• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Інвестори будуть подавати судові позови за неприйняття компромісного законопроекту №2543 щодо "зеленого" тарифу, - депутат

Реклама на dsnews.ua
Інвестори, розвиваючі альтернативну енергетику в Україні, готуються подавати судові позови проти держави для захисту своїх прав, якщо не буде прийнятий компромісний законопроект за "зеленим" тарифом №2543, який був провалений на засіданні комітету з енергетики під головуванням Геруса

Про це заявила народний депутат України, член фракції "Голос" Леся Василенко, яка є одним із співавторів законопроекту, передає "Главком".

"Вони вже на низькому старті і готові подавати позови проти держави Україна. Тому що вони заходили, інвестували в Україну, приводили мільярди доларів інвестицій у цю країну, нашу країну, нашу Україну, для того, щоб могли розвивати бізнес. Для того, щоб мати гарантії розвитку свого бізнесу безпечним нормальним європейським способом. Але, на жаль, вони цього не отримали. Тому ясно, що кожен бізнес буде хотіти захистити свої права. І вони до цього вже готуються", - сказала Василенко.

Вона нагадала, що європейські країни, які пішли на ретроспективне зниження "зеленого" тарифу, змушені були виплачувати значні компенсації інвесторам за рішеннями судів. І вважає такий шлях програшним для України, адже держава отримає багатомільйонні збитки.

"Ті позови, які можуть подаватися, теж можуть досягати багатьох мільйонів, які Україні доведеться компенсувати з державного бюджету. Тобто, це програшна ситуація буде і для країни, і для інвесторів. Ми бачимо вже багато прикладів, приклад Іспанії з останніх, які відбувалися, коли країна ретроспективно намагалася змінити правила гри на ринку. Це не варіант, особливо коли у нас президент і прем'єр відзначають, що їх першочергове завдання - це створити безпечні умови для всіх в цій країні, включаючи громадян, включаючи представників бізнес-кіл", - сказала Василенко.

Нагадаємо, Іспанія в 2013 році здійснила ретроспективний перегляд тарифів на "зелену" електроенергію. У 2017 році уряд програв у Міжнародному центрі по врегулюванню інвестиційних спорів ООН, який входить до групи організацій Світового банку, за позовом інвесторів, які постраждали від зниження субсидій на відновлювану енергію, і була зобов'язана виплатити 128 млн євро основної суми, а також відсотки.

6 грудня 2019 у Верховній Раді був зареєстрований проект закону "Про внесення змін у деякі закони України щодо поліпшення інвестиційного клімату в сфері відновлюваної енергетики" (№2543), який передбачає можливість добровільної реструктуризації "зеленого" тарифу. За словами одного зі співавторів законопроекту, народного депутата Людмили Буймістер, він є компромісним, а умови реструктуризації "зеленого" тарифу узгоджені з ключовими гравцями ринку ВДЕ. На засіданні Комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКГ 13 грудня цей законопроект не знайшов підтримки депутатів. Проти голосували члени комітету від фракції "Слуга народу" на чолі з головою комітету ВР з енергетики і ЖКГ Андрієм Герусом. Раніше президент України Володимир Зеленський на українсько-литовському економічному форумі 27 листопада заявив, що ретроспективного зміни "зеленого" тарифу не буде і українська влада не планує робити жодних кроків, які погіршать умови ведення бізнесу в Україні.

    Реклама на dsnews.ua