• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Під "прямим керуванням" Зеленського. Хто така Юлія Свириденко, яка замінила Любченка у Кабміні

Міністерство економіки України замість Олексія Любченка очолила Юлія Свириденко, яка також стала першим віцепрем'єром в уряді Дениса Шмигаля. Яким є кар'єрний шлях нового члена Кабміну і що означає це призначення?

Юлія Свириденко/facebook.com/yulia.svyrydenko
Юлія Свириденко/facebook.com/yulia.svyrydenko
Реклама на dsnews.ua

4 листопада депутати Верховної Ради 256-ма голосами підтримали призначення Юлії Свириденко першого віцепрем'єр-міністра України — міністра економіки.

Із Чернігова до Києва

Юлія Свириденко родом із Чернігівщини, де й пройшла більша частина її кар'єри. У 2008 р. вона закінчила Київський торговельно-економічний університет, здобула ступінь магістра, також навчалася в аспірантурі в КНЕУ. Одразу після університету почала працювати економістом з фінансів спільного українсько-андорського підприємства АТ "АМП" у Києві (компанія на ринку нерухомості). Через три роки очолила постійне представництво Чернігова у місті Все (Китай). Вона займалася залученням китайських інвесторів до України.

2015-го Свириденко остаточно перейшла на держслужбу: вона спочатку стала радником голови Чернігівської ОДА, а з серпня 2015-го — начальником Департаменту економічного розвитку у цій же адміністрації. З вересня 2017 р. Свириденко була виконувачем обов'язків., а з 2018-го — першим заступником голови Чернігівської ОДА; також кілька місяців виконувала обов'язки керівника регіону.

Між урядом та ОП

У 2019 р. Юлія Свириденко починає працювати у Міністерстві економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства. Там вона у 2019 р. стала спочатку просто заступником, а через рік — першим заступником міністра економіки. Відповідала за формування та реалізацію державної політики у сфері праці та зайнятості населення, а також у сфері промислової та цінової політики.

Але у грудні 2020-го пішов трансфер чиновниці до Офісу президента на посаду заступника керівника (де вона знову відповідала за роботу з інвесторами). Також із грудня 2020-го Свириденко очолює створену президентом Володимиром Зеленським Раду зі сприяння бізнесу.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, з березня 2020-го до лютого 2021 р. вона входила до складу української делегації у Тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі, до підгрупи з економічних та соціальних питань. Щоправда, нічим особливим там не відзначилася. А у червні-вересні цього року Свириденко була членом наглядової ради НАК "Нафтогаз України".

Нові пріоритети

Отже, Свириденко очолила Мінекономіки та стала віцепрем'єром замість Олексія Любченка. Це означатиме, що в економічному плані уряд перейде під пряме управління ОП, вважає директор Інституту світової політики Євген Магда. "Замість Любченка прийде пані Свириденко, і це означатиме, що в економічному плані уряд перейде під пряме управління ОП. Бо Денис Шмигаль минулого тижня навіть відмовився обговорювати питання змін в уряді без рішення парламентської фракції "слуг народу". Не думаю, що він боявся наврочити щодо відставки Любченка — просто прем'єр не є самостійною політичною фігурою", — сказав експерт у нещодавньому коментарі "ДС".

Виступаючи у Верховній Раді перед своїм призначенням, чиновниця говорила про необхідність запуску інституцій, які посилять політику держави. А щоб змінити економічну ситуацію в Україні на краще, на її думку, слід переглянути сам підхід до здійснення державних інвестицій.

"Йдеться насамперед про запуск та роботу Експертно-кредитного агентства, Фонду прямих іноземних інвестицій, Фонду покращення житлових умов, Державного лізингового агентства, Фонду мікроінвестицій для громадян", — сказала вона з трибуни, нагадаємо, що такі структури успішно працюють у США та Європі. Частина таких інститутів створена і в Україні, але поки що не змогла показати свою ефективність.

Також Свириденко назвала п'ять ключових економічних кластерів, де, на її думку, інвестиції можуть мати найбільший ефект:

  • машинобудування,
  • енергетика,
  • IT,
  • сільське господарство,
  • будівництво.

Щодо загальних підходів до управління економікою, то Свириденко виступає за збалансований підхід.

"Років 15 тому світ навчився балансувати між ліберальними та консервативними економічними інструментами, які більш захищені від політичних рішень і мають власні фінансові механізми. Тому ми повинні стати більш гнучкими, відійти від радянських стандартів і бюрократії та сформувати усталені інституції", — сказала вона з трибуни Верховна Рада перед голосуванням за призначення на посаду.

Що ж до більш приземлених планів розвитку, то тут у нового міністра такі плани: "Уже в найближчі три роки в Україні може відновитися суднобудування, йдеться про 20 нових плавзасобів щороку. До 2025 р. ми можемо наростити оборот галузі до 22 млрд грн і створити майже 50 тис. робочих місць. Починаючи з наступного року, у наших планах повністю перезавантажити парк вантажних вагонів "Укрзалізниці". Йдеться про 46 тис. вагонів. Це створить ринок із оборотом понад 100 млрд грн у найближчі сім років".

Небездоганний портрет

Як повідомляє видання "НВ Бізнес", чоловік Свириденко Сергій Дерлеменко є власником компанії ТОВ "ДКС-ГРУП", що займається будівництвом розподільчих об'єктів для забезпечення електроенергією та телекомунікаціями. А це та сфера діяльності, у якій велику роль відіграють зв'язки в адміністративній системі.

Сама ж Юлія Свириденко з березня по вересень 2019 р. була директором ТОВ "Сідко Україна" — компанії, що спеціалізується на виробництві кормів для диких птахів та займається переробкою органічної продукції. За даними YouControl, співвласники цієї компанії — Валерій Кулініч та чинний мер Чернігова, екснардеп Владислав Атрошенко. Останній відомий тим, що 16 січня 2014 р. голосував у складі фракції Партії регіонів за диктаторські закони, що обмежують свободу та Конституцію України (пізніше направив заяву з проханням вважати, що він не голосував). Атрошенко та члени його родини — співвласники низки компаній у Чернігівській області, які працюють у сфері страхування, нерухомості, будівництва, сільського господарства та виробництва електроенергії.

    Реклама на dsnews.ua