• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Менше податків і дозволів. Як Польща буде по-новому заманювати українців

Польський уряд готує нові правила працевлаштування іноземців, а по факту — українських заробітчан. В'їхати в країну на заробітки стане простіше, а тим, хто захоче і далі жити і працювати в Польщі, нададуть податкові пільги

Уряд Польщі працює над новими правилами працевлаштування іноземців
Уряд Польщі працює над новими правилами працевлаштування іноземців / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Заробітчани в Польщі

Уже навесні нинішнього року в Польщі знову проявився дефіцит робочих рук : кількість вакансій на сайтах з працевлаштування почала швидко зростати. Це було зростання після пандемії, під час якої безробіття в Польщі збільшилося дуже незначно, але от багатьом іноземним працівникам (в тому числі, українським заробітчанам) довелося повернутися додому.

Але з весни найшвидше зростає попит на фахівців з торгівлі та збуту, IТ-експертів, фахівців з обслуговування споживачів, фінансів і інжинірингу. Також більше працівників потрібно на виробництві, більше водіїв і кур'єрів, експертів будівельної та ремонтної галузей, а також касирів і продавців.

Як і раніше, польський ринок праці від дефіциту робочої сили рятують українські мігранти. За даними Євростату, в 2019 р. (більш свіжих даних немає) громадянам країн, що не входять до Євросоюзу, були видані 3 млн посвідок на проживання. На Польщу випадає до чверті таких документів (724 тис.) — найбільше серед усіх країн ЄС. В основному це були види на проживання з метою роботи — 625 тис., з них 551 тис. Були видані громадянам України.

Однак тих, хто їде в Польщу працювати, але не оформляє дозвіл на проживання, набагато більше. За статистикою Управління соцстрахування Польщі (ZUS), до червня 2021-го було зареєстровано 818,8 тис. іноземців — на 35,2% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Найбільшу групу (73,7%) становили громадяни України — на кінець першого півріччя 2021-го українських громадян було зареєстровано 603 481 особу, тобто 39,2% - більше, ніж за відповідний період минулого року, і на 13,3% більше, ніж в грудні 2020-го.

Якщо говорити про кількість виданих дозволів на роботу, то в першому півріччі 2 021-го їх було 232 тис. — на 34 тис. більше, ніж за аналогічний період 2020 го. Найбільше дозволів на роботу отримали українці — понад 159 тис., або 68% від загальної кількості. На другому місці — громадяни Білорусі — їм видано понад 16,5 тис. дозволів, на 4,3 тис. З гаком більше, ніж роком раніше.

Реклама на dsnews.ua

При цьому більше трьох чвертей поляків вважають, що українці не становлять серйозної конкуренції на ринку праці. Як пише Gazeta Polska Codziennie, побоювання пов'язані радше з темпами зростання заробітних плат, які, на думку частини поляків, можуть стримувати трудові мігранти з-за східного кордону.

Нові пільги для трудових мігрантів в Польщі

Уряд Польщі працює над новими правилами працевлаштування іноземців. Як пише економічний портал money.pl, це буде новий закон, який спростить процедуру видачі дозволу на тимчасове проживання в Польщі. Це робиться для того, щоб потенційні працівники, в тому числі з України, швидше приступили до легальної роботи. Очікується, що законодавчі зміни вступлять в силу на початку 2022 р. і вони будуть спрямовані на довгострокову лібералізацію доступу іноземців на ринок праці Польщі.

Одним з ключових моментів стане відмова від вимоги мати постійне місце проживання і джерело стабільного і регулярного доходу для отримання дозволу на тимчасове проживання і роботу. Замість цього буде перевірятися тільки, чи є у приїжджих до Польщі гарантована робота з зарплатою не нижче мінімальної.

Польські підприємці давно скаржилися на довге очікування дозволів на роботу для іноземних робітників. Тому МВС планує прописати в законопроекті 60-денний термін для вирішення питання про видачу дозволу на тимчасове проживання.

За даними Центрального статистичного управління, в 2020 р найбільшою групою іноземців, які отримали дозвіл, були громадяни України (74,3%). Громадяни Білорусі (6,1%), Непалу (2,1%), Молдови (1,9%) і Індії (1,8%) також отримали значний відсоток дозволів. Всього дозволи були видані громадянам 131 країни.

Однак заробітчан з України і навіть швидко зростаючого потоку мігрантів з Білорусі вже не вистачає для того, щоб забезпечити Польщу достатньою кількістю робочих рук. Тому польський уряд зацікавлений в тому, щоб найбільш працездатні та потрібні Польщі заробітчани залишалися в країні жити і платили податки, витрачали гроші в ній же, а не вивозили їх на батьківщину.

Пільги для трудових мігрантів

У проекті програми уряду Польщі "Польський Лад" передбачається, що трудові мігранти, більшу частину яких складають українці, в перший рік після переїзду в країну будуть платити удвічі менше податків, ніж самі польські громадяни. Протягом наступних трьох років вони зможуть забрати 50% від податку, сплаченого за попередній рік. Тобто іноземець, який перенесе свою податкову резиденцію в Польщу (як найманий працівник, так і підприємець), буде платити менший податок на прибуток повних чотири роки.

Передбачається, що програма "Польський Лад" буде прийнята вже цієї осені. Прописані в ній пільги також будуть охоплювати мігрантів, які вперше приїдуть до Польщі. Втім треба розуміти, що Варшава, приймаючи цю програму, орієнтується не тільки (а може, і не стільки) на іноземних працівників, а й на власних співвітчизників, які колись виїхали за кордон в пошуках кращої долі.

Пропонована пільга буде доступна особам, які перед приїздом до Польщі як мінімум три роки жили за кордоном і підтвердять це документально, а після переїзду в Польщу стануть жити в ній повних чотири роки, а також будуть платити податки в Польщі з усіх можливих доходів: по трудовому договору або від підприємницької діяльності. Мінфін Польщі заявляє, що протягом чотирьох років держбюджет буде фінансувати цим людям внески в пенсійний фонд і страхування на випадок хвороби.

Ставка на кваліфікацію

За даними "Барометра польського ринку праці" 47% працівників зі Сходу проводять в Польщі максимум 3 місяці, 30% приїжджає на термін від 3 до 6 місяців. Це так звана "маятникова" трудова міграція, яку також називають сезонною. Поляки полегшують легальний в'їзд таким людям — вони також дуже потрібні економіці країни. Але при цьому не розраховують, що такі заробітчани залишаться жити і працювати.

Є ще 14% трудових мігрантів, які працюють в Польщі від 6 до 12 місяців, і 4% — які більше року. Саме їх польська влада і розраховує "осадити" в країні за допомогою податкових пільг. Здебільшого це якраз висококваліфіковані працівники з хорошою освітою і досвідом, і вони отримують досить високу зарплату. А значить і вони самі, і їхні гроші повинні залишатися в Польщі — резонно розсудили в Варшаві.

Крім прямого податкового стимулювання, є ще проект "Польська міграційна політика — напрямки діяльності 2021-2022 рр.", Який передбачає заповнення дефіциту на ринку праці в значній частці за рахунок висококваліфікованих іноземних працівників. У ньому, серед іншого, йдеться про збільшення кількості іноземців дефіцитних в Польщі професій (наприклад, медиків), про притягнення до Польщі іноземців, що навчаються на спеціальностях, важливих з точки зору державної політики розвитку, включаючи технічні і IТ-факультети, а також про впорядкування процесу визнання кваліфікацій і іноземних сертифікатів і дипломів.

Можна припустити, що всі перераховані заходи, які вживає уряд Польщі, спрацюють — і туди буде готове відправитися ще більше українських заробітчан. Причому Україна буде більш активно втрачати якраз висококваліфіковані кадри.

    Реклама на dsnews.ua