• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Наввипередки з санкціями. Коли "Газпром" винайме ніндзя добудовувати "Північний потік-2"

Протистояння триває: росіяни намагаються добудувати газопровід, американці та поляки заважають, німці чекають і спостерігають, українці нервують

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Америка знову проти

Американські сенатори від обох партій планують представити законопроект, спрямований на розширення санкцій проти газопроводу "Північний потік-2" (СП-2), повідомляє агентство Bloomberg. Автори законопроекту - сенатор-республіканець Тед Круз і сенатор від Демократичної партії Джейн Шейхин.

Як відзначає агентство, в законопроекті вказується, що всі попередні введені санкції застосовуються щодо будь-якої діяльності в рамках проекту, пов'язаної з укладанням труб і страхуванням. Разом з тим законопроектом передбачається поширення обмежувальних заходів на компанії, які надають "андеррайтинг або страхування, або перестрахування" судів, що працюють над проектом, а також на тих, хто надає "послуги або засоби для модернізації технологій, або з встановлення зварювального обладнання, або дообладнання, або по утриманню [суден] в заданій позиції".

Законопроектом також пропонується поширити санкції на всіх, хто надає судам, які беруть участь в укладанні труб, портові послуги.

За словами сенатора Теда Круза, газопровід "Північний потік-2" являє собою "критичну загрозу національній безпеці Америки і не повинен бути завершений".

Нагадаємо, що 21 грудня 2019 р. президент США Дональд Трамп підписав оборонний бюджет країни на 2020 р., що передбачає введення санкцій відносно російських газопроводів "Північний потік-2" і "Турецький потік". В американському мінфіні тоді заявили про негайний вступ санкцій чинності. Подіяло. Незадовго до підписання документа швейцарська компанія Allseas, що займається укладанням труб для газопроводу СП-2, оголосила про припинення всіх робіт з-за загрози санкцій, чекаючи роз'яснень від американських властей.

27 грудня міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив, що СП-2 буде запущений лише до кінця 2020 р. За його словами, газопровід може бути добудований з допомогою судна "Академік Черський", яке належить "Газпрому".

Реклама на dsnews.ua

Тепер же в РФ заявляють, що якщо американці введуть санкції проти страхових компаній, які беруть участь у страхуванні суден, російські страховики замінять західних негайно, і "це - не проблема". Хоча насправді питання страхування морських суден - дуже специфічна і нешвидка сфера. І російські страховики на цьому ринку працюють дуже слабо.

Втім, питання насправді складне. Залишилося добудувати відносно невеликий відрізок СП-2 (160 км), і якщо зараз заморожене будівництво відновиться, то це справа не затягнеться. А вплив США і Польщі (яка теж дуже незадоволена СП-2) цілком врівноважується зацікавленістю Німеччини і Франції в російському газі. Економічне обґрунтування проекту зараз для них має набагато більш серйозну вагу, ніж політична доцільність підтримки України.

Але повернемося до нових санкцій. За даними джерела Bloomberg, здатне добудувати газопровід судно "Академік Черський" повинно працювати в зв'язці з трубоукладною баржею "Фортуна", щоб завершити будівництво "Північного потоку-2". Нині зазначені суду стоять в німецькому порту Мукран (оператор - Fährhafen Sassnitz GmbH), який є логістичним центром для Nord Stream 2, а як ми знаємо, нові санкції США можуть поширитися і на порти...

Для завершення СП-2 належить добудувати мілководну ділянкуа газопроводу у водах Німеччини, що може зробити трубоукладочная баржа (ТУБ) "Фортуна", а також 50-70 км (в залежності від нитки) глибоководного відрізка у водах Данії. Для цього і знадобився "Академік Черський", що задовольняє вимогам королівства за наявності системи динамічного позиціонування.

"Наскільки я знаю, "Академік Черський" займався укладанням труб за дещо іншою технології і в інших умовах. На його борту, наприклад, немає обладнання, яке повинно засипати укладені труби зверху гравієм або щебенем. Його потрібно змонтувати, а це дуже непросто, - сказав у коментарі "ДС" експерт по нафтогазовій галузі інвестиційної компанії Exor Валентин Топалый. - Судячи з того, що американці вводять санкції проти компаній, які надають послуги з дооснащення або дообладнання судів-трубоукладачів Nord Stream 2, а також проти суден, які будуть працювати в тандемі з трубоукладачем, вони хочуть не допустити переобладнання російського судна. Ця задача дуже специфічна, у РФ таких фахівців і фірм немає, таке можуть зробити лише в Німеччині чи Нідерландах. А найняти інший трубоукладчик РФ зараз вже не зможе".

За словами експерта, складно сказати, чи зможуть американські санкції поширитися на німецький порт - зараз США, стурбовані долею своєї ядерної зброї в Європі, зацікавлені в добрих стосунках з Німеччиною. Але в будь-якому випадку німецькі фірми кілька разів подумають, перш ніж зв'язуватися з доопрацюванням "Академіка Черського".

Тим часом у самого цього судна змінився власник. Тепер воно знаходиться у власності у Самарського теплоенергетичного майнового фонду (СТИФ). Мабуть, в "Газпромі" визнали, що це знизить санкційні ризики для "Газпрому", хоча під обмеження може потрапити саме судно. Раніше експлуатуючою організацією називалася "дочка" "Газпрому" - ТОВ "Газпром флот".

Коли саме СТИФ отримав на баланс судно "Академік Черський", невідомо. Це єдиний подібний актив фонду з Самари, тоді як "Газпром флоту" належать сім судів. "Газпром" придбав "Академіка Черського" в 2015 р.

І ще один цікавий момент. Коли росіяни переганяли "Академіка Черського" з Тихого океану в Балтійське море, вони його буквально ховали: називали один порт призначення, а відправляли в інший, відключали автоматичну ідентифікаційну систему (AIS). Все це виглядало як справжня шпигунська операція.

Як бачимо, бідному "Академіку..." доводиться буквально шастати і ховатися, щоб не стати жертвою американських санкцій. Такий собі "корабель-невидимка". Якщо з ним все ж не вийде, "Газпрому" залишиться найняти хіба що дійсно професійних "невидимок": японських ніндзя. Може, вони допоможуть.

Польський чинник

Паралельно з американцями СП-2 продовжують утискати їхні головні нині європейські союзники - поляки. 3 червня Управління захисту конкуренції та споживачів Польщі (Urząd ochrony konkurencji i konsumentów, UOKiK) порушило справу проти "Газпрому" "за відсутність співпраці в ході антимонопольного розслідування..." Дело "Газпрому" стосується розгляду про будівництво газопроводу "Північний потік-2", йдеться в прес-релізі відомства. За ненадання інформації "Газпрому" загрожує штраф у розмірі до 50 млн євро.

Як з'ясувалося, в січні нинішнього року Управління захисту конкуренції та споживачів Польщі направив "Газпрому" запит на отримання інформації в рамках проведеного польським регулятором розслідування щодо проекту "Північний потік-2". Як зазначає польський регулятор, відповіді не послідувало.

Історія взаємин Польщі і СП-2 розпочалася ще 4 вересня 2015 р., коли "Газпром", BASF і E. ON, Engie, OMV і Shell підписали угоду акціонерів по створенню газопровідної системи "Північний потік-2" і створили проектну компанію Nord Stream 2 AG. Очікувалося, що після закриття угод з придбання іноземними акціонерами акцій Nord Stream дві частки в проекті будуть розподілятися наступним чином: "Газпром" - 50%, BASF, Engie, OMV, Shell, Uniper (дочірня компанія E. ON) - по 10%. За правилами ЄС, польська сторона повинна була схвалити операцію. Однак влітку 2016 р. UOKiK не погодив створення спільного підприємства Nord Stream 2. В результаті компанії відкликали подану заявку.

У травні 2018-го UOKiK початок розслідування відносно "Газпрому" і п'яти європейських компаній - Shell, Engie, Wintershall, Uniper і OMV. Тоді зазначалося, що діяльність потенційних членів консорціуму з будівництва газопроводу "Північний потік-2" може бути спробою обійти відсутність дозволу на створення спільного підприємства, що фінансує цей проект.

У листопаді 2019 р. UOKiK оштрафувало французьку нафтогазову компанію Engie за відмову надавати документи за проектом будівництва СП-2". Розмір штрафу склав 172 млн злотих ($44,67 млн). Наступним об'єктом пред'явлення претензій став вже сам "Газпром".

Звичайно, навіть максимальний штраф в 50 млн євро для "Газпрому" - втрата не дуже принципова. Але поляки своїми діями старанно формують загальну картину неприйняття в Європі російського газового монополіста.

Україні на руку будь-яка міжнародна протидія "Північному потоку-2". Однак по-справжньому святкувати перемогу можна буде тільки тоді, коли цей проект втратить свою значимість для Німеччини і Франції. З одного боку, цей момент наблизився завдяки обвального здешевлення газу за останній рік. З іншого боку - він віддаляється на тлі того, що Німеччина і Франція відмовляються від атомної енергетики. Так що нас, судячи з усього, чекає ще довга боротьба з трубою в Балтійському морі.

    Реклама на dsnews.ua