• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

У Париж на вихідні. Чи чекати дешевих квитків після "відкриття" неба з ЄС

Тепер українським і європейським авіакомпаніям стане простіше відкривати маршрути, а якщо пасажиропотік збільшиться, то квитки можуть і подешевшати

Україна і ЄС підписали угоду про "відкрите небо"
Україна і ЄС підписали угоду про "відкрите небо" / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Готувалися 15 років

Угода про спільний авіаційний простір, або як його називають — "відкритого неба", якого Україна домагалася 15 років, було підписана в Києві 12 жовтня.

Україна і ЄС остаточно узгодили текст договору ще в 2013 р., проте він був заблокований Іспанією — їй дуже не подобалося, що в ньому згадувався британський аеропорт "Гібралтар", який вона вважає своїм. Тому можливість підписати документ з'явилася в кінці минулого року, коли були закінчені всі процедури по виходу Великобританії зі складу Євросоюзу.

Угода почне діяти ще до її ратифікації країнами-учасницями. При цьому вона передбачає, що українське законодавство, що стосується авіації, буде гармонізовано з європейським, на що піде ще кілька років, оскільки Україні слід буде прийняти або адаптувати близько 200 документів.

Європейські міста відкриті: залишилося домовитися

Зараз авіарейси в/із України здійснюються на основі двосторонніх міжурядових угод, які мають певні обмеження по кількості рейсів, маршрутів і авіаперевізниках.

За словами фахівця з авіаційного праву Олексія Бурчевського, після підписання угоди українські авіакомпанії отримують право літати в будь-яку країну Євросоюзу, для цього потрібно буде домовлятися тільки з відповідним аеропортом і узгодити розклад польотів з місцевими авіаційними владами. Тепер не потрібно домовлятися про нові маршрути з Державіаслужбою України та отримувати від неї призначення на маршрути. Фактично це означає, що МАУ або будь-яка інша українська авіакомпанія може направити делегацію в будь-який зацікавлений її європейський аеропорт, домовитися про виконання рейсів і почати літати.

Реклама на dsnews.ua

Те ж стосується і будь-якої європейської авіакомпанії — вона може домовлятися про відкриття нових рейсів безпосередньо з українськими аеропортами, після чого — тільки узгодити розклад з Державіаслужбою.

Це дозволить авіакомпаніям гнучкіше реагувати на зміни на ринку, вони зможуть відкривати нові рейси в разі зняття карантинних обмежень або для авіаперевезень в міста, в яких з'явився потік пасажирів.

Авіакомпанії, до слова, вже готувалися до підписання Україною цієї угоди — в кінці вересня ірландська Ryanair заявила, що відразу після цього планує агресивну експансію на український ринок, і при цьому збирається збільшити кількість аеропортів, з яких здійснює рейси, з п'яти до 12.

А на наступний день після підписання угорська авіакомпанія Wizz Air заявила, що планує в цьому і наступному році запустити 12 нових напрямків з Києва, дев'ять — зі Львова, три — з Одеси та два — з Харкова, а польоти здійснюватиме в чотири нові країни — Іспанію, Францію, Бельгію і Нідерланди. Крім того, авіакомпанія планує розмістити в Україні ще сім своїх літаків, збільшивши їх кількість до 11.

Провінція європейцям не цікава

Для європейців будуть відкриті і польоти всередині України, між будь-якими аеропортами. Однак Олексій Бурчевський вважає, що на внутрішньоукраїнських маршрутах європейці не будуть активні. Наприклад, компанії-лоукостери не підвозять пасажирів на свої рейси, і тому умовна Ryanair не стане возити пасажирів з Миколаєва до Києва, щоб вони далі летіли її ж літаком до Європи. Тому теоретично довозити пасажирів з української провінції до Києва маленькими літаками можуть авіакомпанії, такі як Lufthansa, з прицілом, що цих пасажирів вона повезе далі в Європу.

Однак для цього немає потоку пасажирів. Олексій Бурчевський нагадав, що до 2014 р. і пандемії коронавірусу в Україні були популярними рейси до Києва з п'яти міст — Одеси, Львова, Донецька, Сімферополя і з великою натяжкою Дніпра, але активного авіасполучення між регіонами не було. Тепер Донецьк і Сімферополь відпали, тому залишаються тільки три міста, звідки теоретично можуть літати іноземні перевізники до Києва. "При цьому в Україні у авіації дуже висока конкуренція з іншими видами транспорту", — нагадав він, плюс паливо і квитки обкладаються ПДВ.

Асиметрія на користь ЄС

Залишається ще одне важливе питання. Якщо угодою дозволяються перельоти європейських компаній на українському ринку, то чи можуть наші авіаперевізники виходити на маршрути всередині ЄС, а не тільки між європейськими та українськими містами? Один з пунктів підписаного договору говорить: "Ніщо в цій Угоді не повинно розглядатися як надання авіаперевізникам України права брати на борт на території будь-якої держави — члена ЄС пасажирів, багаж, вантаж та/або пошту, які перевозяться за компенсацію і прямують в інший пункт на території цієї держави — члена ЄС ". Якщо розуміти дослівно — то наші компанії не мають права виконувати внутрішні рейси в межах тієї чи іншої держави Євросоюзу. Однак наші експерти по різному бачать ситуацію: в квітні вони розділилися в думках, чи зможуть українські перевізники виконувати рейси усередині ЄС або отримають тільки маршрути з одним з пунктів призначення в Україні. У той же час Liga.net з посиланням на партнера юридичної фірми "Анте" Андрія Гука пише, що українські авіакомпанії зможуть літати між європейськими аеропортами лише за умови, якщо початок або закінчення маршруту буде в Україні. Примітно, що навіть у МАУ, схоже, не знають точної відповіді на це питання. Ще влітку на запит "Інтерфакс-Україна" в компанії відповідали, що "чіткого розуміння можливості здійснення авіакомпаніями України перельотів всередині Євросоюзу й досі немає". У будь-якому випадку, як б не трактувалися положення угоди, не можна сказати, що вони виписані симетрично, адже Київ беззастережно пускає європейські компанії на свій ринок.

Отже, ймовірно, перш за все нові рейси в результаті підписання угоди про "Відкрите небо" будуть з'являтися між українськими та європейськими містами. "Пасажиропотік між українськими містами та Європою виросте, але велике значення матиме ситуація з ковідом і взаємне визнання сертифікатів про вакцинацію. Я припускаю зростання кількості рейсів у першу чергу до Франції, Голландії, Португалії і, можливо, Грецію — ці ринки були обмежені для нас і будуть розблоковані в результаті підписання угоди ", — сказав Олексій Бурчевський.

Утім, не варто відразу чекати кардинальних змін. Як ми писали раніше, багато європейських напрямків (якими часто користуються наші трудові мігранти) були відкриті і раніше: Іспанія, Італія, Данія, Польща і Румунія. Але якщо кількість пасажирів після "відкриття" неба між Україною і Європою буде рости, то підвищиться заповнюваність літаків і загостриться конкуренція між перевізниками, і в такому випадку українських пасажирів очікує зниження цін на квитки.

    Реклама на dsnews.ua