• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Чекаємо долар по 27. Коли буде краще скидати гривню

Експерти очікують, що зміцнення національної валюти триватиме до літа, а до кінця року курс буде нижче 28 грн/$

УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Національна валюта в останні три тижні впевнено набирає вагу. Якщо ще за станом на 25 квітня курс Національного банку України становив 28,06 грн за долар, то 14 травня він зміцнився до позначки 27,63. Подивимося, що впливає на курс долара.

Карантин закінчився — всі в магазин!

Одним з факторів, що вплинув на зміцнення гривні в останні два тижні, стало закінчення жорсткого локдауну і відновлення роботи непродуктового рітейлу. Багато жителів великих міст, а особливо української столиці, могли спостерігати у вихідні дні картину, коли біля торгово-розважальних центрів через наплив покупців просто неможливо було припаркувати машину. Українці кинулися здавати валюту і на виручену гривню стали робити покупки. "Закінчилася третя хвиля коронавірусу, у багатьох регіонах закінчився карантин, і відновила роботу торгівля", — зазначив директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Більше валюти країні

Борис Кушнірук, експерт аналітичної ради Українського аналітичного центру, розповів "ДС, що разом з Незалежною групою макроекономічного аналізу та прогнозування Ukraine Economic Outlook готує щомісячні аналітичні огляди, в яких проводиться аналіз платіжного балансу країни. За його словами, в цьому році платіжний баланс України буде позитивним, і має велике значення — приплив валюти в країну, як очікується, перевищить відтік на $ 7-8 млрд, а то і на все $10 млрд.

Експерт пояснив, що, за оцінками Ukraine Economic Outlook, в цьому році слід очікувати зростання імпорту на 31% в порівнянні з 2020 р. Він збільшиться через зростання цін на енергоносії та нафтопродукти, виросте також споживчий імпорт, відкладений у 2020-му. Наприклад, в цьому році очікується істотне збільшення покупок нових автомобілів, які в Україну поставляються з-за кордону. Також підросте інвестиційний імпорт — приватні компанії збільшать вкладення коштів у покупки нового обладнання, яке в Україні традиційно закордонне. Однак, незважаючи на збільшення імпорту і прогнозовано негативний торговий баланс, експорт (а значить — приплив валюти в країну) теж виросте. А крім як від нього, валютні надходження очікуються і з інших найважливіших статей платіжного балансу. Розглянемо деякі фактори зміцнення гривні докладніше.

Заробітчани нам допоможуть

Реклама на dsnews.ua

На курс гривні в цьому році традиційно сильно вплинуть перекази трудових мігрантів в Україну, вважає Борис Кушнірук. Однак якщо в 2020 р. українці заробили і переказали в Україну $ 12,1 млрд, то в поточному — буде ще більше. За даними НБУ, в цьому році слід очікувати, що сума переказів збільшиться до $13 млрд.

Сировина в ціні, валюта — в Україну

Ще одним фактором, який збільшить надходження валюти, стане підвищення цін на сировинні товари, які традиційно експортує Україна, — зернові, метали і руда. Як зазначив Тарас Козак, засновник і президент групи "Універ", сировина в світі дорожчає просто космічно.

Зокрема в лютому міжнародне рейтингове агентство Fitch підвищило прогноз цін на залізну руду на 2021 р. — з попередніх $75/т до $125/т. Уже в травні Bloomberg зазначав, що ціни на сировину стрімко ростуть з початку року, досягли максимального рівня за кілька років і очікується, що ця тенденція продовжиться в міру пожвавлення світової економіки.

Туристи нікуди не поїдуть

Третій фактор, який впливатиме на поліпшення платіжного балансу (а значить і на курс гривні), стане заморожування туризму. У минулі роки українці, подорожуючи за кордон, вивозили і залишали там $7-8 млрд. У цьому ж році через обмеження в пересуванні між країнами левова частка цих грошей залишиться в країні, витратиться на внутрішньому ринку і сприятиме збільшенню інфляції і додатковому зміцненню гривні.

МВФ подарує $2,7 млрд

Крім усього іншого, Україна в цьому році може отримати подарунок від МВФ. Йдеться про плани фонду розподілити $650 млрд для виведення світової економіки з рецесії. За словами Тараса Козака, це буде не традиційний кредит МВФ, отримання якого пов'язане з низкою умов, а в буквальному сенсі — подарунок. На частку України від $650 млрд припаде $2,7 млрд.

Яким буде курс гривні у 2021 р.

На думку Тараса Козака, курс гривні на сьогодні занижений, він повинен складати 22-25 гривень за долар. "Весь світ друкує валюту, а Україна — майже не друкує гривню. А якщо і друкує, то тільки забезпечену іноземною валютою", — сказав він. Отже, національна валюта в найближчі місяці продовжить своє зміцнення, вважають експерти. За прогнозом Ukraine Economic Outlook, до кінця травня гривня зміцниться до 27,5-27,6 за долар, а влітку можна буде спостерігати зміцнення до 27,2-27. "І дай бог, щоб утрималася на цій позначці і не пішла далі", — говорить Борис Кушнірук. Однак восени, після закінчення літнього періоду затишшя ділової активності, гривня може девальвувати до 27,6 за долар до кінця року.

    Реклама на dsnews.ua