• USD 27.7
 • EUR 33.4
 • GBP 38.5
Спецпроєкти

Заощадити на субсидіях. Як уряд буде скорочувати кількість і розмір виплат

Кабінет Міністрів планує значно посилити правила отримання субсидій по оплаті комунальних послуг. Документ про це ніхто не бачив, але всі його обговорюють

УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"Постанова Шредінгера"

14 квітня Кабмін на позачерговому засіданні прийняв проєкт постанови, посиливши адресність надання житлових субсидій для забезпечення державної соціальної підтримки населенню. Правда, з формулювань поки незрозуміло, що ж саме було прийнято: чи то сама постанова, чи то її проєкт. Якщо вірити букві офіційного повідомлення, то проєкт.

З іншого боку, як сказав "ДС" експерт Асоціації міст України Назар Миколюк, у будь-якому випадку документ набуде чинності тільки після того, як буде офіційно опублікований в "Урядовому кур'єрі". Поки ж тексту цієї постанови, виявляється, ніхто з експертів "ДС" в очі не бачив. Так що судити про нього можна тільки по публікаціях на сайтах Мінфіну і Кабміну.

Як там сказано, зокрема, документом пропонується:

 • переглянути підходи до обліку майнового стану, зокрема, при призначенні житлових субсидій враховувати отримані доходи від депозитів, дивіденди від цінних паперів і т. д .;
 • скасувати діяльність і повноваження комісій, які утворені місцевими органами влади, щодо прийняття рішення про призначення житлових субсидій в окремих випадках при наявності умов, при яких така субсидія не призначається;
 • посилити вимоги при призначенні житлових субсидій в частині здійснення одноразових вартісних покупок, наявності банківських депозитів, здійснення операцій з купівлі іноземної валюти, банківських металів, перетину кордону тощо.

Виходить, основне завдання документа — виставити нові бар'єри для претендентів на державні компенсації за оплату комунальних послуг. І тим самим — скоротити кількість одержувачів такої допомоги.

Субсидії на комунальні послуги: кому і скільки

Реклама на dsnews.ua

За даними Мінсоцполітики, сьогодні в Україні субсидію на оплату ЖКП отримують близько 3 млн домогосподарств, середній її розмір у лютому 2021-го склав 1483 грн. Середній відсоток обов'язкової плати за ЖКП по країні становить трохи менше 10% сукупного доходу сім'ї, яка отримує субсидію.

"При зростанні цін і тарифів на послуги розмір обов'язкового платежу не змінюється, тому що залежить від доходу, а розмір субсидії — збільшується", — заявила міністр соціальної політики Марина Лазебна, коментуючи результати аналізу домогосподарств, які отримують субсидії. Це сталося 9 березня на нараді щодо стану розрахунків населення за ЖКП.

На тій же нараді прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив профільним міністерствам опрацювати можливість розширення кола одержувачів субсидій в Україні. Це стало наслідком того, що в кінці січня Верховна Рада зобов'язала уряд у місячний термін внести до парламенту зміни до державного бюджету на 2021 р., передбачивши збільшення витрат на субсидії.

До слова, 19 лютого Денис Шмигаль під час години запитань до уряду у Верховній Раді заявив, що субсидій на компенсацію вартості комунальних послуг вистачить для всіх, хто в них потребує. Правда, тоді він сказав, що "зараз в Україні фактично 5 млн домогосподарств отримують допомогу від держави", що розходиться з даними Мінсоцполітики.

Словом, ще недавно все виглядало так, що держава готова виділяти субсидії на оплату ЖКП досить широкому колу громадян. Більш того, не далі як в грудні 2020-го уряд ухвалив рішення про спрощення порядку надання допомоги на їх оплату.

Але ось тепер — бажання сильно урізати коло одержувачів виплат. У чому справа? Напевно, це відгукнулася проведена Мінфіном у 2020-м верифікація державних виплат на загальну суму близько 455 млрд грн. Вона, за інформацією відомства, показала, що правомірність їх отримання в 2,5 млн випадків потребує більш глибокої перевірки. Причому найбільше невідповідностей виявлено під час верифікації субсидій — це 70% від загальної кількості рекомендацій щодо проведення додаткової перевірки правомірності виплат.

Серед найбільш частих порушень з боку одержувачів виплат — покупка ними земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля тощо. На суму понад 50 тис. грн (17,5 тис. випадків), наявність досить нової машини (9,8 тис. випадків ), отримання субсидій одночасно за двома різними адресами (близько 10 тис. випадків).

Хто втратить субсидії?

Станом на сьогодні діє кілька критеріїв, за якими сім'ю можуть позбавити субсидії на оплату ЖКП. А саме:

 • якщо є будинок площею від 200 кв. м або квартира від 120 кв. м;
 • якщо є машина "молодша" п'яти років;
 • якщо сім'я зробила покупку на суму від 50 тис. грн;
 • якщо останнім часом одержувачі субсидії не платили ЄСВ і не перебували на обліку в Центрі зайнятості (не стосується звільнених від сплати ЄСВ пенсіонерів).

Тепер додаються нові обмеження. При визначенні рівня добробуту сім'ї або самотньої людини (того, що розуміють під поняттям "домогосподарство") будуть враховуватися також доходи від депозитів, цінних паперів, інші дивіденди від активів. Крім того, Мінфін пропонує відстежувати сам факт наявності банківського депозиту, покупки іноземної валюти, банківських металів або навіть факт виїзду за кордон. Все це може стати підставою для відмови в субсидії.

Тут, звичайно, виникає купа питань, на які неможливо відповісти, поки не оприлюднений відповідний урядовий документ. А саме: виїзд за кордон буде вважатися будь-який? Або позбавлять субсидії за турпоїздку, а якщо їздив на похорон — ні? А якщо поїздку оплатили родичі, які живуть за кордоном?

Як бути, якщо скромний банківський депозит приносить лише кілька сотень гривень на рік? Зняти і заховати під матрац? А чи позбавлять субсидії через будь-які дивіденди? А як відстежити, чи купує пенсіонер валюту, якщо він робить це за готівку у вуличному обміннику? І це ми ще тільки почали задавати питання ...

Ще один захід із урізання — це ліквідація спеціальних комісій, які створювалися в регіонах місцевою владою, щоб ті вирішували питання, пов'язані з виділенням субсидій. Як вважають у Мінфіні, такі комісії часто виділяють субсидії, в тому числі тим, хто їх не особливо потребує.

Як пояснив "ДС" Назар Миколюк, комісія при місцевому органі влади могла дати субсидію, наприклад бабусі в селі, у якої великий за площею будинок, але мізерна пенсія і немає родичів. Якщо таких комісій більше не буде, то всі подібні випадки потрібно буде прописати в постанові Кабміну (що свідомо нереально).

Чи побачимо ми черги за субсидіями?

Багато хто сприйняв повідомлення про перегляд умов субсидування так, що в розпал пандемії, в умовах карантину, одержувачів субсидій спеціально змусять приходити і переоформляти їх у травні-червні. Але це не зовсім так. Швидше уряд поки що просто не подумав про те, щоб уберегти людей від "зайвих" черг і контактів.

"Перепідтвержувати право на субсидії все одно потрібно кожні пів року, коли оформляють субсидії на опалювальний сезон і міжопалювальний, — сказав "ДС" голова Союзу споживачів комунальних послуг України Олег Попенко. — Питання в іншому, що посилюють вимоги, скасували місцеві комісії, а це призведе до того, що сотні тисяч українців не отримають субсидії. Мені здається, люди не підуть переоформляти, бо бояться заразитися, адже практично всі субсидіанти — люди у віці, які в групі ризику".

За словами експерта, в Україні останні кілька років йде планомірна політика зменшення виплат субиідіантам. Зараз, у порівнянні з 2020 р. сума зменшена на 12 млрд грн.

У минулому році Кабмін через пандемію ухвалив автоматично перепризначити субсидії, щоб не наражати людей на небезпеку. Але як буде зроблено в нинішньому — ще ніхто не знає. Поки все виглядає так, що в травні отримувачам субсидій все ж доведеться приходити в органи соцзахисту. Але багато організацій, включаючи вже згадувану Асоціацію міст України, зараз же просять про те, щоб або зробити процедуру дистанційною, або сильно розтягнути її в часі.

  Реклама на dsnews.ua