• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

За це ще й платять. Як у новій економіці хто завгодно може заробити на хобі

На ринку один за одним з'являються інтернет-сервіси, що дають змогу людям монетизувати свої унікальні знання, вміння, таланти... та навіть харизму. Нова тенденція прийшла зі США, але українці її вже успішно освоюють

Реклама на dsnews.ua

Інтернет-технології роблять в цьому році другу революцію на ринку праці. Першою була можливість масової роботи віддалено в режимі реального часу, немов перебуваючи в офісі.

Тепер приходить друга хвиля глибоких змін - те, що в США вже прозвали passion economy, що можна умовно-дослівно перекласти як "економіка пристрасті". Саме явище зародилося в минулому році в Кремнієвій долині. А незабаром з'явилися й численні його апологети, воно увійшло в моду. Наприклад, відомий своїм візіонерством інвестфонд Andreessen Horowitz у програмній статті, датованій жовтнем 2019-го, розглядає passion economy як майбутнє ринку праці. Але тоді ніхто не здогадувався, якого імпульсу цьому новому явищу додасть COVID-19.

Ви створюйте, а ми знайдемо покупця

Що таке passion economy? В основі цього явища - технології, які дозволяють людям трансформувати свої захоплення на професію. У найпростішому визначенні це цифрові платформи, що відкривають доступ до заробітку за рахунок своєї індивідуальності, що оптимізують процес пошуку клієнта і організацію всього процесу "монетизації таланту" як інтернет-бізнесу.

Наприклад, ви є майстром з приготування морквяного торта. Перш про це могли знати хіба що ваші рідні та друзі, можливо, ще й товариші по службі. Однак тепер ви можете записати свій відеокурс і почати монетизувати цей навик. Такі проєкти стали популярні серед спеціалістів, які втратили доступ до постійних клієнтів (різні коучі, фітнес- і бізнес-тренери) через пандемію та почали записувати і продавати свої віртуальні уроки за доступною ціною.

Хтось робив це більш успішно, хтось - менш, але ринок сформувався досить швидко. Тому що нова реальність карантину, соціальне дистанціювання, збільшення безробіття і зростання будь-яких онлайн-ініціатив відкрили нові перспективи для цього концепту. Заробляти гроші за рахунок своєї унікальності і хобі? Звучить ідеально.

Звичайно, раніше теж можна було залити відеокурс на YouTube і монетизувати його за рахунок реклами.

Реклама на dsnews.ua

Принципова відмінність нової моделі в тому, що платформи, які породили passion economy, беруть на себе не тільки технологічну частину (зберігати й показувати відео у разі YouTube), але й маркетингову, і продюсерську.

Наприклад, сервіс для подкастів не тільки розмістить у себе аудіозапис, але й прорекламує його, допоможе залучити рекламодавців, зібрати цільову аудиторію і забезпечити фінансові механізми монетизації. Там же можна отримати послуги професіоналів - наприклад, по роботі зі звуком, з написання сценарію. Або знайти однодумців, які реалізують подібні проєкти, щоб діяти спільно. Тобто така платфома з самого початку позиціонує себе не як розважальний сервіс або службу зберігання файлів, а як працюючу бізнес-модель для творців.

Passion economy дає можливість монетизації своїх умінь людям, які раніше і не думали про те, що їхні таланти комусь потрібні або володіють самостійною економічною цінністю. Чому саме зараз прийшов час для цього? Перебуваючи в ізоляції в своїх будинках, багато хто зрозумів, що потребує джерела емоцій і креативу більше, ніж в нових кросівок.

Але, що важливо, ще раніше з'явилося багато інтернет-сервісів, які із захоплень "домашнього" характеру дозволяють людям робити власний маленький інтернет-бізнес. Споживачі отримують більш доступні, зручні й різноманітні товари і послуги.

Приклади таких інтернет-сервісів - платні e-mail-розсилки на Substack, платформи для професійних геймерів і стримерів Twitch і Caffeine. Свої власні відеокурси легко робити за допомогою Teachable і Podia, уроки онлайн - давати на платформах K-12, Juni Learning. Викладати що завгодно - за допомогою Thinkific і Mighty Networks.

Опинившись перед фактом закритих шкіл і таборів, багато батьків почали шукати більш доступні і безпечні формати домашнього навчання, ніж репетитор. Так з'явилися сервіси VIPKid і Outschool.

Patreon та Buy Me A Coffee відкривають можливість незалежним креаторам, творцям підкастів і відеороликів, дизайнерам і письменникам заробляти на життя з підтримки своїх шанувальників.

На відміну від створення комерційного продукту для продажу, який передбачає роботу в затребуваній ринком стилістиці, ця модель підтримує унікальний стиль креаторів, експерименти і збереження власної ідентичності.

Інструменти для авторів підкастів Anchor, Supercast і Glow спрощують процес запису, монетизації та просування. Раніше для цього потрібно було використовувати кілька інструментів і оббивати пороги медіамереж. Тепер завантажив аудіозаписи своїх підкастів, заповнив анкету, прив'язав банківську карту - і все, сервіс про все подбає сам. Якщо твій продукт сподобається слухачам, результат побачиш на власному банківському рахунку.

Github Sponsors - сервіс для програмістів, що дозволяє зібрати гроші під хорошу ідею. Публікуєш ідею open source проєкту (тобто з відкритим вихідним кодом) і отримуєш мікроінвестіції від спільноти на його реалізацію. Найпростіше зібрати гроші, якщо проєкт стосується соціальних та культурних ініціатив. У цьому випадку єдина відмінність від звичайних краудфандинговых платформ в тому, що не тільки збираються гроші під гарну ідею, але й об'єднуються зусилля різних фахівців, які можуть по ходу справи підключитися до проєкту.

Подібних сервісів уже безліч, і, що вкрай важливо, швидко з'являються нові. Той же TikTok уже "відкусив" частку як у YouTube, так і в Instagram. Сервіси конкурують не лише технологічно, але й намагаючись запропонувати талантам максимально вигідні умови монетизації.

Початок великих змін

Стартапи в категорії passion economy мають всі шанси стати дизрапторами більш консервативних індустрій. Під терміном disrupt в бізнесі розуміють демократизацію доступу до продукту або послуги за рахунок нової технології. Приклад - Uber, що прийшов на зміну звичайним таксі, Airbnb - увійшов на ринок готелів.

Найчастіше на етапі зародження такі стартапи змушені йти проти законодавства і міняти його з ростом популярності. Досить згадати, як протестували традиційні таксисти проти того ж Uber, але потім почали створювати власні аналоги.

Цікаво, що passion economy не тільки дизраптить існуючі індустрії, але й створює нові. Так, наприклад, платформа для проведення онлайн-заходів Run the World відповіла на зрослий попит на віртуальні заходу, надавши інструмент, який дозволяє за мінімальні гроші і час організувати свій "мітап" або навіть конференцію. Важливо зазначити, що вона не тільки не стільки надає технологію (відеотрансляцію в реальному часі передплатникам), скільки формує цільову аудиторію, рекламує захід і продає електронні квитки на нього, вирішує юридичні питання (права на контент) тощо. Цим і відрізняється, наприклад, від Zoom або Skype.

Тепер можна легше організувати власний івент (подія) без бюджету або з мінімальними вкладеннями. Запросити знайомих спікерів, просунути захід через спеціалізовану платформу і в разі успіху стати лідером думок. Люди, у звичках яких раніше не було відвідування різних заходів, зараз можуть безболісно, навіть не відриваючись від стільця, приєднатися до конференції або відкрити для себе новий спосіб навчання і розваги.

Passion economy дає можливість новим стартапам прокласти місток між креативними, раніше маловідомими експертами і аудиторією, демократизувати подібне спілкування через горизонтальні зв'язки.

Можливості для українців

Якщо подивитися на перераховані вище платформи, то ми побачимо, що українці активно їх освоюють. Наприклад, гонконгська компанія Castbox, американська Anchor - обидві вони дуже популярні серед наших творців підкастів, там уже багато тисяч аудіозаписів українською мовою - на будь-який смак.

Автор цієї статті також записує підкасти і розміщує їх у тому числі на Castbox. Платформа сама просуває підкасти, пропонує їх рекламодавцям, веде статистику прослуховувань і дає маркетингові поради. Усе це - безкоштовно. Хоча є і платні тарифи. Якщо їх підключити, то працювати з тобою будуть більш щільно: наприклад, особливо рекомендувати слухачам.

Своєю чергою, Леонід Матюшенок читає серію лекцій, присвячених дуже специфічній темі: децентралізованим фінансам (DeFi). Тема для вузького кола, тому він створив повністю закритий канал на платформі Podia.

"У мене всього 15 чоловік постійних глядачів кожної лекції, кожен заплатив $300 за підписку на курс з 10 лекцій. Виходить $4500, з яких віддаю платформі 20%, мені залишається $3600, - розповів Леонід оглядачеві "ДС". - Комісійні цілком виправдані - цих 15 осіб менеджери Podia цілеспрямовано відшукали на пострадянському просторі та в країнах Східної Європи. Від мене вимагалося лише підготувати навчальний курс та презентацію по ньому. І це вже другий такий курс".

Це дійсно модель нової економіки, яка, в тому числі в Україні, формується буквально у нас на очах.

Бонус: монетизувати талант допоможе стара добра біржа

Але не варто забувати і про більш звичні інструменти, за допомогою яких теж можна монетизувати свій талант. Скажімо, платформи для фрілансерів певною мірою нагадують passion-сервіси, оскільки теж дозволяють заробляти на хобі, захопленнях, а не тільки за фахом. І українці вже відмінно освоїли такий майданчик, як Upwork - американську біржу фрілансерів. Причому настільки, що власникам довелося обмежити реєстрацію фрілансерів з колишнього СРСР: американці скаржилися, що наші співвітчизники люто демпінгують, збивають ціни на послуги.

"Моє головне вміння - відмінне знання одночасно української, російської, болгарської та польської мов. Ну і англійської теж. Так, мені довелося реєструватися на Upwork, використовуючи VPN, щоб підмінити ip-адресу на західноєвропейську, а також використовувати для отримання гонорарів банківську карту товариша, який працює в Німеччині, - розповів Володимир Литвинов, який на початку 2019-го залишив викладання у виші заради роботи "універсальним фахівцем" в інтернеті. - Зате тепер я щовечора заходжу на Upwork і ставлю в якості фільтрів слова russian, ukrainian, polish, bulgarian, і не було ще жодного тижня, коли б я залишився без роботи. А деколи просто дивлюся запити замовників і дивуюся. Наприклад, потрібен фахівець, який навчає стрільбі з короткого монгольського лука, або творець авторських рецептів виготовлення текіли. Це просто безодня, на будь-якому вмінні можна заробляти".

    Реклама на dsnews.ua