• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Один гаманець для всього світу. Як Twitter і біткоїн допоможуть один одному

Гендиректор компанії Twitter Джек Дорсі планує інтегрувати біткоїн в продукти і послуги Twitter. Це може стати потужним проривом для першої криптовалюти в плані її масового прийняття суспільством

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

"Твітні мені пару битків"

Генеральний директор Twitter Джек Дорсі заявив, що його компанія планує додати підтримку криптомонет біткоїну — ВТС — в кілька своїх продуктів і сервісів, включаючи підписки і електронну комерцію. Він вважає, що використання біткоїнів стане "великою і значною частиною" бізнесу Twitter і одним з трьох ключових напрямків розвитку компанії. Два інших напрями — це розробка штучного інтелекту (ШІ) і децентралізація фінансових послуг.

Коли проєкт буде запущений, до кожного Twitter-аккаунту можна буде прив'язати електронний гаманець з криптовалютою, і далі ВТС можуть використовуватися для внутрішньої торгівлі всередині соцмережі, оплати підписок або окремих можливостей сервісу, таких як Twitter Tip Jar або Super Follows. Причому така можливість вже тестується. Судячи з скріншоту, що потрапив в мережу, відпрацьовується можливість використовувати для платежів не тільки біткоїн, але і другу за популярністю криптовалюту — Ethereum.

призначений для користувача скріншот
Тестування платіжного сервісу всередині Twitter

Як тільки підтримка біткоїнів буде додана в Twitter, платежі стануть доступні для всіх 1,3 млрд зареєстрованих, 330 млн щомісячних і 192 млн щоденних (активних) користувачів цієї соцмережі. Фактично на наших очах створюється колосальний ринок, який відкриває хороші додаткові можливості для масового прийняття криптовалюти.

Сам Джек Дорсі вже не раз заявляв, що біткоїн — це найкращий кандидат на роль глобальної валюти глобальної мережі. Ось одне з його недавніх висловлювань на цю тему: "В цьому є очевидна необхідність. Думаю, що відкритий стандарт, який є рідним для інтернету, — це правильний шлях. Тому нашу увагу в кінцевому підсумку буде зосереджено на біткоїнові".

Насправді, інтеграція біткоїнів в соціальний сервіс мікроблогів — це в чистому вигляді бізнес. Twitter, при всій своїй популярності, дуже погано монетизується. Довгі роки компанія була збитковою, і тільки останнім часом показує скромний прибуток.

Реклама на dsnews.ua

Але в той же самий час Джек Дорсі — ще й генеральний директор компанії Square, яка займається розробкою платіжних систем. Компанія цілком успішна, заробляє мільярди доларів як на основній діяльності, так і на інвестиціях в криптовалюти. А недавно навіть купила конкурента — австралійську платіжну фірму Afterpay.

Так що для Джека Дорсі цілком логічним виглядає об'єднати величезну призначену для користувача базу Twitter з технологіями, створеними Square, — і все, готова платіжна мережа, здатна позмагатися з такими гігантами, як Visa і MasterCard.

Тут виникає питання: чому він не робив цього раніше? Та тому, що його колега по IT-бізнесу ледь не погорів на подібному.

Невдалий досвід Цукерберга

Додати функції платежів в свою імперію, що складається з соціальних сервісів Facebook, WhatsApp і Instagram (в сукупності це, за різними оцінками, від двох до трьох мільярдів чоловік по всьому світу), в 2019 р. спробував Марк Цукерберг. Спеціально для цього він запустив проєкт Libra по створенню однойменної криптовалюти для своєї майбутньої платіжної мережі.

Однак на Цукерберга буквально ополчилися як американська влада, так і фінансові регулятори інших країн світу. Всі вони зрозуміли: якщо у Facebook вийде заплановане, це буде означати струс всієї фінансової системи світу. Адже на планеті з'явиться платіжна система, потенційними користувачами якої з моменту її запуску виявляться без малого 3 млрд осіб. Для порівняння: сьогодні з 7,5 млрд землян лише 1,5 млрд мають рахунки в банках.

Більш того, експерти одразу почали писати про те, що криптомонета від Facebook може замінити долар США як глобальної резервної валюти. Підстави так думати дійсно були: Libra планувалася як стейблкойн — тобто криптовалюта зі стабільним курсом, прив'язаним до кошику визнаних в світі резервних валют.

Facebook цілком могла замінити значну частину нинішньої фінансової системи, оскільки готова була надати своїм користувачам всі три ключових банківських компоненти: поточну оплату за товари і послуги, грошові перекази та зберігання грошових коштів усередині системи. Але американська влада дуже жорстко пояснила Цукербергу, що не дозволить створювати конкурента долара.

Що цікаво, на сьогоднішній день проєкт Libra не закритий: він зменшився в масштабах, переїхав до Швейцарії і перейменувався в Diem. Проєкт розвивається незалежною асоціацією (яка також називається Diem), але Facebook продовжує в ньому брати участь. Асоціація недавно оголосила про якийсь "стратегічний зсув" в США, в результаті якого основні операції Diem тепер переносяться зі Швейцарії назад до Сполучених Штатів.

Чому ж Джек Дорсі не боїться тих же проблем, які виникли у Цукерберга? По-перше, масштаб у Twitter все ж менший. По-друге, він збирається використовувати "класичний" біткоїн — криптовалюту, яку американські фінансові влади не сприймають всерйоз через дуже високу волатильність курсу.

По-третє, для використання ВТС всередині Twitter громадянам США буде потрібно верифікувати свій аккаунт — тобто до нього при бажанні зможе отримати доступ податкова служба США. А значить, використовувати криптовалютні платежі для відходу від податків усередині США не вийде.

Але головне — нинішня американська адміністрація більш лояльна до криптовалюти, ніж адміністрація Дональда Трампа. На початку серпня в Сенат США внесли криптовалютну поправку до інфраструктурного законопроєкту HR 3684 Джо Байдена на $1 трлн. Ця поправка могла дуже сильно ускладнити будь-які операції з криптовалютою, і її спочатку підтримував Білий дім. Але піднявся галас у пресі, проти виступили 114 великих бізнесменів, включаючи гендиректора Twitter Джека Дорсі і гендиректора Tesla Ілона Маска, і поправку із законопроєкту прибрали.

Що отримають користувачі

Плани у Джека Дорсі досить великі, але починає він поки з малого — з можливості організувати платні підписки на Twitter-аккаунти. Можливість отримувати гроші за свої публікації в цьому соціальному сервісі з'явиться завдяки новій функції Super Follows. Коли вона буде повноцінно запущена, користувачі зможуть створювати платні і безкоштовні пости, а також самостійно встановлювати ціни для передплатників — від $2,99 до $9,99 за перегляд аккаунта в місяць.

Правда, таким чином заробляти на постах зможуть не всі, а тільки повнолітні жителі США (привіт від податкової служби), які мають в Twitter відкритий акаунт з аудиторією більше 10 тис. передплатників і публікують не менше 25 постів в місяць. "Натисніть кнопку Super Follow і профіль облікового запису, щоб побачити опис їх платних пропозицій і ціни. Якщо вам цікаво, ви можете знову натиснути, щоб підписатися за допомогою оплати через додаток", — пишуть розробники.

А ось далі ми побачимо використання біткоїнів в мережі Twitter для платежів в малому бізнесі (дуже багато американців продають в соцмережах по дрібниці свої товари і послуги), а далі — впровадження оплати товарів в розстрочку BNPL (buy now, pay later — "купи зараз, заплати потім"). Це, до речі, один з найбільш прибуткових напрямків розвитку фінтех-стартапів в останні пару років.

Вище ми згадували, що Джек Дорсі купив компанію Afterpay — вона якраз спеціалізується на таких платежах, дозволяючи користувачам оплачувати товари чотирма безпроцентними внесками, при цьому товар можна забирати відразу після оформлення. Клієнти оплачують комісію тільки в тому випадку, якщо пропускають автоматичний платіж. Прибуток забезпечують продавці, які платять комісії за можливість надання цього сервісу.

Зараз у Afterpay є 16 млн покупців і близько 100 тис. продавців по всьому світу. Дорсі вважає, що взаємна інтеграція можливостей (і призначених для користувача аудиторій) Twitter, Square, Afterpay і біткоїнів дозволить зробити фінансову систему більш просунутою, справедливою і інклюзивною. Перш за все — через надання привабливих сервісів для споживачів і продавців.

    Реклама на dsnews.ua