• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Два сорти українців. Кому виставлять астрономічні тарифи на тепло

Однією рукою уряд закликає громадян створювати об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), а іншою — встановлює їм драконівські тарифи на газ для опалення

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Заплатіть по 25

Понад півтисячі багатоквартирних будинків в Україні виявилися напередодні опалювального сезону перед ділемою — замерзнути цієї зими від холоду або заплатити астрономічні тарифи за опалення.

Як розповіла на своїй сторінці в Facebook голова правління ОСББ "Деміївська слобода" (Київ) Влада Русина, її будинок обладнаний окремою газовою котельнею, яка забезпечує теплом мешканців. Відповідно, ОСББ повинно самостійно укладати договір з трейдинговою компанією "Нафтогазу України" — "Нафтогаз Трейдинг" — на закупівлю газу для цієї котельні.

Однак умови договору, які запропонував "Нафтогаз Трейдинг" для ОСББ, виявилися непідйомними. По-перше, він згоден поставити тільки частину газу по 7,42 грн за 1 куб. м, як обіцяв споживачам український уряд. Це так званий "Обсяг I", який розрахований виходячи із споживання газу цим ОСББ за попередні три роки, коли зими були теплими. Решта газу, який буде потрібен ОСББ, — це вже "Обсяг II", і за нього доведеться заплатити цілком ринкову ціну — 25 грн за 1 куб. м. При цьому порівняння робиться по місяцях — якщо в минулі роки жовтні були тепліші і газу відбиралося менше, то і на початку поточного сезону ресурсу за ціною 7,42 грн покладено трохи.

І за фактом на ОСББ "Деміївська слобода" компанія "Нафтогаз Трейдинг" на жовтень виділила менше 3 тис. куб. м газу. "Це на три дні споживання. Решта фактично спожитий газ доведеться оплачувати по 25 грн за 1 куб. м", — зазначила Влада Русина.

Голова правління також повідомила, що її колеги в інших ОСББ як по Києву, так і по інших містах, взагалі отримали від "Нафтогаз Трейдинга" нульові обсяги газу за ціною 7,42 грн.

Крім того, за словами Русиної, інші умови договору, що пропонує "Нафтогаз Трейдинг", також вельми обтяжливі. По-перше, ОСББ має вносити передоплату за газ у межах 50-70% вартості обсягу споживання, тоді як мешканці розраховуються за послуги опалення вже по факту споживання. Якщо ж умова буде порушена, то "Нафтогаз Трейдинг" може оштрафувати ОСББ на 10% від суми боргу, будинок буде переведений на закупівлю газу за ринковою ціною в повному обсязі, або взагалі відключений від газопостачання.

Реклама на dsnews.ua

Також "Нафтогаз Трейдинг" вимагає від ОСББ надати банківську гарантію оплати газу (тобто акуратність оплати гарантуватиме банк, який за цю гарантію буде стягувати з ОСББ плату) або ж договір з банком про безспірне списання грошей за газ з рахунків ОСББ.

Перевага обернулася недоліком

Всього в схожу ситуацію, за словами Русиної, потрапили близько 600 багатоквартирних будинків по всій Україні, у яких є власна автономна котельня, що встановлена безпосередньо для вироблення і постачання тепла в будинок. При цьому такі котельні встановлюються переважно в нових будинках, і близько 30% новобудов зводяться з власними котельнями. Декларується, що власник квартири в такому будинку отримує перевагу у вигляді "власної" маленької ТЕЦ, яка дозволяє знизити витрати на тепло.

Тепер же перевага у вигляді ОСББ або будинку з власною котельнею обернулася недоліком.

У великих — такі ж проблеми

Зі схожими проблемами зіткнулися і великі котельні — ТЕЦ, які забезпечують теплом цілі міста. Деякі з них, як, наприклад, "Київтеплоенерго", навіть пішли в суд, щоб домогтися прийнятних умов поставок газу в опалювальний сезон від "Нафтогаз Трейдингу". А асоціація "Укртеплокомуненерго", яка об'єднує ТКЕ, вже попередила уряд, що їх також не влаштовують запропоновані "Нафтогаз Трейдингом" дискримінаційні умови договорів — передоплата за газ, штрафи, списання грошей з рахунків підприємств ТКЕ та маніпуляції з обсягами газу, який вони будуть отримувати за "пільговою" ціною в 7,42 грн за 1 куб. м і по повній, тобто — ринковою.

Асоціація "Укртеплокомуненерго" попередила, що якщо умови підприємств ТКЕ не будуть виконані, то вони не гарантують проходження опалювального сезону та ініціюватимуть акції протесту.

Рішення: прості і не дуже

Ситуацію можна було б легко врегулювати, якби сам "Нафтогаз" перестав вважати згадані вище будинкові котельні бізнесом, який повинен платити ринкову ціну за газ. Якщо ж у "Нафтогазу" немає на це політичної волі, ситуацію міг би врегулювати Кабмін, змусивши його ввести окремий договір з ОСББ, щоб ті змогли отримувати увесь обсяг необхідного газу по 7,42 грн за 1 куб. м. Третій варіант вирішення проблеми, він найдовший, — прирівняти прибудинкові котельні до побутових споживачів газу, внісши відповідні зміни в Закон "Про ринок природного газу".

Однак на сьогодні влада фактично дискредитує ідею створення ОСББ, як ефективного способу управління житловим фондом. Всього в Україні — близько 180 тис. багатоквартирних будинків, але при цьому тільки в 36 тис. створені ОСББ. Можна очікувати, що після прийдешньої зими, коли співвласники заплатять за тепло астрономічні платежі, тих, які бажають брати управління будинком у свої руки, стане ще менше.

Такі ж рішення можна було б прийняти і щодо теплокомуненерго — Кабмін, як одноосібний акціонер "Нафтогазу", має на це повне право.

Що стосується теплопостачальних підприємств, то тут ситуація ще складніша. Поточні рахунки багатьох з них й досі знаходяться під арештом за газові борги (через що можливий зрив опалювального сезону як мінімум у 59 громадах). До речі, 7,42 грн грн за куб — це хоч і низька щодо ринку, але підвищена щодо минулого сезону ціна ресурсу для ТКЕ. Тому заяви тепловиків про можливе зростання сум у платіжках на 40% виглядають реальними. Незрозуміло одне — чому центральна влада відклала проблему до самих холодів. А єдиний серйозний крок, який вона зробила — це прийняла Закон "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", який був покликаний відкрити можливості для реструктуризації боргів підприємств ТКЕ перед "Нафтогазом" на суму понад 50 млрд (і ще більше 10 млрд штрафів). Однак на практиці, як стверджують тепловики, проблему вирішити все одно не вдається ...

    Реклама на dsnews.ua