• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Масло в Марокко, сухе молоко в Китай. Що відбувається з ринком української молочки (ІНФОГРАФІКА)

Експорт українських молочних продуктів скорочується другий рік поспіль, але прибутковість виробництва молока зростає
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

90-х Україна втратила майже 90% поголів'я великої рогатої худоби, наявного в країні на момент здобуття незалежності. Однак в останні роки молочне тваринництво вдалося щодо відновити, принаймні, ми самі себе забезпечуємо молоком, так і на експорт непогано залишається.

Багато в чому, щоправда, такий результат був досягнутий за рахунок демпінгу: ціна української молочки на 16% нижче світової. Ключовими країнами для збуту української молочної продукції стали Польща, Білорусь, Лівія, Молдова та Грузія, які в загальній сумі забезпечили близько 70% всіх поставок (за обсягом). Серед інших покупців варто відзначити Марокко, Туреччину, Єгипет і Нідерланди.

Чому впав експорт

Продавати українську молочку за кордон стає все менш вигідно. За даними ГФС, загальна виручка від експорту молочної продукції зменшилася з $281,7 млн в 2017 р. до $263,8 млн в 2018-м. Вона скорочувалася внаслідок падіння цін на масло і сухе молоко на світових ринках. За обсягами ці категорії скоротилися відповідно на 50,2 і 48,5%.
Несподівано найбільш вигідною виявилася торгівля з Марокко: туди пішло в грошовому вираженні 10% всієї української молочної продукції - на суму $27,1 млн. Основну виручку забезпечили постачання вершкового масла. На другому місці по прибутковості - продаж молочки в Казахстан (8,9% всього експорту, або $23,6 млн), на третьому в Молдову - 5,7%, чи $15 млн.

В цьому році вершкове масло становить 46% всього експорту української молочки. А разом з сухим знежиреним молоком (його в основному купує Китай) це вже 66% всього експорту. Саме цей сегмент робить прибутковою переробку молока в Україні.
"Скорочення обсягів експорту молочки в цьому році зумовлено скороченням поголів'я корів, дефіцитом молока в переробці, падінням світових цін на деякі експортні товари і зміцненням курсу національної валюти", - зазначають експерти Асоціації виробників молока.

Основа для зростання

Реклама на dsnews.ua

Ринкові "гойдалки" ніхто не відміняв, і там, де падає пропозицію, починають рости ціни. За оцінками учасників ринку, за останні місяці прибутковість виробництва молока в Україні значно зросла.

За статистикою виробництво молока в Україні в 2018 р. скоротилося на 2%, до 10 млн т.

При цьому в липні 2018 р. набрав чинності документ, що встановлює стандарти для молока сортів екстра, вищий і перший. Але потім було прийнято рішення залишити другий сорт, щоб дати фермерам час на модернізацію виробництв. Для молока ґатунку другий затверджений раніше стандарт буде діяти до 1 січня 2020-го. В результаті фермери почали поступово відмовлятися від виробництва дешевої сировини. "Важливим моментом стало зростання виробництва молока класу екстра: виробники нарощують виробництво саме самого якісного молока. Після закриття ринку РФ фермерам довелося переорієнтуватися на Європу, де приймається тільки молоко якості екстра. І це ключова причина розвитку всього молочного бізнесу, - говорить економіст інвестиційного департаменту продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO) Андрій Ярмак. - Прибутковість виробництва молока в комерційних господарствах України в серпні 2019 року була вже на 38,9% вище за торішній в тому ж місяці".

Також експерт зазначив, що за минулі вісім місяців прибутковість виробництва молока зросла на 18,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року і тепер вище середнього за цей період протягом останніх семи років на 11,6%.
При цьому зростає споживання молока і молочних продуктів в самій Україні. За оцінками FAO, зараз близько 82% українських молочних товарів від промислових виробників і приватних фермерів залишаються всередині країни. Для порівняння: у 2017 р. експорт склав 29% молочної продукції та близько 71% залишалося усередині країни.

Від чого залежить галузь

За даними аналітичного агентства "ІНФАГРО", сьогодні 73% збору молока припадає на населення, а на ферми - тільки 27%. "Сьогодні ринок цільного молока та молокопродуктів в Україні виглядає цікавим і перспективним, так як за останні роки спостерігається тенденція до зниження поголів'я ВРХ. Але така ситуація, на мою думку, є критичною в цілому, так як це безпосередньо впливає на продовольчу безпеку держави", - сказав у коментарі для "ДС" керівник департаменту тваринництва Групи компаній Ukrlandfarming Володимир Педан.

За статистикою на підприємствах та фермерських господарствах утримується близько 400 тис. молочних і 34 тис. м'ясних корів. За перше півріччя поголів'я молочних корів вже скоротилося на 20 тис. голів, що призвело до зростання ціни на незбиране молоко, дефіциту сировини для переробників. Закупівельні ціни на молоко у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р. піднялися на 15%. Це позитивний момент для товаровиробників, але він нівелюється зростанням витрат, що впливає на собівартість молока і м'яса.

"На мій погляд, одна з причин, що призводять до скорочення поголів'я корів в Україні, - це непродумана і неправильна система дотацій для товаровиробників, низький експортний потенціал підприємств з переробки молока, а також низька купівельна спроможність населення", - говорить Володимир Педан.

За його словами, Група компаній Ukrlandfarming почала масштабну реорганізацію напрямки тваринництва, вважаючи, що воно має серйозні перспективи розвитку, враховуючи дефіцит молока і м'яса на українському ринку. Також він назвав законодавчі пріоритети, які могли б посприяти розвитку тваринництва. У їх числі: прив'язка кількості орної землі, яку утримують орендарі або власники землі, до утримання ВРХ з розрахунку на 1 га, пряма дотація на площі землі, які використовуються під кормові культури, доведення держстандартів вмісту пальмової олії в молочних продуктах до міжнародних норм.

    Реклама на dsnews.ua