• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Фантоми на колесах. Куди поділися "евробляхи" і що Рада зробить з рештою

Кількість "евроблях" в Україні ніяк не скорочується. Власники незаконно ввезених машин очікують нових послаблень і періодично мітингують, нагадуючи про своє існування

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Україна повільно, третій рік поспіль, вирішує проблему "евроблях", тобто приватних автомобілів, які перебувають в Україні з порушенням митних правил. Мова йде про одну з найбільш масових у країні схем обходу закону: щоб не розмитнювати ввозиться авто, куплене зазвичай десь в Європі, їх покупці (або торговці уживаними машинами) користуються послугами спеціальних фірм. З їх допомогою вони переганяють автомобілі через кордон у режимі транзиту або тимчасового ввезення. А далі нерастаможенная машина просто "губиться" на українських дорогах.

За даними прес-служби агентства "Укравтопром", в червні нинішнього року в Україні були зареєстровані 29,2 тис. старих легкових автомобілів. Порівняно з минулим червнем зростання реєстрацій старих легковиків склав 52%. Для порівняння: нових машин українці в червні зареєстрували 7,3 тис.

Всього ж за шість місяців нинішнього року українські номери отримали 139,4 тис. легкових автомобілів, що були в експлуатації. Реєстрації уживаних машин майже в чотири рази перевищили продажі нових.

Але далеко не всі реєстровані машини приїхали в Україну прямо зараз (тим більше в карантин при закритих кордонах це було важко). Вельми значна частина реєстрацій - це легалізація автомобілів, власники яких ("евробляхеры") вирішили скористатися можливістю легального розмитнення. Але це не означає, що горезвісних "евроблях" в країні потроху стає менше.

Складна проблема, довгий рішення

Два роки тому спроба швидко вирішити проблему "евробляхеров" призвела до масових протестів в центрі Києва. Вони самоорганізувалися і вимагають пільгових умов розмитнення авто. Через кілька місяців, здавалося, компромісу вдалося досягти. Тодішній президент Петро Порошенко підписав закони, які дозволяли легалізувати ввезені автомобілі з європейськими номерами. При цьому "евробляхерам" знизили вартість розмитнення і надали пільговий період для легалізації, коли можна було отримати 50% знижки на розмитнення. Закони про пільговий режим розмитнення "евроблях" набули чинності 25 листопада 2018-го. Перший (№8487) - передбачав зниження акцизу за розмитнення, другий (№8488) - прописував штрафи за порушення митних правил.

Але і тут залишилося багато незадоволених. Власники машин на єврономерах порахували нові акцизи завищеними (ставка залежала від року випуску авто - а "бляхи" зазвичай далеко не нові). До того ж дуже багато при всьому бажанні не могли легалізувати свої автомобілі. Просто вони користувалися машинами за дорученням, без правовстановлюючих документів (наприклад, договору купівлі-продажу). А без цих документів розмитнити автомобіль не вийде.

Реклама на dsnews.ua

Залишилися незадоволеними і власники вже зареєстрованих в Україні машин - адже через зниження акцизу їх повністю легально ввезені авто значно втрачали в ціні.

Пільговий період (розмитнення з 50%-ю знижкою) тривав з 22 листопада 2018-го до 22 лютого 2019 р. За цей час ГФС оформила 218 тис. транспортних засобів і отримала 13,6 млрд грн. До 24 травня "евробляхерам" термін відводився на розмитнення автомобілів по повній вартості. Всіх, хто не встиг оформити свої машини до цього терміну, поліція обіцяла почати штрафувати.

Втім, потім цей період продовжили до 22 серпня 2019-го. Вже після цієї дати поліцейські повинні були почати штрафувати "евробляхи", які вчасно не стали на облік українській митниці. Перевищення строків тимчасового ввезення або транзиту більш ніж на місяць передбачає штраф у розмірі 170 тис. грн або їх конфіскацію. Така санкція передбачається, якщо авто втрачено.

Влітку 2019 р. Володимир Зеленський кілька разів вносив у Верховну Раду законопроекти з метою відкласти на кілька місяців штрафи для машин на єврономерах, які перевищили терміни перебування в Україні. МВС виступило проти. У підсумку президентський законопроект №10462, всупереч очікуванням власників "евроблях", не пропонував продовжити пільговий період до кінця року, а лише відкладав вступ в силу "штрафного" закону на додаткові 90 днів.

В результаті санкції за перевищення строків перебування в Україні автомобілів на іноземних номерах відстрочили до 31 грудня 2019 р. Проте в жовтні 2019-го з'ясувалося, що це стосується не всіх. Прочитавши новини про відстрочку штрафів, деякі водії спробували вивезти свої авто за кордон. Але на кордоні отримали протоколи про порушення правил ввезення. Протести "евробляхеров" продовжилися, і Верховна Рада прийняла 19 грудня у другому читанні законопроект №2288 про відстрочку штрафів за порушення ввезення автомобілів на європейських номерах до 31 грудня 2019 р. Фактично парламентарії відмовилися продовжити відстрочку до 31 січня 2020-го, яку пропонували деякі правки. Хоча самі "евробляхеры" вимагали перенести набуття чинності штрафів на чергові 100 днів.

Отже, у поточному році діють посилені санкції і штрафи для машин на європейських номерах. Мова йде про можливий штраф до 170 тис. грн та конфіскація авто. Правда, як і пообіцяли в уряді ще в січні, повністю виконувати його поліція поки не поспішає.

Законодавчі ініціативи

Сотні тисяч власників "евроблях" плюс члени їх сімей - ласий шматок для будь-якого політика. Тому депутати не залишають спроб постати перед ними у вигідному світлі, висуваючи все нові ініціативи за пільговою розмитненні б/у автомобілів.

Навесні четверо депутатів внесли законопроект №3389 "Про внесення змін у Податковий кодекс України щодо спрощення умов ввезення на митну територію України транспортних засобів". Його головна ідея - переглянути ставки акцизного податку на автомобілі, а саме - вилучити з формули розрахунку коефіцієнт віку автомобіля (те, що так не подобалося "евробляхерам"). У пояснювальній записці до документу, зокрема, зазначається, що коефіцієнт віку у формулі ставить у нерівне становище громадян, які обрали більш бюджетні варіанти.

Наприклад, вартість акцизу для автомобіля з дизельним двигуном 1,6 л віком до 12 років і вартістю 1500 євро становитиме 1440 євро, тобто тільки акциз становить майже 100% вартості авто (а ще потрібно сплатити ввізне мито та ПДВ). Тоді як для автомобіля з таким же двигуном, але вартістю 10 тис. євро і віком у два роки розмір акцизу становитиме всього 240 євро, що становить лише 2,4% від вартості авто.

З одного боку, так "убивається" головний сенс диференційованих акцизів - перешкоджати захаращення України дешевими авторазвалюхами, "металобрухтом на колесах". Однак депутати апелюють до соціальної справедливості: на їхню думку, нинішній підхід захищає більш платоспроможних українців і робить неможливою покупку бажаного автомобіля для громадянина, який може собі дозволити тільки дешеве авто. Ліквідація коефіцієнта віку у формулі розрахунку акцизу дозволить знизити середню вартість автомобілів в Україні в цілому, вважають автори законопроекту №3389.

Цей законопроект так і загубився в надрах ВР: після 28 квітня про нього нічого не було чутно. Хоча самі "евробляхеры" про нього пам'ятають - 4 червня вони організували під будівлею Кабміну акцію протесту під назвою "Затягування доступною розмитнення - СТОП!". Організатори акції "Авто Євро Сили" зажадали від уряду надати висновки щодо закону про доступною розмитненні для подальшого голосування в комітеті і Верховній Раді.

І 19 червня велика група депутатів (45 осіб) внесла до ВР законопроект №3704 про зміни в Податковий кодекс щодо структури акцизного податку. Його можна розглядати як чергову спробу "остаточного вирішення" питання про "евробляхах".

Цей документ не тільки змінює правила застосування акцизного податку, але і суттєво коригує сферу транспортного податку. Нагадаємо, що зараз її платять у розмірі 25 тис. грн у рік власники легковиків не старше 5 років і ціною понад 375 мінзарплат (понад 1,77 млн грн у 2020-му). Якщо законопроект №3704 приймуть, транспортний податок потрібно буде платити не тільки з легковиків, а з транспортних засобів взагалі. Це легкові автомобілі, мотоцикли, яхти та судна, човни моторні катери. Змінюються й інші умови.

Але для нас більш цікаво те, що законопроектом передбачено пільги для власників "евроблях", які вже перебувають на території України. А саме: протягом 180 днів з дня набрання чинності цього закону вони зможуть розмитнити свої машини без застосування штрафних санкцій, але за умови сплати митних платежів і 8,5 тис грн до бюджету. Йдеться про те, щоб на півроку взагалі позбавити "евробляхеров" від необхідності платити акциз - а це найбільша частина розмитнення, тому що він, нагадаємо, залежить від року випуску авто, а "евробляхи" - це в основному старі машини.

В обґрунтуванні законопроекту наводиться розрахунок митного оформлення середньостатистичної легковика європейської реєстрації (автомобіль вартістю 2000 євро, двигун дизельний 2,5 л, 2003 р. випуску). Її власникові доведеться сплатити до бюджету податків на суму 785,5 євро. Це: мито (200 євро), ПДВ (398 євро), добровільна сплата коштів (8500 грн).

За оцінками авторів цієї ініціативи, при митному оформленні "евроблях", що перебувають на митній території України, до держбюджету додатково надійде 17 млрд 365 млн грн.

Автостатистика

Незважаючи на те, що такий предмет, як автомобіль, легко піддається обліку, оцінки кількості "евроблях" на дорогах України дуже різняться.

За даними ГФС, тільки в 2017 р. в країну ввезли майже 900 тис. таких транспортних засобів, ще 200 тис. - в 2018-му, багато з них - з порушеннями.

За версією Державної митної служби, на 1 травня 2018-го в Україні перебували понад 315 тис. авто, зареєстрованих в інших країнах і в'їхали по транзиту або тимчасового ввезення. З них 125 тис. - з порушенням термінів перебування. Самі ж користувачі авто на неукраїнських номерах тоді запевняли, що їх близько півтора мільйонів (але тут є мотивація перебільшити чисельність). Тут треба розуміти, що вказана кількість автомобілів, які перебувають в країні з порушенням строків, в якийсь конкретний момент, може сильно відрізнятися від кількості потенційно нелегальних "евроблях", адже термін тимчасового ввезення був один рік.

А в лютому 2019 р. у ГФС звітували, що розмитнили 121,4 тис. автомобілів з іноземною реєстрацією, які були в Україні з порушенням вимог Митного кодексу.

Однак, за оцінкою авторів законопроекту №3704, станом на 1 травня 2020 р. в Україну в режимі тимчасового ввезення або транзиту знаходиться 750 тис "евроблях", у тому числі 500 тис. - з порушенням термінів та умов цих режимів.

Виникає питання: звідки така розбіжність між даними ГТС і ГФС з одного боку та оцінками авторів законопроекту - з іншого.

"Достатньо стати на жвавому перехресті і поспостерігати, щоб побачити, що "евроблях" залишилося зовсім небагато, не більше 1-2% від загальної кількості авто на вулицях. Це в Києві. На сході країни його майже немає, на заході - навпаки, досить багато. Але в цілому по Україні - від 100 до 200 тис., - прокоментував "ДС" ситуацію автомобільний експерт Максим Моргунський. - А звідки взялася цифра в 500 тис. нерозмитнених евроблях, згадана в законопроекті, - треба запитати у його авторів. Особисто мені здається, що вона була взята зі стелі".

Допоможе остаточно вирішити проблему "евроблях" законопроект №3704? Навряд чи. "Евробляхеры" вже звикли, що влада раз за разом дають їм різного роду відстрочки і потурання, а потім беруться знову переглядати митні тарифи. До того ж якщо взяти наведений вище приклад, можна зрозуміти: для людини, насилу скупчився 2000 євро на машину, 785,5 євро "пільгових" податків з неї - теж надто велика сума.

Хоча проблема тут, напевно, все ж не в сумах податків і акцизів, а в політичній волі їх стягувати або не стягувати.

    Реклама на dsnews.ua