• USD 27.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Deutsche Bahn заходить до "Укрзалізниці". Скільки заплатять українці за німецький порядок

Німецька компанія Deutsche Bahn Engineering&Consulting, яку українська влада збирається залучити до управління пасажирськими перевезеннями, може дати УЗ цінні професійні поради, але всю домашню роботу держкомпанія має зробити сама

З 2022 року пасажирські перевезення "Укрзалізниці" віддадуть в управління німецькій компанії Deutsche Bahn Engineering&Consulting
З 2022 року пасажирські перевезення "Укрзалізниці" віддадуть в управління німецькій компанії Deutsche Bahn Engineering&Consulting / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Міністерство інфраструктури заявило, що з наступного року пасажирські перевезення "Укрзалізниці" віддадуть в управління німецькій компанії Deutsche Bahn Engineering&Consulting.

За словами міністра інфраструктури Олександра Кубракова, ця компанія вже має успішний досвід вирішення проблем пасажирських залізничних перевезень у Казахстані, і міністерство очікує хороших результатів і у випадку з УЗ.

Проте деталей майбутньої співпраці з Deutsche Bahn Engineering&Consulting міністр не озвучив, а німецька компанія ситуацію також не прояснила.

Ще у серпні "Укрзалізниця" та Deutsche Bahn уклали угоду про консалтинг у сфері пасажирських перевезень, і до кінця цього року іноземні експерти мали розробити реформу цього сегменту держкомпанії на найближчі п'ять років. Зокрема, вони мали підрахувати обсяг інвестицій, необхідний для оновлення рухомого складу. Тоді ж в УЗ говорили про те, що можуть залучити до управління пасажирськими перевезеннями німецьких менеджерів, але про повну передачу в управління цілого сегмента діяльності не йшлося. Які наслідки матиме такий радикальний крок?

Дадуть поради

На думку експертів, передача в управління німецькій компанії цілого напряму діяльності "Укрзалізниці" — подія малоймовірна.

Так, Володимир Даценко, експерт "Ліги антитрасту", пояснив, що для цього потрібно вичленувати зі складу УЗ пасажирський напрямок до окремої компанії, і вже після цього її можна передати в управління. "У нас пасажирські перевезення — це просто філія "Укрзалізниці", і окремої юридичної особи — пасажирської компанії — не існує. Тому і передавати нічого", — сказав він.

Реклама на dsnews.ua

За його прогнозом, німецька компанія, швидше за все, зробить те, що й в інших країнах, дасть професійні поради про те, як покращити пасажирські перевезення. "Швидше за все, це буде аналіз пасажирських перевезень за напрямками та маршрутами, рекомендації щодо оптимізації маршрутів: де доцільніше використовувати швидкісний рух, а де — нічні поїзди, а де — перейти на регіональне сполучення", — вважає Володимир Даценко.

Однак практичне здійснення реформи вже залежатиме від спроможності української влади імплементувати запропоновані іноземними фахівцями рішення. "Deutsche Bahn не контролюватиме закупівлі чи боротиметься з корупцією. Ця компанія дасть рекомендації, які політики потрібно розробити, які процеси впровадити, як їх регулювати та контролювати, як розподілити повноваження та компетенцію. А як імплементувати ці рекомендації — з цим буде головна проблема. Тому що у нас усі знають, як робити, але ніхто нічого не робить", — зазначив експерт.

Спочатку — порядок

Однак і без консультацій німецьких фахівців в "Укрзалізниці" є ще багато речей, які можна було б зробити для оптимізації її роботи, не вдаючись до платних консультантів.

Зокрема, під час підписання угоди про Асоціацію з ЄС Україна зобов'язалася гармонізувати своє законодавство відповідно до директив ЄС про залізничний транспорт. А ці документи передбачають, що завдання "Укрзалізниці" – функція оператора інфраструктури, функція вантажних перевезень та функція пасажирських перевезень – мають бути розділені. "Мають бути окремі рахунки для кожного напряму діяльності, і доходи не повинні перекидатися з одного на інший. А у нас УЗ розповідає, що пасажирські перевезення збиткові та субсидуються за рахунок вантажних, але фактично — жодних розрахунків не показує. Немає чіткого розподілу доходів компанії по напрямках діяльності", — зазначив Володимир Даценко.

А оскільки анбандлінгу в "Укрзалізниці" не проведено, то це означає, що "не можна оцінити реальну собівартість перевезень пасажирів", зазначив Ярослав Пилипчук, експерт з економічного аналізу транспортної інфраструктури.

Ціни на квитки зростуть

На будь-яку реформу потрібні гроші, а реформа в такому занедбаному господарстві, як "Укрзалізниця", вимагатиме просто величезних вкладень. Однак у нинішньому стані УЗ навряд чи зможе профінансувати дорогу реформу, особливо з урахуванням того, що раніше були оголошені інші великі проєкти на залізничному транспорті, такі як програма оновлення вантажних вагонів на 50 млрд грн і програма оновлення 500 пасажирських вагонів. "Це дуже амбітно, але питання, де знайти ресурси, якщо цього року "Укрзалізниця" для того, щоб просто обслуговувати свої поточні кредити, була змушена перевипускати євробонди на $500 млн", — зазначив Володимир Даценко.

Тому на порядок денний виходить питання про те, щоб частково профінансувати реформу пасажирських перевезень за рахунок самих пасажирів. На думку Ярослава Пилипчука, подальші перетворення в пасажирських перевезеннях в "Укрзалізниці" однозначно призведуть до подорожчання квитків, оскільки ринкова вартість перевезень — мінімум утричі вища за нинішні ціни на квитки. "Те, що підвищення цін на квитки у довгостроковій перспективі відбудеться, — це 99%. Тому що інакше пасажирського сегмента просто не буде", — сказав він.

Але тоді виникає питання про те, чи влада піде на такий непопулярний крок, оскільки помітне зростання цін на квитки означає скорочення симпатій виборців.

    Реклама на dsnews.ua