• USD 39.6
  • EUR 42.1
  • GBP 49.3
Спецпроєкти

Голий і босий. Як ЦРУ буде шукати гросбух Путіна

Американські конгресмени хочуть ухвалити спеціальний закон, щоб з'ясувати, чим володіє президент РФ. Якщо з законом все вийде, за півроку американська розвідка повинна буде представити звіт "про особистий стан та активи Володимира Путіна"
Фото: East News
Фото: East News
Реклама на dsnews.ua

Що в бухгалтерських книгах Путіна?

Конгресмени США офіційно зареєстрували в секретаріаті парламенту законопроект, який включає вимогу розкрити доходи та відомості про майно президента Росії Володимира Путіна. Ця ініціатива моментально стала відома під назвою Vladimir Putin Transparency Act - "Закон про транспарентності відносно Володимира Путіна". Автори законодавчої ініціативи - члени Палати представників Валь Демингс (демократ від штату Флорида) і Еліс Стефаник (республіканець від штату Нью-Йорк).

Ці політики - а їх підтримує більшість колег-парламентаріїв - переконані, що Росія робить спроби підірвати самі основи американського буття. "Прийшов час дати відповідь і захистити нашу демократію", - цитують американські ЗМІ заяву конгресвумен Демингс.

На думку американських коннгрессвумен, президент Росії не може бути одночасно одним з найвпливовіших політиків світу - і жити на одну зарплату. Згідно декларації, опублікованій на сайті Кремля, дохід Путіна в 2017 р. склав понад 18,7 млн рублів, у той час як роком раніше президент заробив 8,86 млн рублів. У прес-службі пояснили, що збільшення в 2017-му доходів Путіна пов'язане з продажем їм якихось неназваних об'єктів нерухомості. Також, за офіційною версією, у власності Путіна значаться квартира, гаражне місце, автомобілі ГАЗ М-21, "Нива" та автомобільний причіп "Скіф".

Що саме і чому цікавить американських законодавців?

"Чому" - зрозуміло, це надії на те, що якщо кремлівському сидельцу байдуже, як впливають на його країну міжнародні санкції, то, бути може, не настільки байдужа йому буде доля його власних грошей.

Постулат, звичайно, дуже спірне. Однак є шанс - у тому випадку, якщо виявиться, що особисто Володимир Володимирович пов'язаний фінансово з багатьма сильними світу цього. Якщо так, що цілком ймовірно, то переказ гласності подібних зв'язків цілком може поставити багатьох в незручне становище.

Реклама на dsnews.ua

"Що цікавить?" Законопроект, якщо він буде прийнятий, зобов'яже американську розвідку розкрити відомості про доходи російського президента і всіх членів його сім'ї в межах РФ, так і за кордоном. Також розкриттю підлягають усі активи, інвестиції, банківські рахунки, нерухомість. Сюди ж повинні бути внесені всі підставні або посередницькі структури, "використовувані Володимиром Путіним для приховування інформації від публічного розкриття" (цитата із законопроекту).

Не менш важливо, що законопроект передбачає розкриття інформації не тільки про "гроші" (тобто будь-яких активах) Володимира Путіна. Не менш важлива його складова - вимога "вивести на світло" всі ділові зв'язки і всіх людей, які, власне, і формують стан російського керівника. Знову цитата із законопроекту: "підлягають виявленню найбільш значущі російські високопоставлені політичні діячі і олігархи, які є прихильниками Путіна".

Нарешті, в законопроекті сказано, що підготовлений ЦРУ звіт повинен бути публічним, хоча може включати в себе деякі важливі програми. На підготовку цього документа американській розвідці законодавці дадуть півроку. Втім, можливо, це навіть занадто багато. Американським розвідникам досить буде подзвонити Олексію Навальному, який давно захоплюється колекціонуванням інформації про активи російської верхівки.

Питання тільки в тому, скільки за цю інформацію запросить сам Навальний. І добре ще (для американців), якщо він попросить грошима, а не допомогу у приході до влади.

Залишити Росію без нафти і грошей

Одночасно в план роботи Конгресу США був внесений оновлений законопроект, що передбачає введення додаткових санкцій проти Росії. Він називається Defending American Security from Kremlin Aggression Act, DASKA - "ПРО захист американській безпеці від агресії Кремля".

Попередній проект цього документа, нагадаємо, був запропонований в середині лютого американськими сенаторами, що представляють обидві партії США - Демократичну і Республіканську. Його авторами стали республіканці Ліндсі Грем, Кору Гарднер, а також демократи Роберт Менендес, Джин Шэхин і Бен Кардін.

У плані санкцій, що вводяться проти РФ, попередній варіант законопроекту був більш конкретним. Зокрема, передбачалася блокування операцій і активів держбанків і інститутів розвитку (Зовнішекономбанку, Сбербанку, ВТБ тощо). Але тепер, в поточній версії документа сказано, що конкретний перелік "дозволених жертв" буде визначати глава Білого Дому. При цьому в новій версії санкційного пакету збереглися обмеження проти олігархів, політичних діячів та членів їх сімей, які сприяють "протизаконним чи корупційних дій в інтересах Володимира Путіна".

Дуже сильна частина пакета - заборона на операції з новим суверенним боргом Росії зі строком погашення більше 14 днів. Передбачається, що обмеження почнуть діяти через 90 днів після вступу закону в силу. Під санкції, якщо вони будуть прийняті, потраплять фінансові інститути, які, за даними Вашингтона, підтримували "втручання російського уряду у демократичні процедури або вибори в будь-якій країні за межами РФ".

Санкції США також передбачають заходи проти інвестицій в російські проекти в області зрідженого природного газу за межами країни. Але, мабуть, головне те, що законопроект забезпечить потужний і цілеспрямований удар по російському нафтовому сектору. Проект нових санкцій прямо орієнтований на обмеження доступу російської нафтовидобувної галузі до зарубіжних технологій.

Незважаючи на те, що санкції націлені на нові проекти, обмеження доступу до технологій може позначитися навіть на діючих родовищах. Справа в тому, що в галузі йде перехід від традиційного видобутку до експлуатації важковидобувних запасів. Сьогодні 20% нафти видобувається інноваційними способами: горизонтальним бурінням і гідророзривом пласту. І в цій частині російські нафтовики сильно залежать від зарубіжних технологій.

Нарешті, законопроект, якщо стане законом, обмежить американські інвестиції в російську нафтову галузь. Під заборону можуть потрапити вкладення вартістю від $1 млн, або $5 млн сумарно за рік. Тобто пропонується законодавчо заборонити американським компаніям участь у будь-яких нафтових проектах в РФ.

Необхідність терміново нарощувати імпортозаміщення як мінімум потягне за собою зростання капітальних витрат для російських компаній. Падіння маржинальності позначиться на скороченні витрат на розвідку нових родовищ і освоєння важкодоступних. В кінцевому підсумку це може викликати серйозне падіння обсягів видобутку нафти. У короткостроковій перспективі зниження російського пропозиції може викликати зростання світових цін на "чорне золото". Але стратегічно це може позбавити російську нафтову галузь можливості розвитку із-за недоступності технологій та необхідного обладнання. Як наслідок цього - викликати подальше зниження частки РФ на світовому нафтовому ринку.

Стискаючи кільце страху

Виникає питання: що зроблять американці, якщо їх спецслужби дійсно знайдуть горезвісні "гроші Путіна"? Швидше за все, нічого зробити не зможуть. Ну, або майже нічого. У Вашингтоні це чудово розуміють, а тому, оголошуючи кампанію по розкриттю "грошей Путіна", головними одержувачами сигналу бачать російських олігархів та банкірів, підприємців і взагалі забезпечений клас.

Тут варто згадати, що щось подібне вже було: у січні 2018 р. влада США випустили т. н. "кремлівський доповідь" - список російських чиновників і бізнесменів, в загальній складності 210 осіб, яких американські аналітики вважають близькими до президента Росії. Попадання в цей перелік персоналій не означало автоматичного введення проти них санкцій, але психологічний тиск - надавало.

Критеріями попадання в "чорний список" тоді стали "близькість до російського режиму" і сукупні статки, що перевищують $1 млрд. В список автоматично увійшли всі російські міністри, радники президента, члени адміністрації президента, представники президента в органах федеральної влади, глави найбільших держкомпаній, а також 96 найбільших підприємців, відібраних, виходячи з рівня їх доходів.

Тоді фігуранти списку сприйняли його появу з погано прихованим роздратуванням - адже їм довелося давати вельми неприємні пояснення своїм американським і європейським партнерам. Тепер, якщо відстеженням бізнес-зв'язків Володимира Путіна займеться ЦРУ за розпорядженням Конгресу, тиск на російську еліту виявиться стократ більшою порівняно з минулорічним. І цілком ймовірно, що з кремлівського корабля побіжать самі жирні пацюки.

    Реклама на dsnews.ua