• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Зварити жабу живцем. Як хитро "Укрзалізниця" придумала підвищувати ціни на квитки

Український залізничний перевізник представив фінансовий план на 2021 р., в якому прописано зростання тарифів на пасажирські перевезення. Причому темпами, що значно випереджають прогнозовану інфляцію

"Укрзалізниця" планує збільшення тарифів на пасажирські перевезення
"Укрзалізниця" планує збільшення тарифів на пасажирські перевезення / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Візьмуть з пасажирів

Інформагентство "Інтерфакс-Україна" отримало доступ до проєкту фінансового плану компанії "Укрзалізниця" на 2021 р. Він відображає нову — посткризову — ситуацію, в якій доведеться працювати наступного року українському залізничному монополісту.

Отже, АТ "Укрзалізниця" (УЗ) на 2021 р. запланувало отримати 3,53 млрд грн чистого прибутку (для порівняння: план на 2020-й — лише 69 тис. грн). При цьому виручка в 86,504 млрд грн, очікувана в 2021 р., повинна бути на 15,4% більшою, ніж, найімовірніше, вдасться отримати за підсумком 2020-го.

Також, відповідно до фінплану, EBITDA (прибуток до вирахування податків, виплат за кредитами і амортизаційних відрахувань) УЗ в 2021-му має зрости на 5,4% проти плану на 2020 р. — до 19,175 млрд грн. Капітальні інвестиції передбачається наростити більш ніж в 2,1 раза — до 27,238 млрд грн. Зокрема, на капбудівництво наступного року планується направити 7,252 млрд грн, на купівлю або виготовлення основних засобів — 8,484 млрд грн, на модернізацію основних засобів — 5,785 млрд грн, на капремонт — 5,189 млрд грн. Також в фінплан закладено зростання адміністративних витрат, насамперед за рахунок збільшення витрат на оплату праці та відрахувань на соціальні заходи.

Однак споживачам послуг УЗ важливіше розуміти, як зміняться тарифи на перевезення — вантажні і пасажирські. І ось тут відбуваються дуже істотні зміни. Проєкт фінансового плану на 2021-й передбачає, що доходи від вантажних перевезень скоротяться на 5,2% порівняно з планом на 2020 р., хоча і виростуть на 11,8% порівняно з прогнозом на поточний рік, — до 72,088 млрд грн.

А ось доходи від перевезення пасажирів прогнозуються в розмірі 7,762 млрд грн, і це на 43,6% вище плану-2020 і майже вдвічі більше очікуваного результату поточного року. Але це не означає, що українці почнуть більше їздити на потягах, а УЗ розширить перелік маршрутів. Просто будуть підвищені ціни на квитки. У проєкті фінплану перевізника про це сказано так: "У 2021 році передбачена індексація тарифів на перевезення пасажирів у внутрішньому сполученні з 1 березня на 2% щомісяця. Додаткові доходи становитимуть 557,9 млн грн".

Треба сказати, що раніше пасажирські перевезення всередині країни для УЗ були хронічно збитковими. Прибуток приносили нечисленні міжнародні рейси (особливо Київ — Москва і Одеса — Москва). Але, як природний монополіст, «Укрзалізниця» несла соціальну функцію забезпечення пасажирських перевезень. При цьому компанія отримувала можливість заробляти на вантажоперевезеннях.

Реклама на dsnews.ua

Наскільки дорожче обійдеться поїздка?

Підхід, як бачимо, досить продуманий. Якщо підвищити ціни на квитки відразу на 20–30%, отримаємо всенародне невдоволення, викривальні статті в ЗМІ, скандали в парламенті, можливо, навіть мітинги під Кабміном і вже точно нові фотожаби із керівництвом країни та УЗ в головній ролі. Компанія раніше підвищувала ціни на пасажирські перевезення стрибкоподібно, але це не давало тихого і задовольняючого всі сторони результату. А ось зростання на 2% щомісяця нікого відразу сильно не напружить. Мимоволі пригадується інструкція про те, як зварити живу жабу, щоб вона не вискочила з казанка, — просто повільно нагрівати воду до кипіння.

Отже, замість стрибкоподібного підвищення вартості квитків буде кумулятивне. Всі подальші розрахунки будуються на припущенні, що УЗ, отримавши дозвіл підвищувати ціну на 2% щомісяця в 2021 р., записуватиме і в майбутні фінплани аналогічну норму. Отже, скільки в такому разі знадобиться часу, щоб ціна зросла вдвічі? Правильна відповідь — 2 роки і 11 місяців. Це набагато вище за той рівень інфляції, який прогнозує НБУ на найближчі роки, — 6,5% в 2021-му, 5% у 2022-му (навіть якщо врахувати кумулятивний ефект).

Ось приклад того, як будуть зростати ціни в реальній динаміці. Квиток на поїзд «Інтерсіті +» за маршрутом Київ — Одеса зараз коштує 428 грн, і до 28 лютого його ціна залишиться колишньою. 1 березня, коли ціна зросте на 2%, вона становитиме 436,55 грн. А з 1 серпня 2021-го буде вже 481,9 грн. Через рік, у лютому 2022-го, квиток на потяг Київ — Одеса подорожчає вже до 542,7 грн. Загалом 2 роки і 11 місяців (тобто 35 місяців) піде на те, щоб квиток зі столиці до Одеси подорожчав вдвічі — до 856 грн. Це станеться 1 лютого 2024 р.

Інший приклад — купейний квиток з Києва до Львова коштує сьогодні 491 грн. Через місяць після першого подорожчання він буде коштувати 500,82 грн, через шість місяців, до 1 серпня 2021-го, — 552,9 грн, через рік — 622,6 грн. А через 35 місяців, з 1 лютого 2024-го, — 982 грн. Жаба зварилася.

Хто регулює тарифи УЗ?

"З точки зору пасажира, звичайно, це погано і неправильно. Але з точки зору компанії і якості послуг, які ця компанія надає, це правильний шлях і, напевно, практично єдиний, — сказав "ДС" ексзаступник міністра інфраструктури, експерт Українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер. — На жаль, для "Укрзалізниці" збитковість пасажирського сегмента можна рятувати виключно, з одного боку, підвищуючи ціни, з іншого боку — гарантуючи якість послуг, що надаються".

Однак виникає питання: хто затверджує для УЗ такі розрахунки, за якими зростання тарифів помітно випереджає інфляцію? За словами експерта, на сьогодні існує процедура, за якою зміна тарифів затверджується комісією в Міністерстві інфраструктури — воно виступає як регулятор. Також існує тарифний комітет всередині "Укрзалізниці". Після того як питання підвищення цін на перевезення проходить цей комітет, воно виноситься на рівень міністерства.

"Свого часу я був головою подібної комісії всередині міністерства, і ми намагалися ще в 2015 році підвищити ціни на 20% саме на пасажирські перевезення. Тоді це не пройшло, було заблоковане регуляторною службою, — розповів Володимир Шульмейстер. — Насправді, якщо порівняти просто ціни на квитки в Україні і в інших країнах, у нас ціни на квитки у два і більше разів нижчі, ніж в інших країнах на зіставні траєкторії".

Правда, тут слід зазначити, що загальний рівень цін в європейських країнах, з якими Україну зазвичай порівнюють в подібних випадках, значно вищий, тому не дивно, що у нас тарифи, в яких є місцева складова, теж нижчі (це називається облік паритету купівельної спроможності) .

Експерт пояснив, що у видатковій складовій залізничного квитка закладені зарплати, паливо і електрика, амортизація основних засобів — це теж велика стаття. Саме через те, що зношується рухомий склад і інфраструктура, УЗ доводиться підвищувати ціни на квитки: потрібно оновлювати основні фонди, інакше перевезення в якийсь момент просто припиняться.

"Хочу сказати, як має регулюватися подібне зростання цін, — додав Володимир Шульмейстер. — У разі наявності подібного монополіста повинна бути окрема незалежна комісія з тарифів на транспорті. Я сподіваюся, цю комісію в недалекому майбутньому створять. І завданням цієї комісії буде саме регулювання тарифів таким чином, щоб розвивалися різні види транспорту, в тому числі і водні пасажирські, які також мають шанси на відродження".

Кому вигідне подорожчання квитків

Діють тут і інші чинники, чисто ринкові. Сьогодні на поїздки по багатьом напрямкам залізничні квитки купити дуже важко. Правило бізнесу говорить: якщо у вас товар повністю викуповується — потрібно підвищувати ціни. Тобто УЗ підвищує ціни ще й тому, що ринок пасажирських перевезень дає їй таку можливість.

Є ще один важливий момент: УЗ, звичайно, монополіст, але на ринку пасажирських перевезень вона є конкурентом таких видів транспорту, як автобусний і в деяких випадках авіаційний. І ці види транспорту з нетерпінням чекають підвищення тарифів на залізниці, тому що тоді вони теж зможуть підняти ціни. А після цього замістити рухомий склад: зробити більш комфортабельними автобуси, використовувати кращі літаки, ніж сьогодні, — в ідеалі, звичайно.

Тобто очевидно, що зростання цін на залізничні перевезення виявиться вигідним для всіх. Крім пасажирів. Можливо, з точки зору ідеальної ринкової економіки, пасажирські перевезення і повинні бути такими ж прибутковими, як вантажні. Але економіка України поки дуже далека і від ідеальної, і від ринкової. А в Конституції записано, що Україна — соціальна держава.

    Реклама на dsnews.ua