• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Інструкція не додається. Як Шмигаль зібрався стимулювати економіку красивими картинками

У докладних слайдах до урядової програми стимулювання економіки більшість конкретики відноситься до минулого, а план дій набросан лише в загальних рисах

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

При чому тут коронавірус?

Кабінет Міністрів опублікував основні положення "Програми стимулювання економіки для подолання наслідків, викликаних обмежувальними заходами щодо запобігання виникнення і розповсюдження коронавірусної хвороби". За громіздкою назвою ховається досить значний документ, на 88 сторінок майже що однієї тільки інфографіки.

Виглядає все дуже красиво і переконливо, до того ж і в самому документі перераховано безліч (більше 90) аналітичних та експертних центрів, бізнес-асоціацій та окремих компаній (у тому числі з сегментів малого і середнього бізнесу), які допомагали уряду розробляти цю програму.

Нагадаємо, що програма "з умовою її доопрацювання" була представлена 27 травня - але не опублікована в повному обсязі, як повноцінний документ. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні Кабміну заявив, що червоною лінією пройшов принцип пріоритету українського виробника. Для підтримки економіки були розроблені заходи з шести секторів.

Основні положення документа розділені на кілька частин. Перша - це короткострокові ініціативи у відповідь на пандемію COVID-19 (забезпечення безпечного функціонування економіки, захист українських товарів, робіт, послуг від імпортних альтернатив).

Друга частина - заходи секторального стимулювання економіки (підтримка промисловості, агросектору, енергетики, транспорту, інфраструктури, сфери послуг, інформаційно-комунікаційних технологій). Загалом, всього в Україні, не розмінюючись на дрібниці.

Третя частина присвячена підтримці економіки за функціональними напрямками (підтримка малого і середнього бізнесу, міжнародної торгівлі, інвестицій, інновацій, створення робочих місць і розвиток ринку праці, розумне регулювання економічної діяльності). Загалом, все це більше схоже на нормальну програму, точніше, план роботи нового уряду - лише заголовок і подекуди по тексту додали абревіатуру COVID-19.

Реклама на dsnews.ua

"Детальної програми КМУ "Економічне відновлення", наскільки мені відомо, ніхто не бачив. У відкритому доступі є тільки презентація з 88 слайдів, в яких представлена загальна інформація по проблемних точках в основних галузях і не менш спільне бачення вирішення даних проблем, - сказала "ДС" колишня в. о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофимцева. - По даній презентації зробити висновки про конкретні інструменти, які КМУ пропонує використовувати для прискорення економічного відновлення, не можна. Доступ до фінансових ресурсів, доступ до ринків і розумне регулювання - це надто узагальнено і не звучить як щось кардинально нове".

На думку експерта, для обговорення необхідно мати доступ до конкретних законодавчих ініціатив, регуляторних актів, які для того чи іншого сектору, підсектору планується прийняти в рамках даної програми. Особливої уваги вимагають представники МСБ, сімейні ферми, для яких повинен бути окремий пакет заходів підтримки.

"На даному етапі я тільки можу сказати, що ми вже запізнилися із заходами, які повинні допомогти АПК та іншими секторами в умовах пандемії COVID-19 і карантинних заходів. І така нерозторопність уряду буде в результаті дорого коштувати нашій економіці", - резюмувала Ольга Трофимцева.

Ще одне враження: в деяких розділах набагато більше уваги приділено опису глибини ями, в яку на початку року українська економіка впала, ніж вивченню питання про те, як вибиратися з цієї ями. Наприклад, розділ про підтримку промисловості: шість сторінок розповіді про те, де ця промисловість виявилася (або виявиться найближчим часом), і одна сторінка - про заходи підтримки, які планується зробити.

А може, це така урядова хитрість? Публіка хотіла цифри і розрахунки - будь ласка, але вони про минуле. Що стосується програми дій - ось вам загальні фрази. Виходить і цифр багато, і простір для майбутніх дій є, адже там мало конкретики. І начальству досить.

А де інструкція?

З одного боку, важко сперечатися з прес-службою Кабміну, яка заявила: "У Програмі враховані ініціативи за такими напрямами: доступ до фінансів, доступ до ринків, дерегуляція, модернізація і розвиток, доступ до інфраструктури. Важливою частиною Програми буде системна солідна підтримка вітчизняного виробника. Принциповим пріоритетом є створення робочих місць та сплата податків в Україні".

Дійсно, згадано там все, що зараз актуально для наших підприємців: допомога просування експорту, доступні кредити, грантові програми, розширення участі малого і середнього бізнесу в державних закупівлях.

Крім того, уряд планує переглянути енергетичну стратегію України і знизити ренту на видобуток нафти і газу. Також заплановано переглянути тарифи на електроенергію для населення. Серед "енергетичних ініціатив - врегулювання заборгованості держпідприємства "Гарантований покупець", перегляд тарифів для відновлюваних джерел енергії та врегулювання заборгованості між учасниками ринку. Однак немає чіткої програми дій, яку, умовно кажучи, можна було б роздрукувати на аркуші паперу, а потім викреслювати виконані пункти.

"Якщо різко висловитися, це явно не те, що чекає зараз промисловість, з точки зору підтримки розвитку. Перш за все, немає якогось системного цілісного бачення промислової політики в Україні. У чому саме буде конкурентна перевага нашої промисловості найближчим часом? Які акценти держава буде робити з точки зору підтримки цієї конкурентоспроможності? - сказав "ДС" фінансовий аналітик Олексій Кущ. - Повинна бути програма - своєрідна модель конкурентоспроможності української економіки в умовах посткризового світу. Вона повинна, з одного боку, показувати блок амортизаційних механізмів, які повинні були проамортизировать кризу, з іншого боку, блок стимулів, які повинні були посилювати конкурентоспроможність".

Також експерт побачив у програмі "яскраві, соковиті вкраплення" відвертого лобізму. Наприклад, зниження портових зборів, від яких виграють тільки кілька фінансово-промислових груп, які спеціалізуються на експорті сировини і напівфабрикатів. Це ж відноситься і до зниження залізничних тарифів на вантажні перевезення, яке вигідно ряду ФПГ, але здатні остаточно добити залізницю.

"Ну а тема мораторію на податкові перевірки взагалі переходить з уряду Яценюка в уряд Гройсмана, потім в уряд Гончарука, в уряд Шмигаля... Це дуже заїжджена тема. Коли чиновникам не про що говорити, вони говорять про мораторій на податкові перевірки. Або про автоматичне відшкодування ПДВ", - резюмував Олексій Кущ.

Втім, не всі експерти критикують програму.

"Я отримав чисто естетичне задоволення, прочитавши цей документ. Видно, що він не підготовлений чиновниками-бюрократами, а хорошими експертами - там зовсім інша аналітика. Написано багато правильних, хороших речей. - сказав у коментарі "ДС" екс-депутат і колишній радник прем'єр-міністра Олексій Мушак. - Проблема цього документа в тому, що він запізнився. Нам треба було не допустити такого формату карантину. Яка зараз користь від цієї програми, якщо карантин половину економіки "приглушив"? А другу - позбавив можливості розвиватися. І в мене немає впевненості, що ця програма буде виконана. Але я б туди додав розділ, що стосується управління зовнішнім боргом країни, тому що він обходиться нам дуже дорого".

Повну версію програми ми побачимо у триденний термін, після того як вона буде доопрацьована. Точна дата невідома, але досить виглянути на вулицю, щоб переконатися: Україна вже сама зайнялася справою і виходить з кризи, не чекаючи, поки уряд напише їй програму з інструкціями про те, як і що треба робити.

Цим всякий раз і рятуємося.

    Реклама на dsnews.ua