• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Скуповують навіть гній. Чому "Чорна п'ятниця" стала небезпечним днем

Онлайн-торгівля дозволила наростити продажі товарів в десятки разів, при цьому багато хто з них покупцям просто не потрібні
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У Франції активісти заблокували логістичні центри американської компанії Amazon, їх акція приурочена до чергової "Чорної п'ятниці" - свята розпродажів всього і вся зі знижками. Активісти протестують проти цього "свята продажів" як символу надмірного споживання, коли населення змітає з полиць магазинів масу товарів, значна частина яких у результаті виявляється їм просто не потрібною.

Французи поставили на в'їздах у нещодавно відкритий логістичний центр в містечку Бретиньои-сю-Орж барикади зі старих холодильників, пральних машин і кухонних плит. І хоча поліція розштовхала протестантів, ті обіцяють, що подібні акції будуть проходити і в інших містах країни.

Активістів, які вважають, що подібні розпродажі - не що інше, як марнування природних ресурсів, вже є певна підтримка у французькому парламенті: у грудні очікується обговорення законопроекту, який повинен заборонити "Чорну п'ятницю". І навіть міністр екології Франції Елізабет Борн розкритикувала це свято розпродажів, оскільки, як вона заявила, це призводить лише до автомобільних пробок, забруднення навколишнього середовища і викидів парникових газів. Масові розпродажі ще мали б сенс, додала вона, якщо б вигоду від цього отримував малий бізнес, а так всі бонуси дістаються великим виробникам та інтернет-магазинах, у яких і так все добре.

Сам термін "Чорна п'ятниця" з'явився в США в 1966 р. він став позначати початок різдвяного розпродажу товарів, яка стартує в першу п'ятницю після Дня подяки. Знижки в супермаркетах цього дня призводять не тільки до ажіотажу, але величезних черг, гармидеру і навіть бійок за подешевшали товари.

Але з кінця 1990-х у світі почало поширюватися альтернативне рух - акція "День без покупок", яка до 2016 р. проводилася вже в 60 країнах. В знак протесту проти надмірного споживання учасники акції блокують каси в магазинах порожніми візками, відключають телефони і телевізори, не користуються автомобілем чи громадським транспортом, намагаються поменше користуватися електроприладами.

Прихильники "Дня без покупок" хочуть показати, наскільки перебільшена потреба здійснювати покупки, піддавшись на масовий психоз "Чорної п'ятниці". Деякі доводять ситуацію до абсурду, демонструючи, що люди готові в цей день витрачати гроші на що завгодно, навіть на відверту дурість або лайно. Наприклад, творці карткової гри "Cards Against Humanity" в 2014 р., протестуючи проти ажіотажного звички все купувати у цей день, замість карткової гри виставили на продаж за $6 коробки з коров'ячим гноєм. Продано було 30 тис. коробок.

У 2015 р. "Cards Against Humanity" запропонували покупцям заплатити $5 доларів за щось, про що їм повідомлять пізніше. 11,2 тис. чоловік надіслали понад $71 тис. не знаючи, що вони отримають взамін.

Реклама на dsnews.ua

Ну а в 2016 р. ці хлопці організували пряму трансляцію - екскаватор копав яму, яку вони назвали "святкової", не пояснюючи нічого, але пообіцявши - яму будуть рити до тих пір, поки надходять гроші. На продовження процесу без явної мети і результату люди надіслали $100 тис.

До акції проти бездумних покупок приєднуються і виробники - у цьому році понад 450 брендів одягу закликали бойкотувати "Чорну п'ятницю", а замість цього вдумливо переглянути свій гардероб. "Сучасний процес споживання - дуже спотворений. Люди купують не тому, що їм це потрібно, а тому що піддаються впливу і маніпуляції. Ми ж хочемо, щоб вони зосередилися на тому, що вже мають у своїх шафах, і купували тільки те, що дійсно необхідно", - говорить один з організаторів акції засновників бренду одягу Faguo Ніколас Рор.

Щоб зрозуміти масштаби купівельної лихоманки в Україні, достатньо побачити статистику Приватбанку - на 11:40 ранку "Чорної п'ятниці" банк вже виконав денну норму продажу кредитів. У минулому році обсяг продажів у цей день перевищив середній показник в 11 разів.

"Люди продовжують, продовжують і продовжують купувати, хоча практика показує, що близько 70% того, що купується в цей день, не особливо й не потрібно", - говорить Юлія Шмакова, головний редактор коммьюніті розумного споживання "Шо-та у Ашота". В Україні акції проти "Чорної п'ятниці" підтримують в основному "зелені" магазини, що продають екологічно чисті товари. В цей день вони закриваються в знак підтримки акції "День без покупок".

Проте маркетологи невичерпні на фантазію, щоб придумати нові способи підвищити продажі. Дев'ять років тому китайська компанія онлайн-продажу Alibaba перетворила День холостяків, який в Китаї відзначається 11 листопада, в місцевий аналог американської "Чорної п'ятниці", і прибуток від продажів у цей день зростає по експоненті. "У 2013 р. ми продавали товарів на $5,14 млрд за один день. Сьогодні ми продаємо стільки ж за годину", - розповідав в 2016 р. глава Alibaba Group Деніел Чжан. А в 2018 р. цей показник виріс до $30,6 млрд.

"Чорна п'ятниця" - це не лише бездумна трата грошей, але й людських життів. На сайті http://blackfridaydeathcount.com з 2006 р. ведеться підрахунок жертв, постраждалих або навіть распрощавшихся з життям на розпродажах. У боротьбі за товари зі знижкою вже загинули 12 осіб та 115 - отримали поранення.

    Реклама на dsnews.ua