• USD 36.6
  • EUR 37.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Ринок даркнету. Як Україна примудрилася потрапити в трійку лідерів

Українці продають куди більше кримінального товару і послуг на "темних ринках" (сайтах даркнету), ніж купують

Даркнет, так званий "чорний інтернет", — це віртуальний простір, повністю анонімний, нерегульований і непідконтрольний
Даркнет, так званий "чорний інтернет", — це віртуальний простір, повністю анонімний, нерегульований і непідконтрольний / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Сумнівне лідерство

Дослідницька компанія Chainalysis, що спеціалізується на кріптовалютних активах, недавно оприлюднила звіт "Шляхи вирішення енергетичної в активності на ринках даркнету", в якому перерахувала десять країн з найбільшим обсягом кріптотранзакцій, що проходять через ринки даркнету. Її експерти знають, про що говорять: Chainalysis заробляє, проводячи детальні дослідження блокчейнов різних криптовалют, на замовлення як компаній, так і правоохоронних органів різних країн. Дослідити кріптовалютні платежі в даркнеті — на порядок складніше, але інструменти, розроблені Chainalysis, дозволяють частково робити і це.

Даркнет, чи тобто "темний інтернет", — це віртуальний простір, повністю анонімний, нерегульований і непідконтрольний. Доступ в нього можна отримати тільки за допомогою спеціальних програм (таких як Tor). Даркнетом активно користуються захисники свободи слова, різного роду борці з тоталітаризмом, кіберанархісти, хакери. Але в першу чергу — різні злочинні групи, що спеціалізуються на торгівлі забороненими товарами (перш за все наркотиками), на дитячій порнографії, всіляких кримінальних послуг і т.д.

У новому звіті (він публікується щорічно) компанія відзначила, що в минулому році користувачі даркнету зробили кріптовалютних транзакцій на $1,7 млрд. Найпопулярнішим торговим майданчиком даркнету залишається Hydra — російський маркетплейс по збуту наркотиків, що також активно працює і в Україні. Більш того, за оцінками експертів, саме Hydra виступає "великою рушійною силою" крипто-злочинності в Східній Європі.

Крім іншого, в звіті Chainalysis перераховані десять країн з найбільшим обсягом кріптотранзакцій, що проходять через ринки даркнету. Очолюють список Росія, США і Україна. У РФ річний оборот криптовалюти в даркнеті перевищив $288 млн, в США — $179 млн, в Україні — $98 млн.

источник: Chainalysis
Розподіл фінансової активності в даркнеті

Якщо говорити більш точно, то українські користувачі даркнету витратили на його ринках в 2020 р. приблизно $47 млн, а отримали з них — $52 млн. Звідси і загальна сума, відправлена або отримана від ринків даркнету нашими співвітчизниками: $98 млн.

Реклама на dsnews.ua

На четвертому місці опинився Китай з оборотом в $87 млн.

"Географічні потоки, пов'язані з ринками даркнету, приблизно відповідають тому, що ми очікуємо побачити. США, Росія, Україна і Китай домінують за сумами як відправленим на ринки даркнету, так і отриманим з них. Венесуела і В'єтнам також займають високі позиції з обох сторін, їх активність трохи більше зміщена в сторону покупок на ринку даркнету, що може бути пов'язано з виробництвом ліків, помітним в обох країнах, — йдеться в звіті Chainalysis. — Ми також підозрюємо, що значна частина обсягу Китаю і Росії, отримана ринками даркнету, являє собою кошти, що надходять на послуги з відмивання грошей, зосереджені в цих країнах, хоча можливо, що аналогічні служби працюють в інших країнах, які отримують великі обсяги коштів з ринків даркнету".

Найчастіше користувачі відправляють кошти через кріптовалютні біржі, p2p-платформи і сервіси. Для їх отримання вони використовують біржі і кріптообмінники.

Многоголовий Hydra

Лідируючі позиції серед постачальників послуг на чорному ринку займає створений в РФ "наркотичний" маркетплейс Hydra — на його частку припадає 75% усієї виручки в даркнеті. По обороту криптовалюта Hydra увійшла в топ-10 майданчиків в Східній Європі і навіть обійшла деякі популярні цілком легальні кріптобіржі на кшталт Kraken, OKEx і Poloniex.

Аналітики Chainanalysis відзначають, що, якщо виключити Hydra, то генеруємий даркнет-маркетплейсами дохід з 2019 по 2020 рр. залишався приблизно незмінним. Однак Hydra швидко розвивається і планує залучити через ICO близько $146 млн для розширення своєї діяльності. Рік тому ця новина буквально підірвала співтовариство всіх, хто "в темі". Справді: підпільна кримінальна імперія готується залучити на свій розвиток півтори сотні мільйонів доларів в криптовалюті, немов стартап "Кремнієвої долини", та ще й розсилає про це прес-релізи, які публікують найбільші світові ЗМІ.

Чисто технологічно це такий же грандіозний маркетплейс, як Amazon чи AliExpress, тільки "заточений" під конкретний кримінальний товар — наркотики, а всі розрахунки ведуться в криптовалюті. Сама Hydra наркотиками не торгує, вона надає простір для оптових і роздрібних даркнет-магазинів наркоти, допомагає їм рекламуватися, проводити розрахунки з покупцями і між собою, залагоджує комерційні суперечки і виступає гарантом виконання угод.

Як виглядає даркнет, якщо дивитися з України

"Що стосується" наркотичного "сегменту, то він практично однаковий і в РФ, і в Україні. Тут продавці і покупці приблизно збалансовані, тобто одні продають наркоту, другі купують плюс-мінус на ті ж суми. Це не купівля безпосередньо "я — тобі", це багаторівнева система: маркетплейси, оптові магазини наркотиків, роздрібні, організатори закладників і т. д., — розповіла "ДС" на умовах анонімності людина, яка сама давно працює в даркнеті і добре знайома з регіональною специфікою. — Є, звичайно, деякі відмінності. По-перше, в Україні більше і купують, і продають легку наркоту — травичку і її похідні. По-друге, в Україні куди безпечніше працювати — ловлять набагато рідше і закладників, і оптових постачальників, і лабораторії. Але тому і ціни набагато нижче, ніж в РФ, і грошовий оборот значно менше. і це — при порівнянних обсягах торгівлі ".

Другий великий сегмент на "темних ринках" — все, що потрібно для фінансових шахрайств. Це акаунти користувачів соцмереж (з паролями), різні бази даних, фальшиві або справжні документи, фальшиві гроші, оформлені на сторонніх банківські карти з пін-кодами і документами, програми для злому, "трояни" і віруси, Стіллер (програми для крадіжки паролів і користувальницької інформації) і дані по банківських картах іноземців.

скриншот с сайта
Послуги в даркнеті

Окремо — послуги з відмивання грошей (легалізації доходів). Пропонується послуга в даркнеті, але сам механізм працює в реальному світі. Найпростіший приклад: який-небудь скромний ресторанчик в Івано-Франківську з дивно високими цінами в меню. Якщо вірити бухгалтерській звітності, він постійно заповнений відвідувачами, а розплачуються вони виключно готівкою.

Втім, це приклад не тільки дуже простий, але і застарілий. Сьогоднішні покупці наркотиків та інших кримінальних товарів платять за них не готівкою, а через платіжні системи або криптовалюту. Відповідно, і схеми відмивання грошей тут уже дещо інші — наприклад, популярні кріптовалютні "міксери", через які пропускають отриману від незаконної діяльності криптовалютау, щоб її неможливо було відстежити.

"Ми бачимо значне зростання популярності міксерів: їх частка збільшилася більш ніж удвічі — з 5% в 2019 р. до 13% в 2020 р. Це відображає зростаючу обережність з боку продавців і адміністраторів даркнету після репресій з боку правоохоронних органів", — стверджують аналітики Chainalysis.

Конкурентоспроможні українські хакери

З усіх перерахованих статей (ми говоримо не про наркотики, а про "інструментарій" для шахраїв і кіберзлочинців) "торгове сальдо" вже значно на користь України. Тобто українці продають куди більше кримінального товару і послуг на "темних ринках" (сайтах даркнету), ніж купують.

Не випадково Україна в останні десятиліття має імідж "раю для хакерів": справді, саме українські (працюють з нашої країни) кіберзлочинці відповідальні за дуже велику кількість зломів, супроводжуваних розкраданнями даних про банківські рахунки клієнтів зарубіжних банків, за зломи платіжних систем, організацію фінансових пірамід в інтернеті і т.д.

"Практично будь-яку послугу, пов'язану з комп'ютерним зломом або іншими нелегальними операціями, можна замовити в даркнеті — і з дуже високою часткою ймовірності за виконання замовлення візьмуться українці. Бути може навіть це буде ваш сусід по сходовій клітці — ви цього все одно не дізнаєтеся", — кажуть джерела "ДС".

Ринок праці на темній стороні: прості історії

Більш точно, ніж це зробила Chainalysis, оцінити цифри, обсяги діяльності саме українців на "темних ринках" — неможливо, адже даркнет для того і створений, щоб вкривати людей від будь-якого відстеження.

"У даркнеті існує повноцінний аналог реального світу, з усіма його механізмами. Тільки це свого роду задзеркалля, це" місто злодіїв "чи то з" Зоряних воєн ", чи то з" Конана-варвара ". Вся та ж сама економіка, що і в звичному нам світі, тільки повністю нелегальна, — розповідає Віктор, молодий менеджер по персоналу, який, за його власним визнанням, живе в даркнеті, а на роботі тільки час проводить. — Там повнісінько і цілком законних речей, але вони не зв'язані на економіку. Різного роду андерграундні художники і поети, навіть цілі піратські онлайн-радіостанції, бібліотеки, арт-проекти і т.д. Але вони зазвичай не зав'язані на гроші. Саме економіка там — виключно кримінальна. Тому що легальним бізнесом куди простіше займатися в "клірнете" — звичайному, "чистому" інтернеті".

На сайтах даркнету без труда знаходять роботу люди, які мають потребу в грошах. Найчастіше це може бути студент, якого наймуть робити в його місті "закладки" з наркотиками або фальшивими грошима. Або пенсіонер, безробітний, який погодився оформити на себе кредитну карту, яку буде використовувати інша людина. Часто ті ж люди погоджуються працювати так званими "дропами" (так називають самий нижній шар людей в ряді шахрайських схем) — наприклад, отримувати готівкові гроші в банкоматах з пластикових карт з краденими даними, приймати посилки з краденими речами і т.д.

Взагалі в даркнеті існує свій власний ринок праці. І там, як уже говорилося, чимало українців. Наприклад, людина досконало освоїла Photoshop і хоче заробляти з дому. Можна найнятися за невеликі гроші в рекламне агентство — малювати логотипи і рекламу. Можна робити те ж саме, пропонуючи свої послуги на біржах фріланса. Дохід може бути вище, але ненабагато. А можна піти в даркнет і знайти вакансію "отрісовщика" — так кримінальною мовою називають тих, хто робить ("отрісовує") фальшиві скани документів (вони потрібні для верифікації на різних фінансових сервісах, кріптобіржах і т.д.). І ось вже зовсім інший рівень доходу.

Приклад з реального життя — мати-одиначка, вимушена сидіти вдома з двома своїми маленькими дітьми, і близько не могла прогодувати їх зі своєї художньої освіти. Врятувало добре знання Photoshop та інших графічних програм: киянка почала добре заробляти, на дуже високому професійному рівні малюючи документи для замовників з даркнету. У якийсь момент попалася. Але слідчий, дізнавшись, як і чому вона так працювала, сам порадив їй, що робити і говорити, щоб не стати фігурантом кримінальної справи. До речі, сам слідчий і розповів цю історію...

    Реклама на dsnews.ua