• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Посівна під час війни. Яку підтримку отримують аграрії від держави і банків

Ефективне проведення весняно-польових робіт — один з пріоритетів для України. Українські банки, у тому числі Укргазбанк, активно допомагають агросектору з кредитуванням

Українські аграрії почали посівну
Українські аграрії почали посівну / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Окрім військових досягнень великим подвигом буде, якщо Україна проведе посівну та підтримає роботу агросектору. Активна фаза сільськогосподарських робіт уже почалася. На початку квітня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що посівна розпочалась у 21-й області держави.

"Ми очікуємо, що сівба відбудеться на площах менших, ніж минулого року. Це може бути на 25-30% менше в залежності від того, як триватимуть бойові дії, де буде заміновано", — заявив голова уряду.

Україна традиційно входить у першу десятку країн світу з виробництва й експорту зернових та агропродукції. Зокрема, вона посідає 2-е місце з постачання ячменю, 4-те — з кукурудзи, 5-е — з пшениці. Український експорт зернових приносить нашим виробникам близько $10-12 млрд на рік.

Експорт аграрної продукції займає 40-45% українського експорту загалом. У 2021 р. він приніс $27,9 млрд, що стало рекордним виторгом четвертий рік поспіль. Частка Азії в українському агроекспорті становить 49,1%, Євросоюзу — 30,1%, Африки — 13,3%, країн СНД — 5%. Головні споживачі української агропродукції — це Китай, Індія, Нідерланди, Єгипет, Туреччина, Іспанія, Польща, Німеччина, Індонезія, Італія.

За підсумками минулого року було зафіксовано кілька рекордів: найбільший експорт пшениці — 20 тис. т, м’яса птиці — 459 тис. т, заморожених ягід та інших фруктів — 76 тис. т, макаронних виробів — 38 тис. т.

За даними Міністерства аграрної політики, сільське господарство показало найвищий приріст виробництва в 2021 р. — 14,4%, а також дало найвищий відсоток до ВВП серед усіх секторів економіки — понад 10%. Внесок України еквівалентний харчуванню близько 400 млн людей у світі без урахування власного населення.

Очевидно, що дотримуватися рівня минулорічних рекордів аграрії в поточному році не зможуть, але йтимуть до позитивних результатів. Для цього вкрай необхідна підтримка уряду.

Реклама на dsnews.ua

Пільгові кредити для аграріїв

Традиційно навесні, у період посівної, аграрії потребують додаткового фінансування. На жаль, цього року сільськогосподарські виробники не можуть повноцінно реалізувати на експорт свою продукцію через блокування агресором портів. З’явилася криза ліквідності обігових коштів, потрібні нові джерела фінансування для здійснення весняно-польових робіт.

В середині березня уряд ухвалив постанову, в якій визначив фінансову підтримку аграріїв. Вона базується на програмі пільгового кредитування "5-7-9%". Тепер же для аграріїв відсоткова ставка буде повністю компенсуватися державою. Кредити будуть надаватися малим та середнім аграрним виробникам з оборотом до 20 млн євро, що еквівалентно підприємству, яке обробляє до 10 тис. га. Кредитування надається для здійснення посівної у період дії військового стану, а термін дії кредиту — шість місяців. Максимальний розмір державної гарантії за портфельними кредитами становить до 80%.

"Цей напрямок безумовно важливий, — говорить голова Спілки українського селянства Іван Томич. — Але чи не є важливіше заключити договори на купівлю продукції, зокрема річного запасу зерна, і зараз почати цю роботу. Частково знімати залишки, частково гарантувати під майбутній врожай. Таким чином можна допомогти набагато ефективніше. Найбільш проблемним є енергоносії під час весняно-польових робіт, мінеральні добрива, засоби захисту рослин. Якби була цільова підтримка невеличким господарствам хоча б у плані якогось ліміту паливно-мастильних матеріалів, то це було би безумовно ефективним поштовхом. Я вже не говорю про насіння та інші ресурси, які вкрай необхідні для проведення весняно-польових робіт".

За оцінками Мінагрополітики, загальна потреба в коштах для проведення весняно-польових робіт складає 100 млрд грн. На пільгові кредити для проведення посівної уряд виділив 25 млрд грн., чого має вистачити для підтримки малих і середніх фермерів у цей період. Це справді велика сума коштів. Для порівняння: раніше в бюджеті на поточний рік для фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників було закладено всього 4,4 млрд грн.

"На мою думку, 25 млрд грн — це достатня сума для аграріїв, щоб здійснити на підконтрольній території заплановані роботи, — каже економічний експерт Всеволод Степанюк. — Йдеться не стільки про посівну, скільки про те, щоб аграрії зуміли здійснити комплекс агротехнологій, щоб отримати хороший урожай і щоб було чим зібрати цей урожай. Кредити аграріям потрібні, і така практика має бути і в мирний час, а не тільки у воєнний. До речі, пільги аграріям за такими речами, як кредити, страховки, звільнення від податків по паливно-мастильним матеріалам, які йдуть цільовим призначенням в аграрні підприємства, — це звичайна практика Євросоюзу".

Як працює кредитування

З 17 березня заявки від аграріїв на участь у пільговій програмі кредитування почав приймати Укргазбанк. Це кредити під 0% річних строком на півроку з максимальною сумою кредиту 60 млн грн під гарантію Кабінету міністрів України. Також банк пропонує до 100 млн грн під забезпечення державною гарантією в розмірі 80% від суми кредиту без додаткової застави. Програма діє для уже зареєстрованих виробників.

Для отримання кредиту можна звертатися у будь-яке відділення Укргазбанку, крім тих, що розташовані в окупованих областях. Для оформлення позики потрібні установчі документи юридичної особи, підтвердження цільового використання коштів, тобто рахунки фактури на посівний матеріал, на добрива, на паливно-мастильні матеріали, куди будуть перераховуватися кошти.

Мінімальна сума кредиту може складати 50 тис. грн. Це підкреслює доступність державної допомоги для зовсім невеликих господарств. Для отримання кредиту до 5 млн грн діє спрощений механізм. На більшу суму будуть потрібні розшифровки звітності та інші додаткові документи. Кожна заявка розглядається індивідуально колегіальним органом, який схвалює рішення про надання кредиту.

Програма була розширена Укргазбанком. Аграрії можуть отримати кредит по державній програмі "Доступні кредити 5-7-9" зі ставкою 0% річних на 6 місяців і придбати добрива та інші необхідні матеріали провідної аграрної компанії UKRAVIT SCIENCE PARK.

Перший агрокредит із держгарантією 80% отримав підприємець з Рівненщини, котрий займається вирощуванням зернових та технічних культур на площах понад 3 тис. га. Укргазбанк профінансував його проєкт на 42,5 млн грн. Також Укргазбанк працював по пільговій програмі кредитування навіть там, де точилися бої. Таким регіоном стала Сумська область, де агровиробник, не злякавшись війни, вирішив засіяти всю свою площу в 1650 га і отримав 7,5 млн грн на придбання добрив та паливно-мастильних матеріалів. На підприємстві планують виростити кукурудзу, соняшник та сою. У господарстві працює більше двох десятків людей. Це підтверджує важливість такого кредитування для збереження робочих місць.

В Укргазбанку відзначають, що пільгова програма кредитування викликала значний інтерес у аграріїв. На гарячу лінію банку надходять сотні запитів стосовно особливостей дії підтримки. За даними Мінагрополітики, всього від середини березня і до кінця першого тижня квітня доступ до фінансування отримали понад 900 сільгоспвиробників з різних регіонів України. Найбільше кредитів взяли в Кіровоградській, Вінницькій, Дніпропетровській, Одеській і Львівській областях.

Не тільки агросектор

За повідомленнями Міністерства економіки України, з початку війни 42% з усіх виданих державними банками коштів за програмою "5-7-9%" припадало на аграрний сектор.

"В час війни комерційні та державні банки повинні активізувати свою кредитну діяльність, адже ці кошти потрібні тисячам підприємців для налагодження виробництв. Уряд та Нацбанк проводять з банківським сектором відповідну роботу. Зокрема, 10 найбільших банків заявили про виділені ліміти на суму 40 млрд грн. 2,3 млрд грн держбанки вже видали фермерам", — відзначала перша віце-прем’єр-міністр — міністр економіки України Юлія Свириденко. 

Укргазбанк, 94,9% акцій якого належить державі, не стоїть осторонь підтримки інших напрямків, важливих під час війни. Зокрема банк фінансує "Укрзалізницю", що потрібно для стабільної роботи транспортного підприємства. Після введення воєнного стану Укргазбанк продовжив термін дії кредитного договору для "Укрзалізниці" з загальним лімітом кредитування $24 млн до 30 червня 2023 р. Також банк відновив ліміт кредитування до 1,385 млрд грн до 30 квітня 2023 р.

Також Укргазбанк надає фінансову підтримку підприємствам, які займаються відновленням міст після російської агресії. Банк уже надав кредитні кошти у 30 млн грн будівельній компанії, яка займається розчищенням завалів та відновленням інфраструктури Харкова. У мирний час ця компанія займалася будівництвом та реконструкцією будівель в Харківській області. Ці кредитні кошти були необхідні для підтримки поточної діяльності підприємства та виплати заробітної плати працівникам, що задіяні у відновленні міста. Загалом на підприємстві працює понад 2,5 тисячі українців.

Як бачимо, Укргазбанк надає доступне фінансування для українського бізнесу за державною програмою не тільки для аграрного сектора. Кредитні кошти можна отримати на інші цілі бізнесу — підтримки поточної діяльності або виплати заробітної плати працівникам. 

Активність банківського сектора зараз важлива не лише з точку зору ефективності фінансової системи, але й забезпечення вкрай важливих дій під час війни — збереження виробничих потужностей і робочих місць на підприємствах, забезпечення критичного імпорту та відновлення економіки, де це можливо.

    Реклама на dsnews.ua