• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Розбити скарбничку. Як поміняти старі монети і купюри на нові гривні

Застарілі гроші виводяться з обігу. У НБУ стверджують, що ніяких проблем з тим, щоб обміняти в банках старі монети і купюри, у громадян не буде. Але на практиці це не зовсім так

25 копійок і банкноти гривні старих зразків (до 2003 р.) виводять з обігу
25 копійок і банкноти гривні старих зразків (до 2003 р.) виводять з обігу / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Офіційне вилучення старих грошей

З 1 жовтня в магазинах, кафе/ресторанах і сфері обслуговування перестають приймати монети номіналом 25 копійок і банкноти гривні старих зразків (до 2003 р.) — їх остаточно виводять з обігу. Залишки такої готівки до 16 жовтня магазини та інші суб'єкти бізнесу повинні здати в банки для зарахування на рахунки.

Громадяни ж можуть поміняти застарілі гроші на нові у всіх українських банках ще протягом року — до 30 вересня 2021 р. включно. Далі міняти будуть ще два роки (до 30 вересня 2023-го) банки, уповноважені регулятором: це Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен Банк Аваль та ПУМБ.

Подібний обмін — справа нормальна. Так Національний банк виводить з обігу старі купюри і впорядковує готівковий обіг.

Джерело: НБУ
Джерело: НБУ

З 25 копійками все зрозуміло: вони арифметично застаріли після того, як були виведені з обігу розмінні монети номіналами 1, 2, 5 копійок: потрібно, щоб кожна купюра або монета могла бути розміняна за допомогою грошей меншого номіналу, а так у випадку з четвертаком вже не виходило.

Від банкнот теж потрібно позбуватися: мало хто знає, що сьогодні одночасно в офіційному обігу перебуває 10 (!) зразків банкнот номіналом 20 грн. Можна згадати, що перші випуски гривневих купюр виконувалися навіть в принципово іншій кольоровій гамі. Наприклад, двадцятка була коричневого кольору і мала інший розмір: не нинішні 69х130 мм, а на кілька міліметрів менше.

Реклама на dsnews.ua

За даними НБУ, в обігу залишилося менше 1,8% купюр старих зразків (тих, що зараз вилучають). Вони давно не спливають в реальному грошовому обігу — інакше регулятор їх би давно вилучив у ході інкасації. Реально ця готівка або лежить в забутих заначках, або знищена з різних причин, втрачена і т.д.

Крім того, уніфікація використовуваного набору монет і купюр полегшить роботу вендінгових автоматів та інших роботизованих пристроїв, які їх приймають: витрати подібного бізнесу знизяться завдяки більшій простоті модулів, які використовують для прийому грошей. В результаті нинішньої реформи весь банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться з 17 номіналів до 12 (від 10 коп. до 1000 грн). Всього в ньому залишиться 6 номіналів монет і 6 номіналів банкнот, що відповідає міжнародній практиці.

В який банк нести банку з грошима

Формально, за буквою закону, якщо людина прийде в банк зі здоровенною свинею-скарбничкою або скляною банкою 25-копійчаних (або інших) монет, їх повинні прийняти без розмов — вони підпадають під всі інструкції НБУ щодо обміну на гривні, які знаходяться в обороті. Але на практиці є ще внутрішні правила банків — і вони пов'язані не тільки з тим, що, скажімо, касиру може бути лінь перераховувати купу монет.

Банки страхують себе (і клієнта теж) від помилок, пов'язаних з перерахунком великої кількості грошових знаків. Коли монети або банкноти рахує людина, такі помилки неминучі. Банкноти в будь-якому відділенні за секунди перерахує спеціальна машинка. А ось для монет таких машин мало — вони громіздкі і дорогі, а використовуються відносно рідко.

Тому банки вводять різного роду обмеження. Тобто не відмовляються приймати монети і старі купюри, але, скажімо, людину з великою свинею-скарбничкою під пахвою можуть направити в те відділення, в якому є спеціальна машинка для перерахунку монет.

Ще один чисто банківський момент: каси готові приймати монети і купюри, тільки розсортовані по номіналах. У звичайному житті це правило теж діє, просто воно майже непомітне — мало хто кладе в віконце касира більше 5-7-10 купюр. Інша справа — принести, умовно кажучи, мішок дрібногривенних купюр зразка кінця минулого століття.

Що стосується купюр, то в зв'язку з наявністю в відділеннях банків спецмашин для їх підрахунку, обмежень для обміну виникнути не повинно. Хоча, нагадаємо, розсортувати номінали касир все одно може попросити. З копійками — складніше.

Приватбанк готовий в будь-якому своєму відділенні обміняти суму монетами до 200 грн. Але при цьому вони повинні бути розсортовані за номіналом. Дрібні гроші від 200 грн до 5 кг (так, саме так, від суми до ваги) можна поміняти в трьох відділеннях в Києві — тих, де є спеціалізоване обладнання для перерахунку монет. Якщо у клієнта накопичилося понад п'яти кіло дрібняків — доведеться прийти в інший день, ліміт прийому — 5 кг в день від людини. Ось адреси зазначених відділень у столиці:

  • вул. Сосюри, 5,
  • вул. Щербакова, 72,
  • вул. Декабристів, 3.

1-2-5-копійчані монети, розкладені по номіналу, можна обміняти в будь-якому відділенні банку до 30 вересня 2022 г. 25-копійчані — прийматимуть, поки не надійде окреме розпорядження: остаточної дати прийому даної грошової одиниці ще немає.

Втім, в інших банках з обміном ще складніше. «Південний» має в Києві тільки одне відділення, яке приймає великі суми дрібних грошей (до тих самих п'яти кіло). Але в принципі, як пояснили після деяких коливань на «гарячій лінії», якщо прийдеш з банкою дрібняків у відділення — повинні прийняти, вирішувати будуть на місці, чітких інструкцій із цього приводу не видали.

Однак ми не радимо покладатися на милість банкірів, а в разі, якщо ви бажаєте скинути велику кількість монет, звертатися до відділень, де є машина для їх перерахунку. Так надійніше, перевірено журналістом "ДС" в минулому році, коли вилучалися з обігу дрібніші монетки: ні в одному банківському відділенні без спецмашини не погодилися провести обмін. Що ж стосується старих купюр, то з ними, з огляду на технічні особливості перерахунку, все повинно бути простіше, але перед тим, як йти в банк, варто все ж розфасувати їх за номіналом.

    Реклама на dsnews.ua