• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Відставка Вітренка. Яку погоду в "Нафтогазі" зробить Олексій Чернишов

Уряд звільнив Юрія Вітренка з посади голови правління НАК "Нафтогаз України". Очікується, що його місце займе чинний міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов. Що означають такі перестановки?

Нафтогаз
Більшість факторів, які можуть реально вплинути на стан української енергетики, далеко за межами робочого кабінету голови "Нафтогазу" / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Ринковик і конфліктер

Юрій Вітренко, який керував "Нафтогазом" з 28 квітня 2021 р., сам подав заяву на звільнення. З 2014 р. його кар´єра пройшла через керівні посади в "Нафтогазі", а згодом і в уряді, де взимку 2020-2021 рр. він недовго очолював Міненергетики. За час роботи на державу в енергетичному секторі Вітренко здобув собі імідж ринковика і не раз відстоював думку, що тарифи на газ для населення мають підвищуватися, принаймні в рамках зобов´язань, які влада брала перед МВФ перед отриманням чергового траншу. Однак в останні роки — під час коронакризи, першої хвилі зростання газових котирувань у Європі і згодом повномасштабної війни — Вітренко вже сам погоджувався не збільшувати ціни для населення (хоча бізнесу доводилося платити по повній). Щоправда, ринковик прокидався в ньому під час керівництва Міненергетики — просто під Новий рік 2021 р. Вітренко скасував пільгові розцінки на перші100 кВт-год для побутових споживачів, заявивши, що вони й так значно занижені. Але принаймні "Нафтогазом" в останні півтора року він керував менш помітно для широких мас.

Утім, в цей час далася взнаки ще одна риса Вітренка — конфліктність. Якщо до 2020 р. він найбільше сперечався з Андрієм Коболєвим (головою "Нафтогазу" з 25 березня 2014 р. по 28 квітня 2021 р.), поки не зайняв його місце, то в останні півтора року Вітренко не зійшовся з урядом. В одному з інтерв´ю він сам підтверджував, що "нервово обговорював" з прем´єром Денисом Шмигалем деякі теми. І за цей час глава НАК, схоже, втратив прихильність президента України Володимира Заленського, за каденції якого він досяг кар´єрних вершин після того, як проявив себе на переговорах з Росією щодо транзиту газу в грудні 2019 р.

Непорозуміння між Вітренком і урядом виходили на публіку. Одне з них — різний прогноз необхідних запасів газу на зиму. Ще в травні Кабмін доручив накопичити до початку опалювального сезону 19 млрд куб м, тоді як голова НАК вважав, що вистачить і 15 млрд куб м. Позаяк головний все-таки Шмигаль, Вітренко довелося виконувати доручення у вкрай несприятливих обставинах: пікові ціни і дефіцит ресурсу в Європі. Тоді він попросив США про так званий газовий ленд-ліз (дати нам пальне в кредит на два роки). Але з цього нічого не вийшло — і врешті решт "Нафтогаз" зірвав план: зараз у сховищах трохи більше 14 млрд куб. м.

Ще один конфлікт між "Нафтогазом" і урядом розгорівся у липні. Тоді виконавча влада вирішила просити кредиторів про м´яку реструктуризацію (відтермінування виплат за боргами України на два роки). Однак до цього звернення Вітренко публічно заявив, що НАК має гроші на рахунках, щоб розплатися за своїми єврооблігаціями. Врешті решт реструктуризацію Україні погодили, а от витівка Вітренка запам´ятался. Злі язики навіть натякали, що голова "Нафтогазу" особисто прикупив єврооблігації компанії, тому й до останнього не хотів визнавати дефолт. Він ці звинувачення відкидав.

З іншого боку, не можна відкидати й варіанту, що Вітренко просто не хоче входити у найважчу зиму на чолі "Нафтогазу", а тому заяву на відставку написав щиро.

Новий голова — старі виклики

Реклама на dsnews.ua

За даними ЗМІ, основним претендентом на посаду голови правління НАК "Нафтогаз України" став чинний міністр громад і територій Олексій Чернишов, який до цього пройшов шлях від харківського бізнесмена з IT-галузі до голови Київської обласної держадміністрації (з 28 жовтня 2019 р. до 4 березня 2020 р.). За інформацією "Економічної правди", Чернишов товаришує із Зеленським.

У сухому залишку бачимо очевидну позитивну зміну — потенційно знижується рівень конфліктності у владі. Чернишов походить з уряду, має непогані стосунки з президентом, а тому можна розраховувати на злагоджену роботу у ключовій галузі.

Але наслідки такої ротації не варто переоцінювати. Більшість факторів, які можуть реально вплинути на стан української енергетики, далеко за межами робочого кабінету голови НАК. Набагато більше залежить від ходу воєнної кампанії взимку, результативності російських ракетних атак по об´єктах енергетичної інфраструктури, газових котирувань на європейських хабах і навіть погоди.

Хай там як, а на цей опалювальний сезон ціни на газ для населення влада обіцяє не піднімати. Був би сам газ. Та якщо вірити прогнозам, зима буде відносно теплою, а тому навіть накопиченого Вітренком ресурсу Україні має вистачити. 

    Реклама на dsnews.ua