• USD 28.3
  • EUR 33
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Китайці не відступлять. Коли Москва через Пекін отримає доступ до технологій "Мотор Січі"

Китайські компанії прагнуть у тій чи іншій формі стати інвесторами компанії «Мотор Січ», а по суті – взяти її під контроль і отримати доступ до технологій. Поки не виходить

Фото: сайт "Мотор Січ"
Фото: сайт "Мотор Січ"
Реклама на dsnews.ua

Новий захід на Запоріжжі

Навколо спроб китайців отримати контроль над українським концерном «Мотор Січ» знову вирують пристрасті. 4 серпня «дочка» китайської компанії Beijing Skyrizon і фірма DCH Group українського бізнесмена Олександра Ярославського, а також її дочірні компанії подали спільну заяву до Антимонопольного комітету України. Предмет звернення – купівля акцій концерну "Мотор Січ".

Також група DCH Олександра Ярославського оголосила про домовленість з китайськими інвесторами, які представляють Skyrizon Aircraft Holdings Limited, про спільну діяльність з розвитку українського авіабудування і, зокрема, заводу "Мотор Січ". DCH Group — велика промислово-фінансова група, що об'єднує металургію, гірничу, машинобудівну, фінансову та інші галузі.

Новина про заяву в АМКУ оприлюднила компанія Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd на Шанхайській фондовій біржі, причому вона була опублікована в ніч на 6 серпня. У самому ж документі, що надійшов в АМКУ, зокрема, сказано: "Зміна нових партнерів співробітництва не спричинить суттєвих змін до подальшої реорганізації. Beijing Skyrizon сподівається, що це зміна підштовхне до швидкого отримання схвалення АМКУ, буде сприяти якнайшвидшому завершенню великій реструктуризації внутрішніх активів".

Простіше кажучи, китайські компанії за допомогою української DCH Group хочуть консолідувати у себе контрольний пакет акцій концерну «Мотор Січ».

Майже відразу після цього посли країн "Великої сімки" в Україні поспішили зустрітися з новим віце-прем'єром з питань стратегічних галузей промисловості Олегом Уруським. Посли привітали його з призначенням і підкреслили важливість збереження прогресу в реформуванні оборонної промисловості та охорони технологій подвійного призначення для захисту економічної і національної безпеки. Зрозуміло, що без обговорення перспектив продажу "Мотор Січ" китайському концерну розмова не обійшлася.

Сигнал «нагорі» був почутий моментально: Володимир Зеленський звернувся до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з листом, в якому закликав невідкладно вжити спільно з апаратом Ради нацбезпеки і оборони і СБУ «вичерпних заходів щодо захисту економічних інтересів держави».

Реклама на dsnews.ua

"Слід здійснити системну оцінку впливу на стан економічної безпеки держави приватизації або продажу корпоративних прав у статутному капіталі підприємств, що мають монопольне (домінуюче) становище на ринку товарів, науково-дослідних (науково-технічних) установ, а також підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, зокрема публічного акціонерного товариства "Мотор Січ", — йдеться в повідомленні.

Після цього АМКУ заявив, що зараз розглядає чотири справи щодо концентрації у вигляді набуття опосередкованого контролю над ПАТ "Мотор Січ", у рамках яких досліджується вплив заявлених транзакцій на стан конкуренції, зокрема, на ринках авіаційних двигунів для літаків і вертольотів, їх технічного обслуговування та ремонту.

"АМКУ продовжує здійснювати дослідження питання придбання акцій "Мотор Січ" без отримання дозволу АМКУ, розпочате за власною ініціативою", – йдеться у відповіді відомства на запит агентства "Інтерфакс-Україна".

Також там сказано, що АМКУ в межах своїх повноважень проведе оцінку реалізації стратегічного підприємства "Мотор Січ" на відповідність конкурентному законодавству. "За результатами проведеної перевірки у разі виявлення порушень будуть вжиті жорсткі заходи реагування згідно з чинним законодавством", – підкреслюється в документі.

Ну і, нарешті, Олег Уруський заявив, що Мінпром повинен погоджувати план реформи таких стратегічних підприємств, як "Мотор Січ", в тому числі купівлю їх акцій.

Судячи з усього, українська влада всерйоз сприйняла отриманий від послів країн G7 сигнал. Уже 7 серпня власник DCH бізнесмен Олександр Ярославський почав скаржитися на те, що прокуратура після оголошення китайської Beijing Xinwei Technology Group про спільну з DCH заявці АМКУ на покупку "Мотр Січ" додатково наклала арешт на акції, а також докваліфіцировала формулювання обвинувачення до "державної зради".

"Виявляється силовий тиск на співробітників АМКУ з метою перешкодити реалізації домовленостей з китайськими партнерами і перешкодити їм, законним акціонерам підприємства, розпоряджатися своєю власністю", – зазначив Ярославський у своїй заяві для журналістів.

Три дні потому, 10 серпня, була нова заява Яросласького. За його словами, у АМКУ немає законних підстав відмовляти у дозволі на концентрацію акцій ПАТ "Мотор Січ" китайським інвесторам підприємства і групи DCH.

"АМКУ не має законного права відмовити в задоволенні нашої спільної з китайськими партнерами заявки (...) Якщо АМКУ, в порушення законодавства України, не видасть згоду у встановлені терміна або відмовить, то такі дії АМКУ будуть оскаржені в судовому порядку", – зазначено в заяві для преси.

Передісторія і серпневі несподіванки

Уже три роки пройшло з того моменту, як СБУ не дала здійснитися операції з продажу 56% акцій ПАТ "Мотор Січ" китайської компанії. За цією угодою, на думку контррозвідників, стояли інтереси РФ – крім іншого, росіяни намагалися послабити Україну, позбавивши її стратегічно важливого підприємства.

Історія отримала розвиток 12 липня 2019 р., коли Шанхайська фондова біржа повідомила про реорганізацію китайської інвесткомпанії Skyrizon і про те, що Skyrizon знову намагається купити "Мотор Січ".

Skyrizon Aviation — інвесткомпанія, яка базується в Пекіні, що спеціалізується на вкладеннях в авіапромисловість. Їй уже належить 9,99% акцій "Мотор Січі", але китайці хочуть отримати повний контроль над підприємством.

Структура власності там була така: Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd володіє 100% статутного капіталу компанії Hong Kong Skyrizon Holding Limited " (Гонконг), у якої, в свою чергу – 100% статутного капіталу компанії Skyrizon Aircraft Holdings Limited. Саме остання рік тому намагалася разом з "Укроборонпромом" отримати дозвіл АМКУ на концентрацію акцій "Мотор Січ". Заявку на цю покупку в антимонопольний орган було подано 7 червня і прийнята до розгляду 21 червня 2019-го. У разі схвалення операції Skyrizon могла б стати власником більше 50% акцій "Мотор Січ".

У грудні 2019 р. президент АТ "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв підтвердив, що частину акцій концерну продана китайським компаніям. Утім, він особливо обговорив, що інтереси нашої країни порушені не будуть, так як, мовляв, унікальні розробки ДП "Івченко-Прогрес", запатентовані як в Україні, так і в інших країнах, залишаться інтелектуальною власністю підприємства і не будуть продані разом з акціями АТ "Мотор Січ".

Пізніше з'явилася більш конкретна інформація: китайські компанії Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group хочуть купити більше 50% акцій "Мотор Січ". І якщо дасть дозвіл АМКУ на покупку, інвестори зобов'язуються надати авіабудівній галузі України гранти на суму $100 млн. При цьому більше 25% акцій залишаться за "Укроборонпромом".

Однак 21 листопада Антимонопольний комітет відклав винесення рішення про розгляд заявки китайської Skyrizon і «Укроборонпрому» про купівлю контрольного пакета акцій запорізького заводу "Мотор Січ". Незадовго до цього стало відомо, що співзасновник приватної військової компанії (ПВК) Blackwater Ерік Прінс на прохання адміністрації Дональда Трампа веде переговори про купівлю "Мотор Січ". Мета цієї угоди не приховувалася: не допустити переходу компанії під контроль Китаю.

Відомо, що 18 червня 2020 р. АМКУ направив Skyrizon Aircraft Holdings Limited (Британські Віргінські о-ва) нову серію запитів про отримання спільного контролю над ПАТ "Мотор Січ".

І от 6 серпня агентство «Інтерфакс-Україна» з посиланням на джерела в уряді повідомило, що в даний час близько 75% акцій "Мотор Січ" уже належить групі китайських власників, а в АМКУ вирішувалося питання про погодження операції з купівлі у них цього пакету компаніями Skyrizon і Xinwei Technology з подальшою безоплатною передачею "Укроборонпрому" 25,00002% акцій. У той же час спірний пакет акцій "Мотор Січі" виступає запорукою щодо фінансування, наданого в тому числі China Development Bank.

Наостанок – ще один важливий момент. Є чимала небезпека, що через «китайських братів» контроль над «Мотор Січ» і доступ до технологій концерну хочуть (і можуть) отримати росіяни. Їм напрацювання українських авіабудівників потрібні за трьома напрямками: двигуни для літаків (російський парк транспортників «Ан» швидко застаріває і страждає від відсутності професійного обслуговування і модернізації), для вертольотів (те ж саме стосується багатьох вертольотів Мі-8 і Мі-24), а також крилатих ракет (незадовго до Революції гідності "Мотор Січ" планувала розгорнути в підмосковному Дубні виробництво двигуна МС-450 для російських крилатих ракет Х-59, але зі зрозумілих причин проект був закритий).

Інтерес росіян до «Мотор Січі» дуже великий, і на самому підприємстві також є люди, зацікавлені в продовженні співпраці з РФ, у тому числі військово-технічного. Принаймні, періодично з'являється інформація про скандали, пов'язані з поставками української авіаційно-технічної продукції в Росію обхідними шляхами.

Судячи з усього, зараз занепокоєння колективного Заходу зіграє свою роль, і «Мотор Січ» під контроль китайців, найімовірніше, не перейде. Але якщо подивитися на події останніх декількох років, то можна сказати, що і китайці не відступлять. Та й росіяни довго ще будуть хотіти чужими руками віджати такий ласий шматок, як «Мотор Січ».

    Реклама на dsnews.ua