• USD 28.4
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Ініційований Герусом імпорт електроенергії з РФ зробить безробітними 100 тисяч українських енергетиків, - Укрэлектропрофсоюз

Реклама на dsnews.ua
Імпорт електроенергії з Росії та Білорусі спровокував кризову ситуацію в енергогалузі і загрожує виникненням соціальної напруженості через звільнення близько сотні тисяч працівників

аОб це йдеться у зверненні профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України до президента, прем'єра, секретаря РНБО, голові НКРЭКУ, міністру енергетики.
 
"На сьогоднішній день склалася ситуація, коли Об'єднана енергетична система України працює в складних умовах через непартнерских дій з боку Російської Федерації та Республіки Білорусь. Російські та білоруські компанії укладають прямі двосторонні договори з українськими підприємствами - енергоємними споживачами, що автоматично витісняє з ринку українських виробників електроенергії. Так, протягом жовтня-листопада 2019 обсяги імпортованої з РФ і РБ електроенергії склали понад 3300 млрд квтг за два місяці. Збільшення імпорту електроенергії вже призвело до вимушеної зупинки деяких українських енергоблоків ТЕС", - наголошується у зверненні.
 
Крім того, звертається увага, що через цінового демпінгу російських і білоруських імпортерів, імпорт витісняє з ринку "на добу вперед" навіть державне підприємство НАЕК "Енергоатом".
 
"Ціна електроенергії на ринку "на добу вперед" в окремі дні падає до 91 коп / квтг, що в ринкових цінах на вугілля та природний газ робить виробництво електроенергії на ТЕЦ і ТЕС збитковим навіть при змінних витратах, не кажучи вже про повної собівартості електроенергії" , - наголошується у зверненні.
 
У Укрэлектропрофсоюзе вважають, що необмежені обсяги імпорту струму на український ринок можуть повністю замінити всю вітчизняну теплову генерацію, яка не здатна конкурувати з демпінговими цінами імпорту. При таких умовах українське вугілля стає непотрібним, і Україна змушена буде скорочувати його видобуток. Все це загрожує зупинкою підприємств ПЕК.

"Якщо ТЕС продовжать працювати в такому режимі, то українські виробники електроенергії будуть змушені проводити безстрокові відпустки простої більшості персоналу вітчизняних ТЕС", - попереджають автори звернення. І відзначають, що за всю історію української енергетики, станції ніколи не були в просте під час осінньо-зимового періоду.

За підрахунками Укрэлектропрофсоюза, знищення генеруючих підприємств, а за ними і закриття шахт, може призвести до скорочення близько 100 000 працівників, а закриття підприємств позбавить джерел існування близько 250-300 тисяч членів їх сімей.

Автори звернення закликали представників влади зупинити імпорт електроенергії, зазначивши, що він вже завдає економічний і соціальний шкоду українським підприємствам ПЕК і може призвести до соціальної напруженості і акцій протесту.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії", в який глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус пролобіював правку - дозволити закуповувати українським споживачами імпортну електроенергію за двосторонніми договорами. За словами Геруса, імпорт повинен був здійснюватися з Білорусі. Однак з 1 жовтня розпочалося постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту. За даними джерела на ринку, імпорт здійснюється компанією "Юнайтед Енерджі", яку пов'язують з Ігорем Коломойським.

    Реклама на dsnews.ua