• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Сім-карти за 50 євро і далекобійники. Як українці заробляють на білоруському кордоні

Ситуація з коронавірусом у сусідній Білорусі набагато гірша, ніж в Україні. Але люди продовжують подорожувати з однієї країни в іншу, і на кордоні вже сформувався свій, особливий бізнес

Українсько-білоруський кордон / УНІАН
Українсько-білоруський кордон / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Опівночі 16 березня Україна закрила кордони для іноземців, щоб зупинити проникнення COVID-19 на свою територію. Зупинилося пасажирське сполучення, заборонили піший перехід кордону, але кордон продовжували перетинати громадяни України і люди з посвідками на проживання, далекобійники та ще кілька категорій осіб. Також був дозволений проїзд на власному автомобілі.

7 квітня додатково закрили низку пунктів пропуску через кордон з Білоруссю. Залишилися працювати п'ять із них – і там швидко почав виникати неофіційний бізнес, який обслуговував пасажирське сполучення між країнами, яке раптом стало нелегальним. Причому Білорусь, на відміну від України, кордонів з сусідами не закривала, тож проблеми виникали на українській стороні.

Звісно, не йшлося про те, щоб перепливати Прип'ять або переходити кордон у поліських лісах з лосиними копитами на ногах. Нова транспортна інфраструктура з'явилася дуже швидко: поїздка на автомобілі через сервіс Bla-Bla-Car з Мінська до Києва або у зворотному напрямку – 80-100 євро з людини. Хоча до карантину така послуга коштувала у п'ять разів дешевше.

Були й інші варіанти — за лічені дні з'явилося безліч Viber - і Telegram-чатів, в яких білоруси і українці ділилися всім, що пов'язане з перетином кордону.

«Мені дуже треба було потрапити до сім'ї в Гомель. У мене білоруський паспорт, українська посвідка на проживання. Я з Києва приїхав на машині до самого прикордонного переходу. Там її залишив. Підійшов до далекобійника, домовився за $50, що він візьме мене до себе в кабіну і довезе до Гомеля, – розповів «ДС» білорус Сергій Мартинович. – Так і вийшло, прикордонники взагалі не запитували, хто я і що я. За моїми спостереженнями, четверо з п'яти далекобійників брали таких пасажирів, як я».

У зворотному напрямку виходило теж недешево. Ольга з друзями – вона громадянка України — поверталася додому з Італії після того, як Україна вже перестала приймати міжнародні авіарейси. «Ми хотіли за будь-яку ціну потрапити додому швидше. Долетіли з Риму до Мінська звичайним рейсом, в Мінську взяли таксі до кордону з Україною: 250 євро на чотирьох, – розповідає вона. – Але перетнути кордон немає на чому, а пішки не пускають. Добре, коли їхали через Гомель, там зробили зупинку, і одна з наших дівчат через родичів домовилася. Знайомий виїхав на мікроавтобусі з української сторони і забрав нас на прикордонному переході в Білорусі. Не знаю, як він домовлявся, але ми заплатили йому понад $40. Довіз до Чернігова».

У середині червня заборони почали послаблювати. 15 червня Україна відкрила кордони для іноземців. Тепер для в'їзду їм потрібно мати страховий поліс, який за необхідності покриє лікування COVID-19. Проте людям з країн із високим рівнем захворюваності коронавірусом (до таких належить і Білорусь) доводиться 14 днів перебувати на карантині в обсервації.

Реклама на dsnews.ua

17 червня Кабмін України відкрив низку пішохідних пунктів пропуску на кордоні з Білоруссю та Росією, а також було відновлено автомобільне сполучення у двох пунктах пропуску на українсько-білоруському кордоні.

У вівторок, 7 липня, Україна у зв'язку зі зниженням зростання випадків коронавирусной інфекції, відновила роботу ще 9 пунктів пропуску на кордоні з Білоруссю та Росією. На кордоні з Білоруссю пропуск пішоходів, пасажирського та вантажного транспорту був відновлений в пунктах пропуску «Дольськ» (Волинська область) та «Вільча» (Київська область).

При цьому в Україні намагалися повернути в країну білоруських туристів — чимало громадян Білорусі відправляються відпочивати в Україну або летять на закордонні курорти з українських аеропортів. Був знайдений компроміс: приїжджайте (зі страховкою), на кордоні підпишіть папери, що згодні на два тижні самоізоляції, встановіть на смартфон додаток «Дій вдома», відтак у вас є від 24 до 48 годин, щоб дістатися до місця самоізоляції. Після цього звертаєтеся в сертифіковану лабораторію, робите тест на коронавірус (вартість від 750 до 2000 грн), якщо він негативний – лабораторія направляє документи в МОЗ, і буквально в той же день з особи знімається обов'язок сидіти два тижні на карантині.

«Не все так просто. Потрібна сімка українського оператора для програми «Дій вдома». Сімка повинна бути активована. На кордоні або заздалегідь встановлюєш додаток на українську сімку (на білоруську не поставиш, бо не активуєш). Але де білорусу взяти українську сімку? – розповідає «ДС» про свій досвід перетину кордону Світлана Смирнова. – Теоретично віддалено можна придбати e-Sim, але в Білорусі це незаконно, так і не на кожен смартфон можна поставити. Отже, перетин кордону впирається в українську сім-карту».

І знову моментально був самоорганізований неофіційний бізнес. Приміром, ще в Мінську водій опитує пасажирів – кому потрібні українські сім-карти? Дзвонить куму в Чернігів, той купує їх по долару за штуку, активує, на машині їде на прикордонний перехід, на нейтральній смузі зустрічає автобус, роздає сімки, але вже по 50 євро за штуку.

За словами білорусів, що приїхали таким автобусом до Києва, на рейсі такі сімки купували пасажирів 15-20. Навар чистими з рейсу виходить від 600 до 900 євро. Автобусних рейсів між українськими і білоруськими містами зараз на тиждень близько 16, сім з них здійснюються великими перевізниками.

Виходить, для білоруса, який приїхав в Україну, – близько 100 євро додаткових витрат. Половина – за сім-карту (якщо купувати у спекулянтів), друга половина – за проходження ПЛР-тесту в сертифікованій українській лабораторії, щоб не сидіти під замком два тижні.

Ще знадобиться медична страховка — вона з покриттям лікування на місяць коштує від 60 євро, втім, страховки зараз дуже швидко дешевшають. Її, до речі, можна купити просто на заправці з білоруського боку кордону.

    Реклама на dsnews.ua