• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Зеленський підкупив мерів. Чи дійсно не будуть підвищені тарифи на опалення

Після доведення ситуації до точки кипіння уряд все-таки пообіцяв місцевій владі безперебійні поставки газу і істотну матеріальну допомогу, щоб тепло в батареях не подорожчало

Центральна і місцева влада домовилися не підвищувати тарифи на тепло для населення/volynpost.com
Центральна і місцева влада домовилися не підвищувати тарифи на тепло для населення/volynpost.com
Реклама на dsnews.ua

Новий меморандум

Уряд і місцева влада разом з "Нафтогазом України" підписали новий документ, який повинен захистити українців від підвищення тарифів на тепло і гарячу воду під час нинішнього опалювального сезону. 30 вересня на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад, який пройшов під головуванням Володимира Зеленського, був прийнятий відповідний Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води в опалювальному сезоні 2021-2022 рр.

Документ підписали прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов, міністр енергетики Герман Галущенко, заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко, глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко, голова Палати місцевих влад Андрій Садовий (мер Львова) і його заступники Борис Філатов (мер Дніпра) і Сергій Сухомлин (мер Житомира), а також виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Варто нагадати, що в Україні вже сформувалася ціла практика підписувати меморандуми, за допомогою яких місцева влада і центр вирішують проблеми, що накопичилися у сфері теплопостачання. Схожий документ був підписаний в лютому цього року, на піку аналогічних проблем з теплопостачанням, і це дозволило уникнути підвищення тарифів на тепло. Правда, системні проблеми від цього нікуди не поділися.

Хто кому і що пообіцяв

У новому меморандумі місцева влада зобов'язалася не підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду, а центральна влада — забезпечити комунальні підприємства теплоенерго безперебійним постачанням газу, а також допомогти населеним пунктам грошима, щоб ті змогли профінансувати проходження опалювального сезону при колишніх тарифах на тепло для населення.

Згідно з документом ціна на газ для підприємств, що генерують тепло для населення, становитиме 7,4 грн за куб. м (а для бюджетних установ — 13,6 грн). Тут треба зазначити, що це вже і так підвищена ціна в порівнянні з минулим опалювальним сезоном, коли в жовтні–листопаді було 5,3 грн (без ПДВ), в грудні — 6,1 грн, в січні — 7,3 грн, в лютому — 6,8 грн, у березні — 6,3 грн і в квітні — 6,5 грн за куб. м.

Реклама на dsnews.ua

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що ті місцеві бюджети, які не можуть самостійно покривати витрати на фінансування опалення, вже починаючи з четвертого кварталу цього року отримають відповідні субвенції. Як уточнив Мінрегіон, ця субвенція покриє 80% дефіциту коштів теплокомуненерго в такому проблемному регіоні.

Також уже з наступного року центр передасть в місцеві бюджети додатково 4% надходжень від податку на доходи фізосіб (ПДФО), а це не менш ніж 11 млрд грн. Також уряд проситиме Верховну Раду внести зміни до чинного бюджету, щоб збільшити обсяг субсидій на 12 млрд грн.

Крім того, як повідомив прем'єр, сторони домовилися про ціни поставки газу для бюджетних організацій і реструктуризацію 30 млрд грн боргів держави перед ТКЕ і місцевими бюджетами.

І це все, що відомо про зміст цього документа, який станом на вечір 30 вересня не опублікований.

Чого хотіли на місцях

Місцева влада і центр в останні місяці перебували в жорсткій конфронтації з приводу підвищення тарифів на тепло. Уряд неодноразово заявляв, що він зробив усе можливе, щоб місцевій владі не потрібно було підвищувати тарифи. А та, у свою чергу, заявляла, що нинішні умови поставок газу для ТКЕ з боку "Нафтогазу", ціни на цей газ, а також накопичені в попередні періоди проблеми в сфері постачання тепла просто не залишають їй вибору: тарифи потрібно збільшувати. При цьому називався діапазон підвищення в 40–70%.

І деякі місцеві влади вже почали до цього готуватися. Зокрема, 28 вересня виконком Черкаської міськради вирішив підвищити тарифи на теплопостачання в середньому на 200 грн, мотивуючи це тим, що з часу попереднього збільшення ціни на воду зросли вдвічі, на електрику — на третину, а газ коштуватиме для ТКЕ майже 25 тис. грн за 1 тис. куб. м (тут нагадаємо, що "Нафтогаз" поставляє ТКЕ газ двома частинами: "Обсяг 1" — це середній показник за останні три роки, а все, що понад те, — це "Обсяг 2", який було потрібно оплачувати за ринковими тарифами). Однак це рішення не підтримав мер Черкас Анатолій Бондаренко, заявивши, що все ще сподівається на втручання в ситуацію центральної влади.

У Дніпрі тепловики також заявили про необхідність підвищення цін — за даними комунального підприємства "Теплоенерго", нинішній тариф становить 1579,51 грн/Гкал, і його пропонувалося збільшити до 2186 грн/Гкал.

При цьому мер Дніпра Борис Філатов кілька днів тому в жорсткій формі на своїй сторінці в Facebook пояснив, що центральній владі не вдасться перекласти відповідальність за стримування тарифу виключно на місцеві влади.

Ще на початку вересня Асоціація міст України, яку очолює столичний мер Віталій Кличко, виставила президенту, уряду і парламенту список умов, які необхідно виконати, щоб не допустити зриву опалювального сезону. Серед них — розблокувати заарештовані за борги рахунки підприємств ТКЕ в 59 містах, усунути дискримінаційні умови в договорах на поставку газу, зафіксувати ціну газу для бюджетних установ на рівні 11,2 грн за куб. м (що дасть можливість забезпечити теплом лікарні, школи, дитячі садки).

Також асоціація просила збільшити відрахування до місцевих бюджетів ПДФО на 5%, дати цільову субвенцію на ремонт доріг і вулиць в 10 млрд і направити громадам 50% коштів Державного фонду регіонального розвитку, збільшивши його обсяг до 3% від загального фонду держбюджету.

Місцева влада також хотіла, щоб центральна влада погасила свої борги за минулі роки — компенсувала їй різницю в тарифах на тепло за період 2016–2021 рр. в обсязі 37 млрд грн. В асоціації тоді підрахували, відмова від підвищення тарифів коштуватиме для місцевих бюджетів 25 млрд грн. При цьому, наприклад, для Дніпра відмова від підвищення тарифів обійшлася б в 0,5 млрд грн, для Харкова — 2,4–2,6 млрд грн при загальному бюджеті в 20 млрд грн.

Зрештою дійшло до того, що Київська міськдержадміністрація навіть захотіла інвестувати у видобуток українського газу, щоб в майбутньому постачати його на потреби теплокомуненерго...

Усі задоволені, але проблеми залишаються

Чи вдалося в результаті місцевій владі виторгувати у центру все, що вона хотіла, поки що незрозуміло, оскільки, повторимося, меморандум ще не опублікований і не підраховано, чи покриють домовленості всі витрати місцевої влади.

Але тому, що вдалося домовитися, були раді всі сторони. Мер Дніпра Борис Філатов кардинально змінив тон і заявив: переговори, мовляв, були важкими, але "місцеве самоврядування нарешті побачило надійного партнера в центральній владі". І тому його вердикт: "Тарифи для населення підвищені не будуть".

Володимир Зеленський також задоволений домовленістю. Хоча він назвав це не комплексним вирішенням, а "латанням дірок", і тому хотів би, щоб така домовленість діяла не тільки на нинішній опалювальний сезон, а на три роки.

Однак сумніви в життєздатності та ефективності цього документа все ж виникають. Адже умови першого, лютневого, меморандуму на сьогодні так і залишилися невиконаними.

Зокрема, уряд тоді обіцяв погасити місцевій владі борги по різниці в тарифах. Вона виникала у зв'язку з тим, що ціна на газ в попередні роки росла швидше, ніж місцева влада мала можливість підвищити тарифи на тепло — така процедура займала від п'яти до дев'яти тижнів. Тому комунальні котельні були змушені постійно купувати газ уже за новою ціною, а продавати тепло по ще старих тарифах, а різницю покривати з міських бюджетів. Фактично це означало, що через тривалість процедури зміни тарифів на тепло "Нафтогаз" вилучав гроші з місцевих бюджетів і передавав їх до бюджету державного, пояснив Святослав Павлюк, виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України". "Тому міста і попросили повернути їм ці гроші, і їх прохання було абсолютно легітимним", — сказав він.

Сума коштів, які повинна була отримати місцева влада, як було зазначено вище, становить 37 млрд грн. А оскільки ця домовленість так і не була виконана, виникають сумніви, що нинішня буде дотримана в повній мірі. "Ми підписали новий меморандум, не виконавши старий. Це закінчиться тим, що ми скоро в котельних будемо топити меморандумами", — підсумував Святослав Павлюк.

    Реклама на dsnews.ua