• USD 26.6
  • EUR 31.5
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

На пенсію надії немає. Чому українці кинулися освоювати криптовалюту

У звіті "Глобальний індекс прийняття криптовалюти Chainalysis 2021 року" Україна зайняла сенсаційне четверте місце

Україна увійшла до п'ятірки рейтингу глобального індексу прийняття криптовалюти в 2021 р.
Україна увійшла до п'ятірки рейтингу глобального індексу прийняття криптовалюти в 2021 р. / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Криптовалюта, ці "гроші електронного століття", стійко асоціюються з найсучаснішими технологіями та іншими атрибутами життя в сучасній розвиненій країні. Але практика їх масового прийняття вказує зовсім на інше: крипта найбільш затребувана в небагатих країнах з проблемною економікою. Аналітична компанія Chainalysis представила свій другий звіт за популярністю (масового прийняття) криптовалюти в 154 країнах світу. В основі звіту — рейтинг країн за обсягами криптовалютних операцій серед рядових користувачів. І треба сказати, що наведені в звіті цифри вражають: починаючи з третього кварталу 2019 р. по червень 2021-го глобальне прийняття крипти зросло більш ніж на 2300%, а конкретно за 2020 г. — на 881%.

Зростання прийняття криптовалюти
Зростання прийняття криптовалюти/Chainalysis

Експерти Chainalysis формували свій глобальний індекс прийняття криптовалюти на підставі трьох показників. Перший — "вартість криптовалюти, зважена за паритетом купівельної спроможності (ПКС) на душу населення». Другий — "передана роздрібна вартість всередині мережі, зважена по ППС на душу населення". Третій — "обсяг тимчасової (P2P, від людини до людини) біржовий торгівлі, зважений за ПКС на душу населення і кількістю інтернет-користувачів ".

"Ми ранжируємо все 154 країни по кожному з цих трьох показників, беремо середнє значення рейтингу кожної країни по всім трьом, а потім нормалізуємо це остаточне число за шкалою від 0 до 1, щоб дати кожній країні оцінку, що визначає загальний рейтинг. Чим ближче підсумкова оцінка країни до 1, тим вище рейтинг ", — пояснюється в розділі «Методологія».

Важливо відзначити, що звіт сфокусований на прямих обмінах криптовалюти між користувачами, а не на загальних обсягах транзакцій, які традиційно вище в розвинутих економіках. Обсяги місцевих кріптовалютних операцій при складанні рейтингу порівнюються з кількістю заощаджень, які є у середньостатистичного громадянина країни. Саме з цієї причини більшість країн — лідерів рейтингу — це небагаті країни, що розвиваються.

"Не дивлячись на те, що професійні та інституційні ринки мають вирішальне значення, ми хочемо виділити країни з найбільшим використанням криптовалюти звичайними людьми і зосередитися на сценаріях використання, пов'язаних з транзакціями і індивідуальними заощадженнями, а не з торгівлею і спекуляціями", — пишуть автори звіту.

А тепер найбільш інтригуюче: які ж країни лідирують в звіті «Глобальний індекс прийняття криптовалюти Chainalysis 2021 року»? До першої десятки увійшли: В'єтнам, Індія, Пакистан, Україна, Кенія, Нігерія, Венесуела, США, Того і Аргентина.

Реклама на dsnews.ua
Карта прийняття криптовалюти
Карта прийняття криптовалюти/Chainalysis

Очолює список В'єтнам, який набрав максимальну кількість балів за такими показниками, як торговельна активність непрофесіоналів, загальна криптовалютна активність і обсяг прямих обмінів між користувачами.

У звіті один з експертів пояснює лідерство В'єтнаму збігом низки факторів. А саме: безліччю молодих IT-професіоналів, у яких немає інших можливостей для інвестицій; масовою захопленістю в'єтнамців гемблінгом (азартними іграми в інтернеті); а також активністю місцевої компанії Bitrefill.

Високі місця Індії і Пакистану дуже дивують. В Індії влада країни активно виступає проти криптовалют як таких, забороняють операції з ними і навіть регулярно вводять те чи інше покарання за операції з криптою. У Пакистані ж до вельми стриманого відношення влади додається критичне ставлення з боку ісламських богословів, які до сих пір не можуть однозначно відповісти, чи вписуються криптовалюта в ісламську концепцію фінансових відносин.

Але, судячи з усього, Індія і Пакистан — приклад того, що низова активність користувачів крипти здатна подолати будь-які перепони — як законодавчі, так і ідеологічні.

На четвертому місці Україна, і тут, очевидно, теж знадобиться деяке пояснення. Як сказав "ДС" український кріптоексперт Степан Крьока, в нашій країні багато користувачів вкладаються в криптовалюту в надії забезпечити собі фінансове майбутнє. Врешті-решт влада вже відкрито заявляють, що людям, яким зараз близько 40 років, не варто розраховувати на пенсію — які б соціальні податки вони не платили. Тобто їм доведеться самим дбати про своє майбутнє. Українським банкам громадяни країни не довіряють, фондового ринку у нас практично немає, вкладення в нерухомість вимагають великих коштів. Залишається криптовалюта. Середній рівень освіти в Україні досить високий, люди добре розуміють, що таке блокчейн і крипта, і інвестують цілком усвідомлено.

Ті, що йдуть далі в рейтингу — Кенія, Нігерія, Венесуела, Того і Аргентина — це всі країни з нестабільними грошовими системами, схильними до сильної інфляції. До того ж в цих країнах (за відносним винятком Аргентини) більшість населення не має доступу до банківських послуг. Так що для жителів і малого бізнесу крипта стає як інструментом захисту грошей від інфляції, так і найбільш зручним засобом розрахунків при продажу/купівлі повсякденних товарів.

Країни-лідери по прийняттю криптовалюти
Країни-лідери по прийняттю криптовалюти/Chainalysis

Залишаються США — якраз приклад країни, де високий рівень життя, розвиненості фінансових і фондових ринків цілком поєднується з високим рівнем прийняття криптовалюти суспільством. Але, на жаль, судячи з даних Chainalysis, Америка — це те саме виключення, яке підтверджує загальне правило. Тим більше що далі в топ-20 найбільш сприймають крипту — теж по більшій частині країни з низьким рівнем доходів населення і нестабільними грошовими системами.

При цьому в порівнянні з минулим рейтингом за рівнем використання криптовалюти населенням США впали з 16 на 109-е місце. Але це скоріше можна пов'язати ні з скороченням обороту крипти в Штатах, а з куди більш стрімким зростанням в інших країнах. До того ж в США кріптовалютні відносини стають все більш професійними і інституційними, — тобто переходять на інший рівень, виходячи зі сфери уваги експертів Chainalysis саме в ключі масового «народного» прийняття.

У свою чергу, Китай через недавно введених заборон на майнінг і обмеження операцій з криптовалютою перемістився з четвертого місця в минулому році на 115-е в нинішньому. Там влада адміністративними методами "звільняють місце" для цифрового юаня.

За даними аналітиків Chainalysis, сценарій зростання прийняття криптовалюти в розвинених і країнах, що розвиваються, відрізняється. У країнах, що розвиваються, двигуном цього прийняття залишаються звичайні громадяни. У Північній Америці, Західній Європі та Південно-Східної Азії впровадження крипти в економіку — заслуга великих інвестиційних фондів.

При цьому для багатьох користувачів з небагатьох країн P2P-обміни є основним інструментом роботи з криптовалютою. Часто у них і зовсім немає доступу до великих централізованим кріптобірж. Центральна і Південна Азія, Латинська Америка і Африка направляють на P2P-платформи більше веб-трафіку, ніж регіони з більш великими економіками, такими як Західна Європа і Східна Азія.

Є ще один фактор, що пояснює, чому жителі країн, що розвиваються, більш активно використовують криптовалюту. Справа в тому, що багато їх громадяни виїхали на заробітки в розвинені країни. І крипта для них — зручний і дешевий спосіб відправляти гроші на батьківщину своїм сім'ям, одночасно обходячи податкові виплати і в цілому держави і банки.

Нарешті, фінансова влада багатьох країн, що розвиваються, обмежують кількість національної валюти, яку резиденти можуть вивозити з країни. Криптовалюта дає жителям цих країн можливість обійти такі обмеження.

Наостанок експерти Chainalysis спробували передбачити, що може стати рушійною силою наступної хвилі масового прийняття криптовалюти. На їхню думку, централізовані кріптобіржі, DeFi і P2P-платформи продовжать впевнене зростання (причому для DeFi він буде найбільш інтенсивний). Однак можливо, що всім цим формам використання криптовалюти скоро доведеться конкурувати з якимись новими платформами і моделями, яких ми ще не бачили.

Як видно зі звіту, самим своїм існуванням криптовалюти дозволяють людям вибирати ті гроші, які їм зручніші. Питання тільки в тому, наскільки цей факт усвідомлюють в нашому НБУ.

    Реклама на dsnews.ua