• USD 41.4
  • EUR 45.3
  • GBP 53.8
Спецпроєкти

Нардепи підтримали законопроєкт про компенсації за пошкоджене та зруйноване окупантами житло

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №7198 щодо створення держреєстру пошкодженого і зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави

Зруйноване Росією житло
Зруйноване Росією житло
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні першого заступника керівника Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Ярослава Железняка у Telegram, передає "ДС".

За його словами, документ у цілому підтримали 275 нардепів.

При цьому компенсації надаватимуть виключно за майно (пошкоджене/зруйноване) з 24 лютого 2022 року.

Також, за словами Железняка, серед новація закону — його дія трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий об’єкт знаходиться (знаходився).

Крім цього, закон не поширюватиметься на об’єкти, що на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

"Компенсацію пропонують надавати виключно за пошкоджену або знищену житлову нерухомість: квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, у яких зведені опорні та зовнішні конструкції.

Право на компенсацію отримають фізичні особи — громадяни України, які є власниками", — додав нардеп.

Також проєкт закону передбачає, що не зможуть отримати компенсації особи із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.

Железняк додав, що за пошкоджене майно отримати грошову компенсацію буде неможливо — для таких випадків пропонують виключно відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них.

"Власники знищених квартир та інших житлових приміщень одержать житловий сертифікат — документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (у тому числі такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної грошової суми", — написав нардеп.

При цьому у власників приватних будинків буде вибір — отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.

Водночас граничний розмір компенсації — і грошової, і у вигляді житлового сертифіката — відсутній, як і обмеження щодо місцезнаходження, типу та площі нового житла, будівництво якого буде профінансоване через сертифікат. Використати сертифікат можна протягом п’яти років з дня його видачі, а відчужувати протягом 5 років, окрім успадкування, заборонено.

Також зазначається, що якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, недоотриману частину компенсації будуть сплачувати отримувачу лише за рахунок грошових коштів, отриманих від РФ для відшкодування збитків.

Желензяк додав, що строк подання заяви про надання компенсації за знищене житлове майно збільшили до другого читання — її можна подати під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення.

При цьому до заяви необхідно буде додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості та, за наявності, матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення.

А розглядати заяви та приймати рішення про надання або відмову в наданні компенсації за знищене майно буде Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації.

Такі комісії створюватимуться виконавчими органами місцевих рад, військовими або військово-цивільними адміністраціями населених пунктів.

Згідно з законопроєктом, джерелами фінансування компенсацій можуть бути державний і місцеві бюджети; кошти міжнародних фінорганізацій, кредиторів та інвесторів; міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога; репарації або інші стягнення з РФ та інші.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua