• USD 39.9
  • EUR 43.3
  • GBP 50.9
Спецпроєкти

Штатна ситуація. Як в АТБ відповідають на кадрові виклики воєнного часу

Корпорація АТБ працює виключно по-білому та вкладається у розвиток своїх співробітників. Тому роботу в ній вважають привабливою більшість пошукачів, незалежно від рівня кваліфікації

Реклама на dsnews.ua

Другий найбільший роботодавець країни

Днями незалежний моніторинговий сервіс Opendatabot сформував цьогорічний рейтинг найпотужніших українських роботодавців. Друге місце серед компаній, які мають найбільшу кількість співробітників, практикують виключно легальне працевлаштування і ретельно стежать за дотриманням трудового законодавства, посіла АТБ.

Це й не дивно, бо компанія вже багато років поспіль вважається лідером вітчизняної галузі ритейлу за багатьма показниками, зокрема й за кадровим потенціалом.

Як і в довоєнний час, АТБ є найбільшим роботодавцем галузі. Станом на сьогодні на підприємствах корпорації АТБ працевлаштовано понад 56 тис. українців. Зокрема, на флагманському підприємстві — у роздрібній торговельній мережі "АТБ-Маркет" — працюють 44 тис. 94 людини. І кількість персоналу поступово збільшується, адже дотримуючись своєї традиційної стратегії динамічного розвитку, компанія розширює власну торговельну мережу, створюючи нові робочі місця у різних куточках України. У довоєнні часи щороку вона відкривала 100-120 нових магазинів, збільшуючи штат працівників на п'ять-сім тисяч. Зараз цей показник за об'єктивних обставин знизився більш як удвічі, та бойового духу АТБ це не зломило.

Війна і люди

За даними з відкритих джерел, загалом після лютого 2022-го роботу втратили близько 5 млн українців. Звичайно, після повномасштабного вторгнення ворога за зрозумілих причин штат АТБ також дещо змінився. Ці кадрові втрати для компанії є найбільш болючими, адже в саме власних співробітників в АТБ традиційно вважають найціннішим капіталом.

Реклама на dsnews.ua

Передвоєнного 2021 р. чисельність працівників АТБ сягала 76 тис., проте чимало громадян вимушено виїхали чи евакуювалися за кордон.

Також наразі вже понад 4500 працівників компанії змінили зручну уніформу на військове спорядження та долучилися до лав Збройних сил України, Тероборони та Національної гвардії. Компанія гарантує цим співробітникам повернення на робоче місце після демобілізації. Протягом першого року війни працювала програма з надання фінансової допомоги родинам мобілізованих працівників, які зазнали поранень чи сплатили найвищу ціну. Далі цей проєкт було інтегровано до загальної стратегії компанії з підтримки ЗСУ. Станом на поточний час загальна сума благодійної допомоги від АТБ українським захисникам, медичним закладам, рятівникам, волонтерським організаціям, добровольчим формуванням, постраждалому цивільному населенню тощо вже перевищує 1,5 млрд грн.

Робота для патріота

Як і раніше, роботу в АТБ вважають привабливою більшість шукачів вакансій. Причому як серед висококваліфікованих фахівців, так і серед тих, хто шукає перше робоче місце. Це підтверджено дослідженнями відомих порталів з працевлаштування та рекрутингових агенцій.

В АТБ практикується виключно офіційне працевлаштування, з конкурентним рівнем заробітної платні, солідним соцпакетом, та можливістю швидкого кар'єрного зростання. Ключові підходи до системи мотивації персоналу компанія не змінювала за жодних обставин, проте соціальні пакети, рівень зарплати змінюються у бік покращення на регулярній основі. Компанія системно надає матеріальну допомогу співробітникам регулярно переглядаючи розміри виплат. У перший рік війни АТБ проводила релокацію співробітників у безпечніші регіони, вона радо працевлаштовує співробітників, які виїхали з тимчасово окупованих територій. Причому такі працівники оформлюються звичайний переводом із збереженням стажу, відпустки тощо.

Команда незламності АТБ з першого дня війни перейшла на особливий режим роботи та міцно тримає свій гуманітарний фронт. Саме завдяки самовідданості та зусиллям десятків тисяч працівників АТБ, компанія однією з перших відновила роботу власних магазинів на деокупованих територіях Київської, Чернігівської, Харківської, Херсонської областей. Це дозволило звести до мінімуму ризик гуманітарної катастрофи, забезпечити мільйонам громадян безперебійний доступ до широкого асортименту продуктів та товарів першої необхідності.

Виклики часу: сьогодення та майбутнє

АТБ гнучко реагує на всі виклики часу, намагається збільшити впевненість співробітників, додаючи їм певних знань. За час війни проведено курси надання першої допомоги для всіх співробітників компанії, також відбулися зустрічі з фахівцями по поведінці у разі ПТСР. При загрозі аварії на Запорізькій АЕС були розроблені та доведені до персоналу детальні протоколи дій у ситуаціях ядерної загрози. Якщо людина чітко знає, що їй потрібно робити в тих чи інших випадках, вона почувається більш впевнено і розглядає ситуацію не як проблему, а як завдання, що має конкретне вирішення. Загалом безпрецедентно важкі випробування військового часу лише зміцнили єдність колективу, об'єднали людей навколо однієї місії — наближення нашої перемоги. АТБ вдалося долучити до цього партнерів по бізнесу та мільйони власних клієнтів в усіх куточках країни.

Один із найбільш серйозних викликів зараз певна нестача кадрів, причому практично за всіма напрямками, спричинена зменшенням населення та іншими об'єктивними факторами. 

Бракує як вантажників, збирачів, охоронців, так і більш кваліфікованих фахівців.

Якщо з першою категорією персоналу питання можна вирішити, скажімо, заміною чоловічої праці на жіночу, або іншими методами, то з висококваліфікованим персоналом проблема набагато глибша. Подекуди необхідні професійні навички здобути не так просто і швидко. Для початку треба час, щоб людина опанувала функцію на рівні виконавця, а більш високий рівень та глибокі знання й навички напрацьовуються роками. Зважаючи на те, яка кількість молоді виїхала за кордон, почала навчання в іноземних вишах, осіла там, є підстави вважати, що кадровий голод у галузі перебуває на початковій стадії, основні потрясіння чекають на бізнес у майбутньому. На жаль, поки немає відповідей на питання, як можна компенсувати цей потенційний кадровий дефіцит.

Звідки беруться фахівці екстракласу

Наприкінці минулого року АТБ відзначила 30-ту річницю з дня власного заснування. Протягом років ефективної роботи на українському ринку ритейлу в компанії зрозуміли просту істину: хочеш мати у штаті фахівців найвищого рівня, логістів, керуючих, бухгалтерів, товарознавців та інших — підготуй їх власними силами. Так, у Дніпрі відкрився перший власний навчальний центр АТБ. Невдовзі аналогічні кадрові кузні почали працювати в інших великих мегаполісах — Києві, Одесі, Львові.

Ці навчальні центри є гордістю компанії, вони системно забезпечують динамічний розвиток бізнесу максимально якісним кадровим потенціалом. Щорічно тут безоплатно підвищують кваліфікацію, набувають нових знань, опановують нові напрямки фахової діяльності та отримують можливість кар'єрного зростання понад 4000 українців. І війна мало вплинула на цей процес, хоча й внесла певні корективи. Ще за рік до вторгнення ворога, під час суворого коронавірусного карантину навчальні центри було забезпечено сучасними ноутбуками, а практика дистанційної форми навчання показала високу ефективність.

Паралельно з цим АТБ стимулює підвищення кваліфікації і для топ-менеджменту. Курси навчання за програмами MBA від KMBS, КШЕ, а також тренінги від провідних вітчизняних і зарубіжних навчальних інституцій компанія частково фінансує власним коштом. 

    Реклама на dsnews.ua