• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

Інфляція в Україні сповільнилася, попри прогнози: у НБУ пояснили, чому так сталося

Фактичні темпи зростання цін в Україні у березні були нижчими за прогноз Національного банку

Гроші
Інфляція в Україні сповільнилася, попри прогнози
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні Національного банку. передає "ДС".

Як зазначається, в березні 2024 року споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 3,2% із 4,3% у лютому. У місячному вимірі ціни зросли на 0,5%.

Фактичні темпи зростання цін були нижчими за прогноз Національного банку, опублікований в Інфляційному звіті за січень 2024 року - 5% в річному вимірі.

"Відхилення від прогнозу забезпечила динаміка компонентів, що мають мало передбачуваний характер, насамперед цін на сирі продукти харчування. Стрімкіше здешевлення сирих продуктів пов'язане передусім з тимчасовими чинниками, вплив яких, вірогідно, вичерпається в другому півріччі 2024 року", — зазначають у банку.

Серед цих чинників — ефекти значних минулорічних врожаїв та м'якої зими цього року, а також наслідки транспортної блокади західних кордонів. Зокрема, обмеження експорту позначилося на збільшенні пропозиції окремих продуктів харчування на внутрішньому ринку.

Крім того, кажуть у НБУ, пальне дорожчало повільніше, ніж очікувалося — як через стриманіше збільшення світових цін на нафту, так і внаслідок теплої зими, що зумовила меншу потребу в енергоносіях. 

"Натомість фундаментальний інфляційний тиск, на який має найбільший вплив монетарна політика Національного банку, послаблювався помірно і був близьким до прогнозу НБУ. Так, базова інфляція в березні сповільнилася до 4,2% в річному вимірі, відображаючи ефекти перенесення від здешевлення сирих продовольчих товарів, поліпшення інфляційних очікувань на тлі відносної стійкості валютного ринку та збереження привабливості гривневих інструментів", — додають у Нацбанку.

Як писала "ДС", ситуацію з інфляцією прокоментували й у Державній службі статистики.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua