• USD 28.4
  • EUR 33.5
  • GBP 36.6
Спецпроєкти

Привіт з Лімпопо. Чи зможе ПАР нагодувати українців крокодилами

Ціна на м'ясо крокодилів в ресторанах ПАР і США — $15-25 за порцію. Якщо у нас з'явиться такий делікатес, він, ймовірно, коштуватиме ще дорожче, але все одно буде по кишені українським гурманам

ПАР планує поставляти м'ясо крокодилів в Україну
ПАР планує поставляти м'ясо крокодилів в Україну / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Поміняємо свиней на крокодилів

Чиновники з Південно-Африканської Республіки, які приїхали обговорити з українськими колегами торгівлю сільськогосподарською продукцією між країнами, висловили зацікавленість у закупівлі в Україні м'яса птиці, свинини та яєць, а в якості відповіді запропонували купувати у них м'ясо крокодилів, повідомила Госпродпотребслужба.

Пропозиція з ПАР виглядає скоріше як жарт. У самій Південній Африці крокодилячі фермери не займають скільки-небудь значного місця в економіці. Навіть у Вікіпедії індустрія "крокоділоводства" в ПАР не згадується, хоча є дані про промислове розведення страусів. Індустрія розведення крокодилів в цій країні спрямована в першу чергу на отримання шкур, з яких роблять сумки, туфлі, ремені. За даними з відкритих джерел, ПАР експортує 25-50 тис. шкір крокодилів в рік, але споживання м'яса в країні і відправка його на експорт — мізерні. Наприклад, за період 2005-2014 рр. ПАР поставила за кордон всього трохи більше 863 т м'яса крокодилів, споживання цього продукту всередині країни також невисоке — за минулий рік жителі з'їли всього 60 т. Для порівняння, в 2018 р. ПАР продала на експорт 3,5 тис. т страусиного м'яса.

Страви зі смаком курки та тріски

Втім, м'ясо крокодилів користується популярністю в багатьох країнах, починаючи від Південно-Східної Азії (Гонконг — основний покупець цього продукту в ПАР), США, країн Латинської Америки. "За смаком крокодил нагадує щось середнє між куркою і рибою тріскою", — нахвалюють екзотику кулінарні сайти для гурманів і пропонують десятки способів його приготувати. М'ясо крокодилів — це цілком звичайний продукт деяких країнах Латинської Америки і Африки, де його смажать на грилі або додають в супи і рагу. У США вживають суп з алігатора — це традиційне блюдо креольської кухні. В Індії готують каррі з крокодила, а в Японії страви цієї рептилії подаються в якості делікатесу в найдорожчих ресторанах Токіо. У Таїланді м'ясо крокодила консервують разом з травами і грибами і продають в супермаркетах, а в Австралії одна з традиційних страв — пиріг з м'ясом крокодила.

Ціна на м'ясо крокодилів в ресторанах ПАР становить 20-25 доларів
Ціна на м'ясо крокодилів в ресторанах ПАР становить 20-25 доларів / Shutterstock

Однак в Україні подібні кулінарні шедеври практично невідомі — "ДС" промоніторила меню українських ресторанів, але м'яса цих рептилій в них не виявилося. Лише вдалося знайти згадку про приготування страв з м'яса крокодила на одному з фестивалів, який проходив два роки тому. До речі, українці не дуже ласі на кулінарну екзотику — навіть таке блюдо, як черепаховий суп, якщо і готується в вітчизняних ресторанах, то широко не рекламується.

Реклама на dsnews.ua

М'ясо крокодила в Україну з ПАР, швидше за все, і не поставлялося раніше. Державна служба статистики України лише вказує, що основні сільгосппродукти, які наша країна закуповувала в ПАР, — риба, а поставляли ми туди вершкове масло і яйця. Варто зазначити, що державні статисти не ведуть окремо облік м'яса крокодила як виду продукції, тому з точністю визначити, скільки його поставлялося в нашу країну, не можна. У будь-якому випадку зрозуміло, що це були мізерні обсяги.

Ціни на м'ясо крокодила

Якщо торговельна угода з ПАР відбудеться, стейки з крокодила цілком можуть з'явитися в меню українських ресторанів. Тим більше що ціни на крокодилове м'ясо не такі високі. Наприклад, в ресторанах Кейптауна порція крокодилятини коштує 600-700 грн ($20-25), в США філе алігатора, який поставляється з штату Луїзіана, можна спробувати за $14-18 за фунт (453 грн). Однак потрібно врахувати, що це — розцінки на місцевий продукт, а не заокеанський. У вартість страв у київських ресторанах будуть входити витрати на доставку заокеанської екзотики. Ну і, звичайно, націнка за екзотичність.

Однак можна виростити рептилію і самостійно: на одному з популярних торгових майданчиків продається молодняк нільського крокодила за ціною 5-8 тис. грн. Правда, чекати, поки він виросте до "їстівного" віку, доведеться років 15...

    Реклама на dsnews.ua