• USD 36.6
  • EUR 37.4
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

Візи, терміни, зарплати. Як Польща по-новому приваблює українців на роботу

Польща, де трудиться до 1,5 млн мігрантів з України, серйозно подумує про спрощення працевлаштування українців. Хоча воно і сьогодні не дуже складне — виїхати на заробітки можна буквально за тиждень

Польща спрощує процедуру працевлаштування для українських заробітчан
Польща спрощує процедуру працевлаштування для українських заробітчан / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

На заробітки до сусідів

Польща хоче ще більше полегшити життя трудових мігрантів, зокрема з України, щоб вгамувати все зростаючий дефіцит робочих рук. Зокрема, як повідомила заступник міністра розвитку, праці та технологій Польщі Івона Михалек, спрощення процедури працевлаштування іноземців передбачено в недавно прийнятому в Польщі Національному плані відновлення країни в постковідний період. Однак в ньому лише тезисно пункти — в якому напрямку буде відбуватися цей процес.

Зокрема, польська влада планує:

  • підвищити роль регіональних управлінь праці в процесі видачі дозволів на роботу;
  • скоротити термін отримання таких документів;
  • прибрати зайві формальності;
  • ціфровізувати процес видачі дозволів на роботу для іноземців.

Конкретні заходи, які полегшать доступ українських трудових мігрантів на ринок праці Польщі, поки знаходяться в стадії розробки і обговорення. Але вже зараз можна спрогнозувати, що саме може бути спрощено польською владою.

По-перше, може бути збільшений термін дії запрошення на роботу (Oświadczenie) — документа, який являє собою своєрідний протокол про наміри, що підтверджує бажання роботодавця найняти конкретну людину і відповідне бажання самого працівника. Сьогодні запрошення видається конкретним роботодавцем конкретному працівникові, але якщо останній по приїзду на роботу в Польщу не хоче трудиться саме у цього роботодавця, то документ необхідно анулювати і видати новий. На це йде близько двох тижнів, протягом яких трудовий мігрант працювати не може, але повинен жити за свій рахунок. За словами президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, у польської влади є бажання змінити запрошення, щоб воно видавалося в цілому на роботу в Польщі, без привʼязки до конкретного роботодавця. Також планується збільшити термін дії цього документа — з нинішніх 6 місяців до 3 років.

По-друге, Польща розглядає можливість збільшення кількості співробітників, які займаються видачею трудовим мігрантам різних документів і дозволів. Це дозволить значно скоротити терміни їх отримання, а значить — прискорить і спростить приїзд заробітчан. Втім, і зараз українець може потрапити на роботу в Польщу всього за тиждень, отримавши на руки запрошення від роботодавця (у паперовому або електронному вигляді) і маючи біометричний паспорт. Однак такий порядок вʼїзду в Польщу дає йому можливість працювати тільки протягом трьох місяців.

Реклама на dsnews.ua

Тому ще одне можливе поліпшення торкнеться видачі мігрантам документів на довгострокову роботу. Справа в тому, що для працевлаштування відразу на більший термін необхідно отримати робочу візу, здавши документи до візового центру. Однак чекати такої візи зараз доводиться від півтора до трьох місяців через завантаженість візових центрів. З робочою візою можна вʼїжджати до Польщі на термін до 6 місяців, і роботодавці зацікавлені саме в таких працівниках. Тому влада Польщі хоче скоротити терміни видачі робочих віз до одного тижня — як при вʼїзді по біометричного паспорту.

Робота в Польщі: зворотна сторона медалі

Однак таке спрощення доступу на ринок праці Польщі має і зворотну сторону. Справа в тому, що ця країна робить дуже багато для соціалізації українців: вона планує проводити для них безкоштовну вакцинацію, відкривати україномовні школи — про це говорили на початку травня президент Володимир Зеленський і президент Польщі Анджей Дуда. Там навіть запущено надання телефонних консультацій з питань медичної допомоги українською мовою.

"І тут зʼявляється негативна для нас тенденція — спрощення вʼїзду до Польщі трудових мігрантів призводить до того, що наші мігранти перетворюються в емігрантів. І Україна опиняється в ситуації, коли ми програємо спочатку економічно, а потім ще й демографічно", — констатує Василь Воскобойник.

Сьогодні Польща, де за різними оцінками трудиться від 1 до 1,5 млн українців, пропонує в порівнянні з Україною дуже конкурентні зарплати. За даними дослідження компанії з працевлаштування Gremi Personal, працівники на виробництві або на логістичних складах заробляють в перерахунку від 18,5 до 30 тис. грн на місяць в залежності від графіка роботи, а висококваліфіковані фахівці отримують в середньому 26-33 тис. грн на місяць. При цьому слід врахувати, що в поточному році мінімальна погодинна ставка виросла до 13,78 злотих нетто (після сплати податків), що становить 107,02 грн. Це призвело до того, що зарплати автоматично виросли на 300 злотих на місяць (або на 2,2 тис. грн).

Саме тому робота на чужині (де роботодавці, до речі, ще й часто пропонують житло) стає все більш привабливою, а потік грошових переказів на батьківщину — все збільшується: за даними Національного банку, в січні-березні цього року він зріс в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 1,1% — до $2,9 млрд.

    Реклама на dsnews.ua