• USD 27.7
  • EUR 32.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Крим, Amazon і розруха. Що залишилося на півострові від найбільших світових сервісів

Більшість онлайн-сервісів пішли з Криму, і жителі півострова змушені користуватися послугами посередників

Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Міністерство фінансів США оштрафувало компанію Amazon за надання сервісу громадянам в окупованому Росією Криму. Щоправда, сума незначна — $134,5 тис. При цьому штраф накладений на компанію не тільки за "кримські" провини, але і за незаконне надання сервісу в Сирії та Ірані.

За даними Мінфіну США, в період з 15 листопада 2011 р. по 18 жовтня 2018 р. люди, які перебували в Криму, Сирії та Ірані, розміщували замовлення на Amazon або вели бізнес з надання послуг і товарів особам у цих регіонах через сайти, які належали американському гігантові. Влада США зʼясувала, що автоматичні скринінгові системи Amazon не змогли розпізнати кримські адреси, адреси регіону, який потрапив під санкції. Тому компанія Amazon порушила чинне законодавство через недосконалість власних технологій — жителі кримської Ялти могли спокійно скористатися послугами компанії, орфографічно невірно написавши в адресі одержувача слово "Крим", і сервіс Amazon вже не розпізнавав цей регіон як такий. що перебуває під санкціями.

Крім того, ще 362 транзакції з Кримом Amazon повинна була розкрити OFAC (Управлінню з контролю за іноземними активами — підрозділ Міністерства фінансів США), але не зробила цього, хоча самі операції були дозволеними.

Компанія Amazon визнала провину та погодилася виплатити накладений штраф.

Сім верст — не гак

Amazon припинила працювати з Кримом ще в лютому 2015 р. — тоді компанія попередила клієнтів на півострові, що вони повинні видалити свої акаунти протягом тижня, інакше це буде зроблено автоматично.

Крім Amazon, в Криму припинили працювати AliExpress і Ebay. Тому тим. хто бажав закупитись в американських онлайн-магазинах, довелося йти на хитрість. У мережі можна досі знайти відеоролики про те, як кримчанину встановити на своїй компʼютер VPN-протокол, що змінюватиме IP-адресу користувача на не-кримську.

Реклама на dsnews.ua

Також жителі анексованого півострова вдавалися до інших хитрощів — спершу робили замовлення на адресу на материковій частині Росії, а після відправки оплати звʼязувалися з менеджерами AliExpress і повідомляли про зміну адреси.

Однак до осені минулого року на винахідливих покупців знайшлися додаткові застережні заходи — кримські ЗМІ повідомили, що і ці лазівки для бажаючих пошопитись на AliExpress були закриті. Не допомагали вже ні VPN-протокол, ні неправильне написання назв населених пунктів в Криму, ні зміна поштового індексу, ні замовлення на материкову частину Росії з наступним зазначенням правильної адреси. "Це не працює, — повідомив в березні 2020 р. в коментарях до інструкції з обману AliExpress один з кримчан. — Як тільки відправите адресу продавця, акаунт наступного дня буде у чорному списку".

Чесно кажучи, дехто все ж намагається замовляти на AliExpress, вдаючись до хитрощів, але інструкція з уникнення обмежень — просто величезна, не кожен зможе її прочитати і застосувати. При цьому компанія виловлює дірки, якими користуються шахраї, а ті намагаються придумати нові способи обійти систему. "Сьогодні виправила індекс на +, але замовлення все одно моментально закрилося((( Як ці китайці дістали! Просто крик душі!))", — типове повідомлення на форумі тих, хто прагне обійти обмеження.

Тому після посилення контролю кримчанам залишилося тільки користуватися послугами посередників. Росіяни в Краснодарському краї і в інших російських містах стали пропонувати жителями півострова за невелику винагороду — від 6 до 15% від вартості замовлення — послуги посередника, який купить товари на AliExpress і Ebay, а далі переправить російської поштою на півострів.

Крім того, зʼявилися сайти, "загримовані" під відомі онлайн-магазини, які надають послуги з придбання товарів і доставки їх зокрема і в Крим, але з суттєвою націнкою.

Що б ви так жили

Після введення санкцій проти Росії за окупацію Криму на півострові перестали працювати і сервіси бронювання житла, такі як Booking і Airbnb. Однак деякі лазівки все ж залишилися. Якщо спробувати замовити оренду житла на booking.com у Криму, то користувачеві видасть напис "На жаль, в даний момент на нашому сайті неможливо забронювати проживання в Криму з метою відпочинку". Але якщо в замовленні поставити "галочку" навпроти примітки "Я подорожую по роботі", то навіть при бронюванні номера нібито "по роботі", але з трьома дітьми, сервіс видає безліч варіантів оренди житла. При цьому ціни на оренду житла проставлені відразу в гривні.

А ось з сервісом Airbnb такий номер не проходить, навіть на російській версії сайту можна забронювати житло в Харкові, Одесі, Львові та Яремче, але бронювання в Криму недоступне. На сайті компанії вказано, що Airbnb видалив списки житла в Криму через міжнародні санкції, тож зараз вони не доступні.

В упор не бачить кримські готелі і сервіс бронювання номерів в готелях RoomGuru. У російській версії сервісу номери готелів можна знайти хоч у Воронежі, хоч у Владивостоці, але кримських готелів для цього сервісу просто не існує.

Неможливо підібрати номер у кримському готелі і на сервісі бронювання готелів, квитків і автотранспорту Kayak.

Жодних грошей

З січня 2015 р. в Криму припинив дію і сервіс оплати покупок PayPal. Російські ЗМІ повідомляють, що обійти цю заборону можна. Але це буде дорого і незручно: слід повторно реєструватися, але вказати як місце проживання будь-який інший, окрім Криму, регіон Росії. Можна також використовувати сервіси блокування IP-адреси або користуватись послугами посередників. Однак якщо обман розкриється, то доступ до послуг може бути закритий назавжди.

З грудня 2014 р. в Криму припинили працювати і міжнародні платіжні системи Visa та MasterCard, після того, як США ввели свої санкції. Проте потім зʼявилася тимчасова перерва — з квітня 2015 р. в Росії запрацювала національна система платіжних карт, що вимагала, аби платежі оброблялися в самій країні, а не за її межами. Тож міжнародні платіжні системи, які хотіли б працювати в Росії, повинні були перевести обробку своїх платежів саме в РФ. Це дозволило жителями Криму продовжити користуватися картками Visa і MasterCard, які були випущені російськими банками.

Однак у січні 2018 р. про припинення випуску карт заявив Генбанк, в червні 2018 р. була відкликана ліцензія у іншого банку, який випускав такі карти — банку "Рубльов". Нарешті з серпня 2018 р. обслуговування карток Visa і MasterCard в Криму припинилося повністю. Однак кримчани все ще можуть оформити собі карти цих платіжних систем, щоправда, не на території Криму, і при цьому старанно "шифруючись

".

    Реклама на dsnews.ua