• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Нелегальні цигарки можна вільно купити у спецкіосках навіть після виклику поліції, — ЗМІ

Купити сигарети "тіньового" походження в нелегальній точці можна навіть після того, як поліція приїжджає на місце такої торгівлі та складає протокол про порушення

Реклама на dsnews.ua

У цьому переконалися журналісти програми "Особливий погляд", яка вийшла на "5 каналі".

На початку грудня — у розпал операції — вони знайшли кілька кіосків, які відкрито торгують нелегальними цигарками на столичній Оболоні, і зробили там "контрольну закупівлю". За даними аналітиків Kantar Україна, саме через такі та схожі магазини та кіоски реалізується 67% усієї нелегальної тютюнової продукції. Журналісту без проблем продали пачку цигарок за 30 гривень, пояснивши низьку ціну тим, що продукція призначена для магазинів безмитної торгівлі duty free та тим, що сигарети "йдуть із митниці". Чек покупцям не видали. Аналогічну пачку журналісти згодом купили у супермаркеті за 50 грн. — у чеку вже вказано розмір акцизу (27 грн.), ПДВ та роздрібний акциз.

Щоби припинити незаконну діяльність, репортери викликали на поліцію. "За хвилину до приїзду слідчо-оперативної групи касирка вибігає з кіоску та закриває його на замок. Хто і як попередив жінку – незрозуміло", — констатують журналісти. Правоохоронці, які приїхали на місце, зафіксували заяву та залишили контакти для звернення до чергового.

Через кілька днів, коли автори сюжету повернулися на ту саму точку, кіоск продовжував успішно працювати. "Щоправда, тут посилили заходи безпеки. Як тільки ми починаємо фіксувати роботу, касира одразу попереджають про це", — зазначає репортер.

У коментарях журналістам експерти підтвердили, що однією з причин активної роботи тіньового ринку тютюнової продукції є неефективна робота правоохоронців.

"Якщо порівнювати різні групи підакцизних товарів, тобто досягнення у протидії нелегальному ринку палива, нелегальному ринку алкоголю, на ринку тютюну, на жаль, одні поразки", — сказав в інтерв'ю програмі "Особливий погляд" на 5 каналі голова податкового комітету Данило Гетьманцев.

"Усі ці точки нелегальної торгівлі зазвичай кришуються тими самими правоохоронцями, вони всі чудово знають, де такий товар продають", — доповнює його колега Олександра Устінова.

"Це справді слабка робота правоохоронних органів усіх рівнів. Я не думаю, що тут треба говорити про непрофесіоналізм. Це просто заробляння грошей тими чи іншими чиновниками на тих чи інших рівнях. І причому тут, напевно, не лише проблема силовиків, скільки й місцевої влади, і силовиків, і, по суті, Києва (центральної влади — ред.), який не може не помічати всі ці історії", — зазначає виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко.

"Якщо прибутковість цього кримінального бізнесу становить 300%, навіть вище, коли це вже конкурує з продажем наркотиків, то, вибачте, подолати це явище з боку правоохоронців неможливо. Тому що вони є складовою цього бізнесу", — упевнений голова експертно-аналітичної ради. Український аналітичний центр Борис Кушнірук.

За даними дослідження аналітичної компанії Kantar Україна, яке було оприлюднено на початку листопада, рівень нелегального ринку торгівлі тютюновими виробами в Україні сягнув уже 18,1%. Це близько 7,5 млрд цигарок на рік. У Kantar підрахували, що втрати бюджетів усіх рівнів від "сірої" торгівлі у 2021 році становитимуть близько 14 млрд грн. Це чверть запланованих державою прибутків від тютюнових акцизів.

З 1 листопада розпочалася безстрокова операція Нацполіції "Акциз", мета якої — припинення нелегальної торгівлі паливом, алкоголем і тютюном. За словами міністра внутрішніх справ Дениса Монастирського, з початку операції перевірено понад 86 тис. об'єктів нелегального ринку алкоголю та тютюну, проведено 384 обшуки, відкрито 141 кримінальне провадження.

    Реклама на dsnews.ua