• USD 28.4
  • EUR 33.5
  • GBP 36.6
Спецпроєкти

Новий скандал з відмиванням грошей. У чому "Кассандра" викрила Коломойського, Фірташа і Клюєва

Прізвища українських олігархів фігурують в міжнародному розслідуванні, присвяченому відмиванню грошей в глобальному масштабі

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Відмивання грошей: хто забруднився

Міжнародний консорціум журналістів (ICIJ) опублікував розслідування «Кассандра». Проєкт був підготовлений на основі секретних документів підрозділу мінфіну США — відділу по боротьбі з фінансовими злочинами FinCEN. Основа розслідування — дані про найбільші міжнародні банки, які брали участь у відмиванні грошей в Малайзії, Венесуелі, Росії та Україні.

Документи, відомі як FinCEN Files, були отримані американським цифровим ЗМІ BuzzFeed News, яке передало їх в міжнародну журналістську організацію ICIJ, що об'єднує команду з більш ніж 400 журналістів з 110 ЗМІ в 88 країнах, щоб досліджувати світ банків і відмивання грошей.

Витік документів заснований на більш ніж 2100 так званих звітах про підозрілу діяльність (SARs), в яких банки США повідомляли в FinCEN про підозрілі перекази з 2000 по 2017 рр. Деякі документи були складені в рамках розслідування Конгресом США втручання Росії в президентські вибори в США в 2016 р.; інші ж були відправлені за запитом правоохоронних органів, в тому числі служб фінансової розвідки різних країн.

Аналіз ICIJ показує, що в документах, які отримали розголос, перераховані перекази на загальну суму не менше $2 трлн, які були визначені співробітниками внутрішнього контролю фінустанов як потенційно пов'язані з відмиванням грошей або іншої злочинною діяльністю.

Але більше вражає інше: $2 трлн за 18 років — це лише крапля в морі брудних грошей, що течуть через банки по всьому світу. На FinCEN Files припадає лише 0,02% з більш ніж 12 млн звітів про підозрілі транзакції, представлені фінансовими установами в період з 2011 по 2017 рр.

Документи показують, що великі банки кинули виклик заходам по боротьбі з відмиванням грошей, направивши приголомшливі суми незаконних засобів темним персонажам і кримінальним мережам по всьому світу. П'ять глобальних банків — JPMorgan, HSBC, Standard Chartered Bank, Deutsche Bank і Bank of New York Mellon — продовжували отримувати прибуток від могутніх гравців навіть після того, як офіційні особи США попередили їх, що ті зіткнуться з кримінальним переслідуванням, якщо не припинять вести справи з мафіозі, шахраями або корумпованими режимами.

Реклама на dsnews.ua

Як пишуть експерти ICIJ, агентства США, відповідальні за дотримання законів про відмивання грошей, рідко переслідують мегабанки, що порушують закон, і дії влади навряд чи відображають потік вкрадених грошей, що проходить через міжнародну фінансову систему.

За оцінками Управління ООН з наркотиків і злочинності, щороку відмивається $2,4 трлн незаконних коштів, що еквівалентно майже 2,7% всіх товарів і послуг, вироблених щорічно в світі. Але, за тими ж оцінками, влади виявляють менше 1% брудних грошей в світі.

Віктор Янукович, Пол Манафорт, Андрій Клюєв

Як пишуть автори розслідування, під час правління Віктора Януковича в Україні мільярди доларів виводилися з країни через рахунки в деяких з найбільших банків світу. Ще в січні 2010-го, коли Янукович вигравав перший тур президентських виборів, хтось зареєстрував нову компанію в корпоративному реєстрі Великобританії, Companies House, держустанові, яку критикують за легітимізацію фірм з таємними власниками. Компанія, названа ТОО NoviRex Sales, стверджувала, що займається бізнесом у сфері побутової техніки. Розберемося, як ця фірма, на думку журналістів, зв'язала Андрія Клюєва, який обіймав посади віцепрем'єр-міністра і секретаря РНБО при Януковичі, і соратника президента США Дональда Трампа Пола Манафорта.

У NoviRex була надзвичайно заплутана структура власників з реєстраціями в офшорних зонах. Файли FinCEN показують, що дана компанія незабаром почала проводити виплати дивного розміру і частоти. NoviRex відправляла всі свої платежі з банків в сумнозвісних центрах по відмиванню грошей, включаючи латвійський ABLV Bank. Але для того щоб переводити долари на міжнародному рівні, NoviRex потребувала чогось більшого — йшлося про установу з доступом до рахунків в нью-йоркському відділенні Федеральної резервної системи США — JPMorgan Chase. Цей банк надав ABLV рахунок в доларах США в Нью-Йорку, що дозволило латвійському банку, в свою чергу, пропонувати доларові рахунки своїм клієнтам, включаючи NoviRex. Пізніше розслідування показало, що 90% клієнтів ABLV вважалися високоризиковими і могли бути підставними компаніями, зареєстрованими в секретних юрисдикціях. Деякі з них переміщували мільярди доларів, які згодом були пов'язані з корупцією в Україні. Два експерта з фінансових злочинів, перевіривши транзакції NoviRex за запитом ICIJ, заявили, що ознаки відмивання грошей очевидні. Так, на початку 2014 р. NoviRex перевела через JPMorgan транзакції на більш ніж $188 млн.

У листопаді 2016 р. Дональд Трамп був обраний президентом США. Незабаром мінюст США почав розслідування відносно нього самого і соратників. Одним з них був Пол Манафорт, в минулому голова президентської кампанії Трампа.

Манафорт також був консультантом і лобістом колишнього президента України Януковича. Під час розслідування в JPMorgan визнали, що такі платежі робила NoviRex. У міру посилення контролю за міжнародними угодами Манафорта JPMorgan подавав все більше звітів про підозрілу діяльність, в яких описувалися мільйони доларів виплат консультанту, його партнерам і їх підприємствам.

На суді над Манафортом в 2018-му назва NoviRex спливла як одна з підставних компаній, які використовуються українськими олігархами для направлення платежів за політичне лобіювання власним підставним компаніям Манафорта. Всього NoviRex таємно заплатила $4,19 млн за діяльність Манафорта від імені Партії регіонів Януковича.

В кінцевому підсумку Манафорт був визнаний винним в банківському шахрайстві, відмові повідомити про рахунок в іноземному банку і інших злочинах. На одному з процесів над Манафортом його колишній діловий партнер Рік Гейтс нарешті розкрив особу, що стоїть за NoviRex: Андрій Клюєв, права рука Януковича. Як показують файли FinCEN, з 2010 по 2015 рр. JPMorgan провів для NoviRex 706 транзакцій на загальну суму не менше $230 млн. Велика частина цієї суми пішла компаніям, зареєстрованим в офшорних зонах. Загалом же Андрій Клюєв, за даними розслідувачів, в 2010-2015 рр. провів від імені NoviRex 752 транзакції на загальну суму $244,9 млн.

Журналісти зібралися в Гамбурзі на зустріч FinCEN Files/icij.org
Журналісти зібралися в Гамбурзі на зустріч FinCEN Files/icij.org

Дмитро Фірташ і Джо Байден

Великий український бізнесмен Дмитро Фірташ розшукується в США за кримінальними звинуваченнями в підкупі індійської влади заради укладення угоди з видобутку корисних копалин. З кінця 2019 р. американські ЗМІ повідомляли, що Фірташ брав участь в спробах Дональда Трампа знайти в Україні компромат на його опонента — Джо Байдена. Зараз олігарх живе в особняку в Відні, де переховується від спроб його екстрадиції.

Як тепер з'ясовується, всі п'ять великих банків, включених в аналіз ICIJ, — JPMorgan, Deutsche Bank, Standard Chartered, HSBC і Bank of New York Mellon, — обробляли транзакції для компаній, контрольованих Фірташем. Файли FinCEN показують, що всі схвалені транзакції були пов'язані з Фірташем вже після того, як влада США змусила банки заплатити штрафи і пообіцяти старанніше перевіряти підозрюваних клієнтів.

Так, JPMorgan в період з 2003 по 2014 рр. перевів найбільшу частину грошей компаніям, які на сьогоднішній день контролюються Фірташем, перетасовуючи сотні транзакцій на загальну суму майже $2 млрд. Всього ж є 756 підозрілих транзакцій Фірташа з 2003 по 2017 рр. через 50 банків на загальну суму $2,37 млрд.

У 2011 р. позов, поданий на Манхеттені колишнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко, вказав на конкретні рахунки в чотирьох банках, які, як стверджувалося, використовувалися Фірташем для відмивання грошей. У позові Дмитро Фірташ, Семен Могилевич (російський олігарх) і Пол Манафорт звинувачувалися у відмиванні незаконних коштів з України через банки — рахунки в нью-йоркських офісах JPMorgan, Deutsche Bank, Standard Chartered і Bank of New York Mellon. А після того, як кошти були відмиті, — вони відправлялися назад в Україну.

Незважаючи на звинувачення, ці п'ять банків продовжували обробляти транзакції за участю компаній, контрольованих Фірташем, показують матеріали FinCEN Files. Позов був відхилений в 2013 р., оскільки Тимошенко і її адвокати не змогли надати досить подробиць про угоди, пов'язані з ймовірною схемою.

Ігор Коломойський і Deutsche Bank

Як вказують журналісти ICIJ, Deutsche Bank закулісно працював над переказом грошей для компанії, пов'язаної з Ігорем Коломойським — українським мільярдером, який, як пізніше стверджувала прокуратура США, брав участь у масштабній схемі відмивання грошей в цій країні. Згідно з матеріалами Deutsche Bank з грудня 2015 р. по травень 2016 р. перевів $240 млн для підставної компанії, зареєстрованої на Британських Віргінських островах, яка, згідно з судовими позовами США, контролювалася Коломойським і його діловим партнером.

У позові, який Приватбанк подав у минулому році до суду штату Делавер, стверджується, що Коломойський використовував підставну компанію Claresholm Marketing Ltd., щоб допомогти здійснити «серію зухвалих шахрайських схем» через Приватбанк. Через місяць прокуратура США подала цивільні позови про конфіскацію майна в федеральний суд Флориди, які включали в себе звинувачення Коломойського в крадіжці і відмиванні грошей, аналогічні позовами в позові Делавера.

Прокуратура заявляє, що велика частина грошей, вкрадених у Приватбанку в період з 2008 по 2016 рр., була вкладена в інвестиції в США, включаючи комерційну нерухомість в Техасі і Огайо, сталеливарні заводи в Кентуккі, Західній Вірджинії та Мічигані, а також завод з виробництва мобільників в Іллінойсі.

Deutsche Bank відмовився відповідати на питання про свої стосунки з Коломойським, заявивши, що згідно із законом йому заборонено коментувати клієнтів або транзакції. У банку повідомили ICIJ, що визнали «минулі слабкості» і «зробили висновки з наших помилок». Однак в цілому сума підозрілих транзакцій, що пов'язуються з Ігорем Коломойським, проведених в 2012-2017 рр. через 34 банки, становить $308,6 млн.

Власне, це основне, що стосується України і що було опубліковано в розслідуванні ICIJ. Судячи з усього, «Кассандра» — це третій за масштабом слив конфіденційної фінансової інформації після «Вікілікс» і «Панамського досьє». Будемо сподіватися, що рано чи пізно критична маса документів, яка накопичилася, дозволить вивести на чисту воду найбільших розкрадачів України.

    Реклама на dsnews.ua