• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Складне підпорядкування. Як Коломойський може отримати владу над тарифами на електрику

Новий закон про Нацкомісію, яка встановлює тарифи на електрику, може опосередковано підпорядкувати її групі впливу мільярдера Ігоря Коломойського
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Увечері 5 грудня Верховна Рада 262 голосами "за" в першому читанні прийняла законопроект №2490-1, який по-новому визначає законодавчий статус Нацкомісії, що здійснює регулювання ринку електроенергії та комунальних послуг (НКРЭКУ).

"Чеширская" НКРЭКУ: то вона є, то її немає

Даний законопроект авторства голови комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса, а також Олега Семінського і Андрія Жупаніна (всі з фракції "Слуги народу") вводить такі новації:

– надати Кабміну повноваження утворювати НКРЭКУ;
– претендент на посаду члена НКРЭКУ повинен мати досвід роботи в енергетиці-не менше трьох років (а не п'ять, як зараз) і не менше двох років керівного досвіду;
– Кабмін затверджує склад конкурсної комісії, яка складається з п'яти чоловік (три — від профільного парламентського комітету, один — від Минэкоэнерго, один — від Мінрегіонрозвитку). Конкурсна комісія подає список кандидатів на затвердження уряду;
– Кабмін призначає нових членів регулятора; вони не йдуть з посад після складання повноважень чинного складу уряду;
– тимчасові члени НКРЭКУ призначаються на два роки і більше.

Нагадаємо, що НКРЭКУ була утворена шляхом об'єднання двох регуляторів у серпні 2014 р. указом президента Петра Порошенка. У вересні 2016-го парламент прийняв окремий закон, який регламентує її діяльність. В кінці грудня того ж року депутати від "Батьківщини" звернулися до Конституційного суду з поданням про неконституційність низки положень згаданого закону.

Але тільки 13 червня 2019 р., вже при новому керівництві країни, КСУ за поданням 46 народних депутатів попереднього скликання парламенту визнав не відповідним Конституції низку положень Закону "ПРО НКРЭКУ". Суд зазначив, що існування комісії як центрального органу виконавчої влади і її непокору Кабміну, не узгоджується з нормами Основного Закону.

І КСУ дав півроку для переформатування органу, який регулює тарифи на газ, електроенергію і комунальні послуги. Закон "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг" стає об'єктом боротьби між кількома групами олігархів, що мають власні — і часом діаметрально протилежні — інтереси в сфері енергетики.

Реклама на dsnews.ua

Депутати, які вимагали скасування закону про НКРЭКУ, робили упор на те, що Нацкомісія як державний орган не входить ні в одну з гілок влади та її функції не передбачені Конституцією. У підсумку судді прийшли до висновку, що повноваження президента і Верховної Ради щодо формування конкурсної комісії, як і право президента призначати членів НКРЭКУ і достроково припиняти їх повноваження, Конституцією України не передбачені.

Між тим можна згадати, що "попередниця" цієї комісії існувала і при Вікторі Януковичі і називалася НКРЕ. Тоді вона займалася держрегулюванням діяльності тільки суб'єктів природних монополій в електроенергетиці і нафтогазовому комплексі, а також стверджувала ціни і тарифи для них. Янукович надавав дуже великий вплив на членів регулятора, адже він призначав і звільняв їх самостійно, без жодних конкурсів. Вже при президентові Петра Порошенка комісію переформатували, надавши їй ще й функцію регулювання ринку комунальних послуг.

На чию користь регулювання?

Спочатку комісія замислювалася як незалежний орган державного регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. Її основна мета — створення балансу інтересів споживачів і суб'єктів господарювання, які надають такі послуги. НКРЭКУ ліцензує діяльність цих підприємств і затверджує ціни та тарифи у сферах енергетики і комунальних послуг.

І ось тепер буде новий закон. Чи вплине це на тарифи?

Давайте подивимося, як працює ланцюжок підпорядкованості та управління. Після рішення Конституційного суду вже "нова версія" НКРЭКУ отримає статус центрального органу влади і перейде в опосередковане підпорядкування Кабміну. Уряд же у нас формується парламентською більшістю. Відповідно, регулятор стане більш залежним від парламенту та профільного комітету, а його, нагадаємо, очолює Герус, якого пов'язують із мільярдером Ігорем Коломойським.

Про це ж, до речі, на стислому за часом обговоренні законопроекту у ВР говорив депутат Олексій Кучеренко від ВО "Батьківщина". На його думку, НКРЭКУ, сформована так, як запропоновано в законі за версією Геруса, дійсно буде керованою з боку. За словами Кучеренка, в ідеалі ринок електроенергії повинен був би повністю регулюватися Кабміном, без втручання інших органів влади. Зараз же, щоб уникнути стороннього втручання в роботу НКРЭКУ, потрібно, щоб ця комісія формувалася з участю всього парламенту, а не тільки профільного парламентського комітету.

Додамо, що Коломойський давно зацікавлений у зниженні цін на електрику. Прибутковість належних йому феросплавних заводів безпосередньо залежить від того, скільки коштує електроенергія для промислових споживачів. А в собівартості виробництва феросплавів це до 50%. У цьому зв'язку можна згадати і неоднозначну ситуацію з держкомпанією "Центренерго". Як заявив у жовтні член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, з липня нинішнього року підприємства бізнесмена Коломойського отримували електроенергію на 25-60 коп. за кВт·год дешевше, ніж держкомпанія "Центренерго" мала можливість продавати її на ринку на добу вперед. Корольчук вважає, що таким чином Коломойський отримував дешеву електроенергію від "Центренерго", але зараз необхідність у цьому відпала, так як з'явилася можливість імпортувати її з Росії. "Тобто за ці чотири місяці "Центренерго" максимально збільшила вироблення електроенергії для того, щоб дешево продавати її одному олігарху. За попередніми оцінками, втрати склали більше 500 млн грн", — сказав він.

    Реклама на dsnews.ua