• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Шукайте банкомат. Що буде з доставкою пенсій після війни Мінсоцу і "Укрпошти"

"Укрпошта" домоглася права підвищити тарифи по доставку пенсій на 11%. Але Міністерство соцполітики вважає, що це дорого, і планує перевести виплати в банки

"Укрпошта" підвищує тарифи по доставку пенсій/inform.zp.ua
"Укрпошта" підвищує тарифи по доставку пенсій/inform.zp.ua
Реклама на dsnews.ua

Національний оператор поштового зв'язку "Укрпошта" виграв у суперечці з Міністерством соціальної політики, домігшись підвищення тарифів на доставку пенсій на 11%. Однак може так статися, що приносити гроші 3,5 млн пенсіонерів листоноші "Укрпошти" будуть тільки до кінця цього року, — міністерство невдоволено прагненням нацоператора підвищити тарифи і хоче знайти іншого доставщика.

Доставка пенсій: чого хоче головний листоноша

Як повідомила "Укрпошта", тепер тариф на доставку пенсій в містах буде підвищено з 1,15% від суми виплат до 1,3%, а в селах — з 2,3% до 2,65%. В абсолютних цифрах це збільшення виглядає так: середня вартість доставки пенсії в містах подорожчає з 47 до 53 грн, а в селах — з 63 грн до 100 грн.

За думку генерального директора "Укрпошти" Ігоря Смілянського, підвищення тарифів на доставку на 11% цілком виправдано, адже середній розмір пенсії, яку приносить компанія по селах, в цьому році в порівнянні з 2020 р. виріс на 37%. Він вважає, що підвищення тарифів було необхідно для збереження робочих місць листонош, адже їх заробітна плата залежить від доходів компанії, які, в свою чергу, залежать від тарифів на її послуги, жорстко зафіксованих і регульованих державою.

При цьому держкомпанія апелює і до зростання витрат — мінімальна зарплата в цьому році в порівнянні з минулим роком прогнозовано збільшиться на 27%, витрати на паливо — на 64%, на оренду — на 71%, на опалення — на 27% і на комунальні послуги — на 10%.

"Укрпошта» не вперше домагалася підвищення розцінок за доставку грошей пенсіонерам. З 2004 р. діяв тариф на доставку пенсій по місту в розмірі 0,79% від виплати, і в селі — 1,56%. У 2018 р. Ігор Смілянський поставив питання про підвищення тарифів жорстко, пригрозивши, що в іншому випадку "Укрпошта" може припинити доставку грошей. Але тоді прем'єр-міністр Володимир Гройсман просто стукнув кулаком по столу і змусив держкомпанію виконувати свою роботу на колишніх умовах. Домогтися підвищення розцінок на послуги "Укрпошти" вдалося лише в 2019 р.

Будемо шукати іншого

Але у Міністерства соцполітики інша позиція: витрати на послуги "Укрпошти" занадто дорогі. Тому з подачі міністерства уряд прийняв постанову, яка повинна перевести більшість клієнтів-пенсіонерів від "Укрпошти" на обслуговування в банки. Передбачається, що з 1 вересня поточного року буде введена виплата пенсій та грошової допомоги через рахунки банків для всіх.

Виняток становитимуть лише інваліди I групи, люди, які не здатні себе обслуговувати і потребують догляду, особи у віці 80 років і старше, а також одержувачі державної соціальної допомоги, що не мають права на пенсію.

Кабмін вирішив, що до 1 вересня поточного року Пенсійний фонд повинен провести конкурс з вибору компанії, яка і буде здійснювати доставку пенсій за місцем проживання. При цьому тарифи на ці послуги буде встановлювати уряд, і Мінсоцполітики сподівається, що відмова від монополії "Укрпошти" буде сприяти зниженню вартості доставки грошей в руки одержувачів.

Підводні камені в глушині

Мінсоцполітики розписує всі вигоди від перекладу виплат на банківський картки: пенсіонери матимуть можливість в будь-який час перевірити, скільки грошей залишилося на рахунку, і зможуть документально підтвердити перерахування коштів з рахунку, якщо виникнуть спірні ситуації.

Однак при цьому Мінсоцполітики не бачить зворотної сторони цього процесу. "Укрпошта" заперечує, що якщо пенсіонерів примусово перевести на виплату грошей через банки, то економії для країни в цілому не буде ніякої. Адже національному оператору доведеться звільнити 10 тис. непотрібних листонош, і в результаті бюджет отримає менше єдиного соцвнеску (ЄСВ) і податку на доходи фізосіб (ПДФО) та ще й буде виплачувати звільненим допомогу з безробіття. Якщо підвищення тарифів на доставку пенсій зажадає додатково 265 млн грн, то тільки за рахунок підвищення мінімальної зарплати до 6 тис. "Укрпошта" заплатить в цьому році додатково 272 млн грн ЄСВ, 208 млн грн ПДФО і 55 млн грн дивідендів та інших податків.

Крім того, обов'язковий переклад пенсіонерів на обслуговування в банки для багатьох з них стане шоком. Люди похилого віку нерідко не мають навичок поводження з банківськими картами, смартфонами і платіжними терміналами — отримувати гроші від листоноші з рук в руки для них набагато звичніше і спокійніше.

Крім того, пенсіонерам, які проживають в селах і селищах, все одно доведеться добиратися до банкоматів, щоб просто зняти готівку — розрахунки в невеликих населених пунктах досі ведуться за допомогою банкнот, а не POS-терміналів. А ступінь проникнення банківської системи в регіони в Україні — все ще дуже низька: за даними "Укрпошти", банківські відділення та банкомати сьогодні є тільки в 6% населених пунктів з 27 тис. Як зазначив Смілянський, Україна — велика і красива країна, але з дуже низькою щільністю населення, тому забезпечити логістику для 16 млн сільських жителів — дуже дорого.

У зв'язку з цим виникають сумніви в тому, що конкурс Пенсійного фонду за вибором компанії, яка замінить "Укрпошту", буде успішним. Який бізнес захоче взяти на себе доставку пенсій за тарифами, нижчими ніж в "Укрпошті", у віддалені села?

Тому цілком можливо, що чергова реформа в спробах зробити життя пенсіонерів краще обернеться неприємностями — багатьом доведеться не тільки випробувати шок від примусової "цифровізації", але ще і кожен місять витрачати час, зусилля і гроші, щоб просто доїхати з села в містечко, де є банкомат.

    Реклама на dsnews.ua