води в багатоквартирні будинки в цьому опалювальному сезоні не зміниться.

Цей же меморандум передбачає, що теплопостачальні підприємства гарантовано отримуватимуть газ для вироблення тепла та поставки його в житлові будинки протягом всього опалювального періоду. Для цих підприємств передбачені відстрочка оплати за природний газ та компенсація різниці між ринковою ціною природного газу та ціною, врахованою в тарифах за тепло. У свою чергу, НАК "Нафтогаз" пообіцяв розробити і впровадити з 1 вересня довгострокові цінові пропозиції для забезпечення сталого рівня цін на природний газ для підприємств теплопостачання. Що повинно дозволити уникнути цінових коливань вже в опалювальному сезоні-2021/2022.

Ще раніше, 18 січня, Кабмін на позачерговому засіданні встановив граничний розмір ціни на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн за кубічний метр. За словами голови уряду Дениса Шмигаля, це мало б означати зниження сум у платіжках більш ніж на 30%. Також уряд встановив граничний тариф на розподіл газу — він не буде перевищувати 1,79 грн за кубометр.

Підсумувати все це можна даними Держстату: за лютий середні по Україні ціни на утримання житла, воду, електроенергію, газ та інші види палива знизилися на 1,8%, але це тільки завдяки обмеженню цін на газ. І тільки — по відношенню до січня (якщо порівнювати навіть з груднем — вже бачимо зліт розцінок, а рік до року — тарифи підвищилися на 18,6%).

Зміна комунальних тарифів
Зміна комунальних тарифів
Реклама на dsnews.ua

І тут дуже важливий момент: підвищення тарифів на опалення і гарячу воду становило всього 0,5%. Але на тлі лютневих холодів воно виявилося більш ніж відчутним в умовах витрат на обігрів, що різко зросли.

Також звернемо увагу, що, крім газу і електрики, інші комунальні послуги в Україні подорожчали навіть по відношенню до січня.

Тарифи на ЖКП: чому "важчають" платіжки

Платіжки за ЖКП за підсумками лютого, незважаючи на заявлене зниження тарифів, все одно виявилися помітно більш "важкими", ніж обіцяли чиновники і розраховували громадяни. Пояснимо на прикладі столиці. Так, прес-служба комунального підприємства "Київтеплоенерго" пояснює зростання сум у платіжках тим, що в лютому через сильні холоди київські багатоповерхівки спожили на 6% більше тепла, ніж у січні.

За даними комунальників, в лютому середня температура становила -4,7 °С, ставши найнижчим показником за останні два роки. Це на 2,2 °С нижче, ніж у січні (-2,5 °С), і на 4 °С — ніж у грудні (-0,6 °С). Результат — суми в платіжках виросли.

"Вартість опалення 1 кв. м в будинках, обладнаних приладами обліку, при незмінному тарифі 1654,41 грн за Гкал становить у середньому 35 грн за квадратний метр, тоді як у січні — близько 33 грн", — вказує прес-служба на відчутну різницю в 2 грн на квадратний метр житла.

Комунальники навіть наводять приклад розрахунку. Якщо в Голосіївському районі столиці в січні багатоквартирний будинок спожив 104,09 Гкал, то в лютому — 111,49 Гкал. Відповідно, споживання тепла квартирою з опалювальною площею 56,1 кв. м в січні становило 1,1407 Гкал, а в лютому — 1,2208 Гкал. При незмінному тарифі мешканці цієї квартири в лютому сплатять на 132 грн більше (2019 грн проти 1887 грн у січні).

Варто зазначити, що опалення — це, по суті, головна комунальна стаття витрат взимку. І якщо попередньої зими, можна сказати, до ладу і не було, то цього року природа надолужила згаяне. А остаточна сума, яку споживачеві потрібно заплатити за тепло, залежить від температури, до якої потрібно доводити теплоносій.

Тут, правда, не обійшлося без перегинів. Деякі кияни скаржилися, що тепловики "смажили" весь лютий так, що температура в кімнаті не падала нижче 25 градусів, а за перевитрату ресурсу довелося платити споживачеві.

Резюмуємо: тарифи на ЖКП зростають (нехай і повільно), але газ для опалення дешевий, однак його відносна дешевизна знівельована холодами. Тому і суми в платіжках виросли. Звичайно, це стосується тільки переважно міських жителів з централізованим опаленням, споживачі з газовими котлами все-таки відчули виграш від обмеження верхньої планки ціни на блакитне паливо для побутових споживачів.

Постає питання: що нас чекає за підсумками березня? Платити за опалення все одно доведеться, але вже менше — просто тому, що на вулиці стало тепліше.

Тарифні протести: тепер у новому сезоні

Цікава картина: в січні по Україні прокотилися так звані «тарифні майдани» у зв'язку з ростом цін на комунальні послуги, а коли через місяць платіжки ще більше «поважчали» — протестів не було. Хоча це питання, звичайно, не зникло з порядку денного: згідно зі свіжим дослідженням Українського інституту майбутнього, кожен третій українець вважає високі тарифи головною проблемою.

Те, що відбувається, можна пояснити декількома факторами: по-перше, на початку року очікувалося, що газ може подорожчати з січневих 9,6 грн за куб. м (в середньому) до 12 грн за куб. м в лютому; по-друге, розпал опалювального сезону однозначно більш відповідний час для тарифних протестів, ніж початок весни, і по-третє, частина людей напевно розуміє, що, як і зазначено вище, більш високі суми за комуналку — усе-таки результат споживання більших обсягів ресурсу (через морози), а не зміни цін на них. Не виключено, що в січні тарифні протести також підбурювалися зацікавленими політичними силами, які, у свою чергу, розуміють, що розгойдувати суспільство з цього питання навесні вже пізно.

Однак це зовсім не означає, що питання закрите. На енергетичному ринку України залишається багато проблем, у тому числі з монополістами в постачанні газу та електрики. А це означає, що в опалювальному сезоні-2021,2022 влада ризикує зіткнутися з новою хвилею протестів. Адже, як ми зазначали на початку, тарифи (але не обсяги споживання) на комунальні послуги в лютому в порівнянні з січнем сумарно вдалося утримати виключно завдяки обмеженням цін на газ для побутових споживачів. Однак влада планує їх скасувати — тепер постачальники повинні спрогнозувати ситуацію і запропонувати населенню річний тариф за замовчуванням: і тут багато що залежить від того, які ціни будуть виставлені.

    Реклама на dsnews.ua