• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Brent за $120. Куди поділася дешева нафта

Біржові котирування на нафту оновили рекорд за кілька років. Серед причин аналітики називають газову кризу, холодну зиму та відновлення економіки після кризи

Bank of America прогнозує різке зростання цін на нафту у 2022 р.
Bank of America прогнозує різке зростання цін на нафту у 2022 р. / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Bank of America переглянув свій прогноз нафтових цін і тепер вважає, що до середини наступного року котирування на чорне золото марки Brent зростуть до $120 за барель. Усього лише місяць тому банк давав спокійніший прогноз — підвищення цін очікувалося до рівня $100 протягом шести місяців, і то за умови, що прийдешня зима була б холоднішою, ніж зазвичай.

А двома тижнями раніше Міжнародний валютний фонд (МВФ) у жовтневій доповіді World Economic Outlook (WEO) також переглянув прогноз середньорічних цін на нафту у бік підвищення — якщо раніше він очікував, що цього року вона коштуватиме $64,68 за барель, а наступного — $63,02, то додав $1 та $1,5 відповідно.

На ранок 2 листопада ціна на нафту марки Brent становила $85,04 за барель, а вартість ф'ючерсних контрактів на марку WTI — $84,25. Для порівняння нагадаємо, що починався рік із котирувань $50 за барель.

Але якщо прогноз Bank of America здійсниться, це означатиме повернення до котирувань дев'ятирічної давності — на початок 2012 р. ціна нафти була майже $123 за барель і відтоді вище за відмітку $120 не піднімалася.

Причини зростання нафтових цін

Основною причиною прогнозу щодо збільшення цін аналітики називають різке подорожчання природного газу та ЗПГ у всьому світі, що вже потягло за собою ціни на вугілля (за рік вони зросли втричі — з $80 до $240 за тонну) і тепер тягне ціни на нафту та нафтопродукти.

Крім того, два тижні тому міністр енергетики Саудівської Аравії принц Салман ібн Абдул-Азіз заявив, що, якщо зима буде холоднішою, ніж зазвичай, багато компаній перейдуть на використання нафти і нафтопродуктів замість газу і тоді попит на неї може збільшитися на 500–600 млн барелів на день.

Реклама на dsnews.ua

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) також оновило прогноз світового попиту на нафту на цей та наступний роки: у 2021 р. він має зрости на 5,5 млн барелів, до 96,3 млн барелів на добу, а наступного року – на 3,3 млн барелів, до 99,6 млн барелів на добу. Водночас МЕА очікує, що підвищені рівні споживання нафти та нафтопродуктів зберігатимуться до закінчення зими: протягом першого кварталу наступного року, і при цьому з урахуванням загальносвітової кризи на ринку ЗПГ та вугілля зростання споживання нафтопродуктів охопить більшість країн світу.

У скарбничку причин зростання цін на нафту зробили свій внесок і великі споживачі енергоресурсів. Зокрема, в Китаї в останньому кварталі поточного року попит на паливо буде на 13% вищим, ніж у відповідний період докризового 2019 р. Також зросло споживання бензину в Індії з її багатомільярдним населенням — вище за той рівень, який був ще до пандемії, і очікується услід за цим зростання споживання дизельного палива. А у США попит на нафтопродукти зріс до рекордного максимуму.

Також значно збільшили споживання авіаційної гасу авіакомпанії (але вже в порівнянні з минулим роком), оскільки активність авіаперельотів почала відновлюватися.

І на цьому фоні спостерігається скорочення запасів нафти, що штовхає ціни вгору. Зокрема, запаси нафти в країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР, куди входить 37 розвинених держав із часткою світового ВВП близько 60%) у серпні цього року скоротилися порівняно з липнем на 28,6 млн барелів — до 1,04 млрд барелів, А попередні дані за вересень показали, що запаси продовжують зменшуватися.

Як зазначив партнер консалтингової компанії Rusenergy Михайло Крутихін, споживачі "під'їли" запаси нафти і вже немає такого її профіциту, як раніше, коли після наповнення всіх наземних сховищ запаси накопичувалися в танкерах, що стоять на рейдах.

Видобуток не встигає

Певне коригування у прогнози може внести заплановане на 4 листопада засідання ОПЕК, картелю країн, що об'єднує найбільших виробників нафти, частка яких у світовому видобутку становить близько 30%. Під час попереднього засідання місяцем раніше ОПЕК вирішив зберегти попередній тренд — збільшувати видобуток на 400 тис. барелів на добу і не став форсувати збільшення видобутку.

Хоча, як пояснив Михайло Крутихін, навіть натяки з боку ОПЕК щодо змін у планах видобутку миттєво відображаються на котируваннях нафтових ф'ючерсів, він не очікує, що і цього разу будуть кардинальні зміни. При цьому країни, що входять до ОПЕК, сумарно не витримують навіть намічений план збільшувати щодобово видобуток на 400 тис. барелів. Зокрема, деякі африканські держави просто не в змозі наростити видобуток, не збільшується він і в Росії: якщо у січні цього року там було видобуто 43,2 млн т, то у вересні — 43,8 млн т, а у проміжках між цими місяцями рівень видобутку коливався близько 44 млн т на місяць. "Тому Росія фактично не бере участі в акціях ОПЕК", — сказав експерт.

Не зростає видобуток нафти і в США, хоча президент Джо Байден закликає ОПЕК активізуватися в цьому напрямку, щоб ціни на нафту не зростали так швидко і американська економіка не страждала від подорожчання бензину.

До чого готуватись Україні

Підвищення нафтових цін може стати однією з причин, чому в Україні зростуть ціни на нафтопродукти. У нас своєї нафти видобувається недостатньо, але її дефіцит покривається постачанням готових нафтопродуктів з-за кордону обсягом три чверті від загального споживання. Однак підвищення цін на нафту практично в 1,5 раза (якщо вірити прогнозам Bank of America) не означає, що ціни на бензин також зростуть на стільки ж. Ціни на імпортне паливо в Україні прив'язані до європейських котирувань Platts та Argus, а ті, у свою чергу, вже до котирувань цін на нафту.

При цьому слід врахувати, що прогнози зростання котирувань нафти — це прогнози цін на ф'ючерсні контракти, які відображають ціни не поточних угод, а майбутніх контрактів. До того ж на нафтовому ринку дуже велика частка та роль спекулятивних факторів.

Ще одним фактором, який впливає на ціну бензину та дизпалива в Україні, є курс гривні — девальвація національної валюти лише на 50 коп. створює потенціал для зростання цін на пальне у роздріб на 30 коп.

Нафтові котирування: колишні прогнози та помилки

Проте прогнози в економіці — справа невдячна. І навіть світові аналітичні центри нерідко й значно помиляються у передбачанні майбутніх цін на нафту.

Зокрема, у вересні 2018 р. аналітики банку Goldman Sachs прогнозували, що у 2019 р. ціна на нафту зросте до $100 за барель, проте максимальні котирування у цей період так і не перевищили $75 за барель. Набагато ближчим до істини виявився прогноз інвестиційного банку JP Morgan, який очікував коливання цін у широкому діапазоні від $50 до $80 за барель. Хоча чим ширший діапазон значень, тим менша цінність прогнозу.

Біржові котирування на нафту марки Brent у 2017–2021 рр.

www.WSJ
www.WSJ

У травні 2020 р. аналітики банку UBR прогнозували, що до кінця року ціна на нафту Brent відновиться до $43 за барель, а до середини 2021 р. досягне $55 за барель. І фактично перший прогноз справдився, а ось другий — ні: нафта у червні–липні цього року зросла до рівня, що перевищує $70 за барель.

Сильніше за інших помилялося з прогнозами і федеральне агентство EIA (Energy Information Administration), яке у квітні 2020-го назвало ціну нафти марки Brent на другий квартал того ж року на рівні $22,83 за барель, на третій — $26,94, на четвертий — вже $33. Проте фактично ціни за підсумками другого кварталу зросли до $41, третього — до $42, а четвертого — майже до $52 за барель.

Більш того, EIA прогнозувало зростання цін на перший квартал цього року до рівня $41,2, але фактично нафта подорожчала до $64, а прогноз ціни на четвертий квартал цього року ($48 за барель) також не справдився.

До речі, не дивно, що EIA помилялося у квітні-2020 — пригадаємо, що тоді деякі котирування (на нафту марки WTI) йшли навіть у мінус: бо ті, хто завчасно законтрактував постачання, не мав можливості зберігати чорне золото (а термінали були переповнені у зв'язку з обваленням ділової активності).

Тим більше анекдотично сьогодні виглядають прогнози окремих експертів, висловлені минулого року, що найближчими роками попит на нафту не відновиться до докризового рівня і ціна може досягти $10 за барель.

    Реклама на dsnews.ua