• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Кіловат-години замість кубометрів. Як при перерахунку зміниться оплата за газ

Споживачі платитимуть за газ, виходячи з його вартості в кіловат-годинах (кВт·год), і зможуть порівняти витрати на обігрів житла газом та електроенергією. А для декого у листопаді газ суттєво подешевшає

В Україні змінюється облік природного газу — з кубічних метрів на кіловат-години
В Україні змінюється облік природного газу — з кубічних метрів на кіловат-години / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

2 листопада Верховна Рада ухвалила в остаточній редакції законопроєкт №2553, який передбачає переведення всіх операцій з газом в Україні на нову систему обліку — у кіловат-годинах. Відповідні законодавчі зміни було подано до парламенту ще у грудні 2019 р.

Закон передбачає, що з 1 травня наступного року всі операції з газом в Україні будуть проводитися з урахуванням його вартості в кіловат-годинах, а не в кубометрах. У тому числі і з продажу газу населенню.

"З 21 травня 2022 року ми відійдемо від радянської системи обліку обсягу природного газу та перейдемо на європейську методику обліку — у кіловат-годинах. І споживач нарешті почне платити не за обсяг природного газу, а за його якість та ефективність. Він зможе порівнювати ефективність природного газу як засобу для опалення приміщення, так і електроенергії, оскільки ми приведемо до єдиного знаменника облік цих енергоресурсів", — сказав автор законопроєкту депутат Андрій Жупанін, представляючи його у Раді.

Регіони калорійні та не дуже

Сьогодні система обліку газу в кіловат-годинах діє у Європі, і споживачі там платять за кількість енергії, яку може дати газ, а не за куби, адже газ із різних родовищ відрізняється за калорійністю — за кількістю енергії, яку він може дати при згорянні.

Однак і в Україні калорійність газу неоднорідна і залежить від регіону. Наприклад, вона традиційно одна з найвищих на Івано-Франківщині і одна з найнижчих у Кіровоградській області. Згідно з даними компанії "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) у вересні калорійність газу в Івано-Франківській області була 8374 ккал у кубометрі, а в Кіровоградській — 8034 ккал. Різниця становить 4,2%, тобто щоб жителю Кіровоградщини отримати таку ж кількість тепла, як жителю Івано-Франківщини, йому потрібно спалити на 4,2% газу більше (у кубометрах).

У тому числі й через різницю в калорійності середні показники споживання газу цими областями суттєво відрізняються. Наприклад, за даними НКРЕКП, у 2018 р. середнє споживання газу на одного абонента (комплексно, зокрема для опалення житла) в Івано-Франківській області становило 1250 куб. м, а в Кіровоградській — 1285 куб. м. При цьому в середньому на обігрів 1 кв. м площі житла перші витрачали 16 куб. м газу на рік, а другі — майже 21 куб. м.

Реклама на dsnews.ua

Вплив на платіжки за газ від впровадження нової системи обліку можна порахувати на прикладі будинку радянського збудування площею 55 кв. м, у якому встановлено газовий котел. Споживання газу у такому будинку може коливатися від 400 куб. м у не дуже холодний осінній місяць до 600 куб. м в холодний зимовий і за весь опалювальний сезон може досягти 3 тис. куб. м. За вартості газу 8 грн платіж за весь опалювальний сезон становитиме 24 тис. грн, а виправлення на калорійність у вигляді 4% від обсягу споживання газу становитиме майже 1 тис. грн.

Зрозуміло, що різницю у кілька відсотків зможуть відчути саме власники газових котлів, але скільки їх в Україні? Точної статистики немає, але, як раніше з'ясувала "ДС", із 180 тис. багатоквартирних будинків лише за 2015–2022 рр. від централізованого опалення відрізалися 20 тис., причому більшість із цих домогосподарств встановили собі автономне опалення саме на газу (а не на електриці).

Нові лічильники не потрібні

Облік калорійності газу веде компанія ОГТСУ за допомогою своїх 53 спеціальних лабораторій, які встановлені на ключових вузлах ГТС, і ці ж показники використовуватимуться для визначення, яку калорійність отримує споживач.

При цьому запровадження нової системи обліку не передбачає, що українцям доведеться встановлювати нові лічильники. Прилади для визначення фізико-хімічних властивостей газу (у тому числі калорійність) дуже дорогі, тому платіжки для кожного конкретного споживача будуть розраховуватися, виходячи з фактичного споживання в кубометрах за нинішніми лічильниками та калорійності, виміряної ОГТСУ.

Крім того, депутати змінили стандартні умови приведення газу, і тепер вони використовуються не за температури 20 градусів Цельсія, а за нульової. Використання нинішніх стандартних умов призводить до того, що взимку, коли газ за низької температури стискається, постачальники газу та оператори газорозподільних мереж виставляють населенню рахунки з урахуванням так званих "морозних коефіцієнтів". "З ухваленням закону ми забудемо про цю проблему", — пояснив Андрій Жупанін.

Також депутати врегулювали питання укладання договору на постачання газу від постачальника "останньої надії" (ПОН), встановивши, що це можна зробити навіть у тому разі, якщо населення, бюджетна організація, установа охорони здоров'я та виробник теплової енергії мають перед самим ПОН прострочену заборгованість.

Хороші новини для ОСББ

Також депутати до цього закону під час підготовки його до другого читання внесли норми, які мають врегулювати проблеми з постачанням газу, які виникли саме цього опалювального сезону.

Зокрема, раніше ОСББ, які мають власні газові котельні, мали серйозні труднощі при контактах з "Нафтогазом України", який пропонував договори з двома обсягами газу на постачання. Перший — це середній обсяг споживання газу ОСББ протягом останніх трьох років, і такий газ компанія готова була продавати за тарифом, як для населення, — 7,96 грн за куб. м. Однак у попередні роки осінь і зима були теплішими, тому ОСББ тепер потрібно більше газу. Але на додатковий обсяг газу "Нафтогаз" встановлював ринкову ціну, яка сягала 25 грн за куб. м.

Тепер же в законі є норма, що ОСББ отримуватимуть весь газ за ціною, як для населення, і ця норма почне діяти з набранням чинності законом.

Також депутати внесли до закону норму, за якою споживачі, які втратили свого постачальника газу і тому перейшли на обслуговування до ПОН, отримуватимуть газ за тією ціною, яку сплачує решта населення. Йдеться про те, що ПОН, яким є "Нафтогаз", раніше самостійно встановлював ціну для цієї категорії споживачів. Тому, наприклад, у вересні розцінки від "Нафтогазу" (як ПОН) становили 12 грн за куб. м, а на жовтень були підвищені до 16,56 грн за куб. м.

Тепер тарифи для побутових споживачів — клієнтів ПОН тимчасово, до 31 березня наступного року, встановлюватиме НКРЕКП. Хоча ще до ухвалення цього закону Кабмін своєю постановою зобов'язав "Нафтогаз" знизити ціну, і на листопад вона становить уже 7,96 грн за куб. м.

    Реклама на dsnews.ua