• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Мрії не збулися? Як так вийшло, що "Газпром" став збитковим"

"Мрії збуваються!", свідчить рекламний слоган "Газпрому", широко тиражований в Росії. Але чи все так добре у газового монополіста?
Реклама на dsnews.ua

Прибуток і збитки - одночасно

Кілька останніх кварталів російський "Газпром" ставить нові рекорди за обсягами продажу газу за кордон. Додамо сюди підвищення цін на газ в Європі - і отримаємо вражаюче зростання прибутку, отриманої "Газпромом"... в теорії. А на практиці обсяг грошового потоку не зміг покрити всіх витрат, з-за чого чистий борг побив новий історичний рекорд у 2,433 млрд руб.

При цьому в самому "Газпромі", як і належить публічної компанії, хваляться прибутками, зазначеними у звіті. За підсумками першого півріччя 2018 р. компанія отримала чистий прибуток у розмірі 630,8 млрд руб., це на 65%, або на 249,4 млрд руб. більше чистого прибутку, яку компанія отримала за аналогічний період 2017 р. Загальна виручка від продажів, враховуючи акцизи, ПДВ і мита, зросла на 24% і досягла 3,97 трлн руб. "Збільшення виручки від продажів в основному викликано зростанням продажів газу, продуктів нафтопереробки, нафти", - коментує ці цифри прес-служба.

Від продажу газу в Європу та інші країни "Газпром" отримав чистий прибуток у розмірі 1,411 трлн руб., що на 34%, або 357,5 млрд руб. більше, ніж у минулому році. У компанії пояснили це тим, що середні ціни, виражені в рублях, збільшилися на 25%, а обсяги реалізованого газу зросли на 9,4 млрд куб. м. На внутрішньому ринку завдяки підвищенню тарифів вдалося зібрати на 9% більше (508 млрд рублів), так що сумарна виручка досягла 3,971 трлн рублів. Ось тільки більшу її частину відразу "з'їли" витрати, які зросли на 14%, до 3,035 трлн рублів.

Якщо дивитися у звіті за МСФЗ за півріччя, суто операційна діяльність принесла "Газпрому" 947 млрд рублів грошового потоку. З яких 83%, або 791 млрд руб. газовий гігант витратив на будівництво нової інфраструктури: трубопроводів у Китай, Європу в обхід України. А ще 135 млрд руб. виявилися втрачені з-за фінансових негараздів і неможливості оперативно перекредитуватися на міжнародних ринках капіталу.

Від них, нагадаємо, "Газпром" відмовився відрізаний рішення Стокгольмського арбітражу, який присудив "Нафтогазу" України $2,6 млрд. Після цього російський торговець газом був змушений заморозити програму зовнішніх позик. Наслідком стало те, що за півроку холдинг витратив майже 100 млрд рублів на погашення довгострокових позик і 14 млрд рублів - короткострокових. Тільки це не врятувало "Газпром" від зростання загальної суми заборгованості: 101 млрд рублів, до 3,366 трильйона, або $54,3 млрд.

Та й взагалі, після розповідей про прибутки, звіт "Газпрому" холодним душем пояснює, що через падіння рубля валютний борг став коштувати набагато дорожче. "Сальдо курсових різниць ... сформувало збиток у розмірі 146,062 млрд руб. у порівнянні із збитками у розмірі 17 303 млн руб. за аналогічний період минулого року", - зазначає компанія.

Реклама на dsnews.ua

Таким чином збитки "Газпром" зазнав лише по співвідношенню "фінансові доходи і витрати", але його виручка від продажів значно більше перевищує операційні витрати, так що монополіст все ж прибутковий.

Гроші пішли в трубу. В прямому сенсі

Був би "Газпром" звичайною комерційною компанією було б прибутковим. Але це монополіст державного значення, оператор головного природного надбання Росії. А значить - ще й інструмент вирішення політичних завдань, який Москва задіє всі частіше. Звідси і надмірні витрати: "Газпрому" доводиться за свій рахунок реалізовувати різні геополітичні "хотілки" Кремля.

Це і "труба" в обхід України, і "Сила Сибіру" (яку правильніше було б назвати "Сила Китаю"), і сумнозвісний "Північний потік - 2", з-за якого Росія вже хильнула нових санкцій. Всього витрати на будівництво нових трубопроводів склали 791 млрд рублів, або 83% від загального обсягу витрат.

Другий за розміром втрат "бездонною бочкою" для "Газпрому" стали міжнародні суди: у сукупності вони позбавили компанію 135 млрд руб.. Один тільки спір з українським "Нафтогазом" в Стокгольмському арбітражі в результаті (після підведення балансу хто кому скільки програв) обійшовся росіянам в $2,56 млрд.

Нагадаємо, що наприкінці лютого завершилося довгий (з 2014 р.) розгляд між "Нафтогазом" і "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі. Суд зобов'язав "Газпром" заплатити "Нафтогазу" $4,63 млрд за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. "Газпром" подавав до "Нафтогазу" зустрічні позови, так що за результатами арбітражних спорів з питань постачання і транзиту газу "Газпром" опинився повинен виплатити Україні $2,56 млрд.

В російському газовому гігантові офіційно заявили, що "до кінця" оскаржити рішення Стокгольмського арбітражу і платити в будь-якому разі не мають наміру. Однак незабаром виявилося, що "Газпром" зарезервував у своїй бухгалтерській звітності всю суму боргу України - тобто готовий був виплатити визначений штраф, але негласно.

Здавалося б, газовий гігант, монополіст, спеціально створений для того, щоб продавати по всьому світу вуглеводневі запаси цілої країни, сам повинен цю країну і містити, платити її жителям кошти від природної ренти. Але російська економіка глибоко парадоксальна. Натомість "Газпром" підтримують грішми... російські пенсіонери.

Справа в тому, що, втративши доступ до міжнародних ринків капіталу з-за конфлікту з Україною, газовий монополіст випустив внутрішні облігації - 15-річні на 10 млрд руб. і два транші 30-річних по 15 млрд руб. кожен, всього на 40 млрд рублів. Але великі західні інвестори очікувано проігнорували це розміщення. "Дочки" європейських банків викупили 3-4% паперів (не більше 1 млрд рублів), а більшу частину - 80% облігацій, що на 32 млрд рублів - скупили керуючі компанії недержавних пенсійних фондів. Виходить, "Газпром" прокредитовался з пенсійних накопичень росіян.

Не блискучі перспективи

Приводів для оптимізму у "Газпрому" в цьому році, м'яко кажучи, небагато. Компанія планувала позичити за кордоном $8 млрд, але зробити це вже не вийде. Зате до кінця року "господареві труби" потрібно рефінансувати $15,2 млрд боргу. Значить, доведеться попрощатися зі значною частиною фінансової "подушки безпеки" розміром $16,5 млрд. Однак ці гроші лежать у "Газпромбанку" і становлять майже чверть всіх клієнтських коштів. Відповідно, забрати таку суму "Газпром" не зможе, інакше банк звалиться, вказують аналітики інформагентства Reuters. Значить доведеться продовжити займати в рублях у населення власної країни.

Тим часом газову компанію продовжують переслідувати "біди і нещастя". 10 липня "Нафтогаз України" подав в Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма чергове прохання про арбітраж з вимогою про перегляд тарифу на транзит газу через територію України з 18 березня 2018 р. про стягнення з "Газпрому" суми в розмірі $11,58 млрд за період з 18 березня 2018 р. до закінчення строку дії чинного контракту на транзит (до 31 грудня 2019 р.).

Правда, головний комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко раніше заявляв, що українська компанія готова знизити суму позову до "Газпрому" у разі використання "Газпромом" газотранспортної системи (ГТС) України після 2019 р. Або якщо Росія надасть Україні можливість купівлі газу з родовищ Середньої Азії, а також якщо відбудеться лібералізація експорту російського газу (тобто якщо "Газпром" втратить свій ексклюзивний статус).

Але поки "Газпром" не готовий йти на подібні поступки і, швидше, збирається судитися. Незважаючи навіть на те, що 29 серпня окружний суд Амстердама підтвердив арешт частки "Газпрому" в капіталі Blue Stream Pipeline Company, задовольнивши вимоги "Нафтогазу України". Blue Stream Pipeline Company B. V. (BSPC) - це оператор газопроводу "Блакитний потік". Саме його акції, що належать "Газпрому", окружний суд Амстердама 30 травня 2018 р. постановив заарештувати акції за позовом НАК "Нафтогаз України". Аналогічний арешт був накладений на погашення заборгованості BSPC перед "Газпромом".

Також 30 травня Україна ініціювала примусовий арешт активів "Газпрому" в Швейцарії, а в червні - у Великобританії. В результаті сьогодні ПАТ "Газпром" доводиться оскаржувати дії НАК "Нафтогаз України" (включаючи забезпечувальні заходи) одночасно в судах Швейцарії, Нідерландів і Великобританії - і все це з дуже малими шансами на виграш.

    Реклама на dsnews.ua