• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 39.8
Спецпроєкти

Звідки взялася бурштинова лихоманка

Як Україна стала своєрідною кунсткамерою неправильного досвіду бурштинового бізнесу
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про затримання 5 осіб у справі про організацію злочинного угруповання для незаконного видобутку бурштину в Рівненській області. "ДС" вирішила нагадати про причини невщухаючої вже два роки бурштинової лихоманки.

В умовно легальному секторі видобутку бурштину працюють лише п'ять компаній. Перша - ДП "Укрбурштин" Держгеослужби Мінекоресурсів, де в минулому році дивом вдалося довести і припинити процес навмисного доведення до банкрутства. Потім рівненське ДП "Бурштин України", яке підпорядковане Мінекоресурсів та підвідомчій міністерству ДАК "Українські поліметали" (знаходиться в процесі банкрутства з 2005 р.). Третім є ДП "Українська геологічна компанія" з ліцензією на ділянку Каноничи з терміном дії 2009-2019 рр. Четвертий бурштину виробник - київське ТОВ "Центр "Сонячне Ремесло" Володимира Подоляна. У 2010 р. Подолян розпорядженням тодішнього голови Мінекоресурсів Едуарда Ставицького був призначений на посаду директора ДП "Бурштин України", але незабаром звільнився. Його компанії належить ділянка Володимирец-Східний площею 98 га з правами розробки в 2008-2028 рр. З цієї ліцензійної площі компанія до нинішнього року оперувала тільки 15 га. Останній, п'ятий учасник - ТОВ "Ред.Мет" з ліцензією на ділянки Выркивский (700 га) і Золотий (6 тис. га) строком на 2013-2016 рр. За багато років діяльності ця фірма не може отримати від місцевої влади і "Рівнелісу" зміни цільового призначення більшості виділених земель.

При цьому обсяг реалізації легального сектора видобутку бурштину в Україні в 2014 р. склав 4,5 т. Тоді як, за оцінками українських геологів, нелегальний видобуток становила як мінімум 80 т, а за оцінками іноземної преси - 300 т. Останній показник виведений з урахуванням обсягів імпорту українського бурштину, а також з урахуванням того факту, що вітчизняними геологами підтверджені запаси всього декількох родовищ бурштину з більш ніж 60 відкритих.

Офіційна причина такої "недоразведки" звучить класично: нібито у держави не вистачає грошей". Насправді відсутність чіткої програми розвитку галузі призвело до того, що північно-захід нашої країни періодично накривається хвилями "бурштинової лихоманки", активність якої легко відстежується за ажіотажу з акціями обленерго і зростанням продажів насосів, мотопомп і більш складного обладнання кар'єрних видобутку.

Остання хвиля стартувала в позаминулому році, коли у відкритий доступ потрапило геологічне дослідження Карловича-Прокопца, що стало дуже популярним серед артільників. Воно дало допитливим дослідникам доступ до координат і характеристиками 48 українських родовищ бурштину.

Ще однією причиною лихоманки стало відкриття Барашивской янтароносной площі в Житомирській області. Це родовище з перспективними запасами в 640 тис. т може стати найбільшим у світі після остаточної дорозвідки. Ще 10 років тому статистика Мінекоресурсів та Держгеослужби оцінювала всі запаси країни менш ніж 100 тис. т, які концентрувалися в трьох зонах Волині та Полісся. На час цих оцінок рівень детального дослідження перспективних запасів становив всього 10-20%.

Детальніше про нелегальному видобутку бурштину і як з нею боротися читайте з теми "Чим закінчиться бурштинова лихоманка"

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua