• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Саакашвілі і контрабанда. Що за нову реформу митниці придумали у Зеленського

Президент підтримав ініціативу Міхеїла Саакашвілі щодо реформування митниці. Її спробують перетворити в "зручний сервіс для бізнесу". Проте вийде – велике питання. Минулого разу не вийшло
Фото: od.gp.gov.ua
Фото: od.gp.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

30 червня під головуванням Володимира Зеленського пройшло засідання Національної ради реформ. Як свідчить повідомлення Офісу президента, на ньому "обговорили першочергові законопроекти щодо реформування галузей економіки, які будуть доопрацьовані Кабінетом Міністрів і Верховною Радою".

З усього, що обговорювалося, найбільший інтерес привернула представлена на засіданні концепція реформування митниці, яку презентував особисто голова Виконавчого комітету реформ Міхеїл Саакашвілі. За його словами, митниця повинна відійти від бюрократичних процедур і стати зручним сервісом для бізнесу. Для цього передбачається створення мережі "відкритих митних просторів", що, крім іншого, буде сприяти підвищенню зарплат митників, модернізації інфраструктури митниць, а також автоматизації і диджитализации митної системи.

"Головною концепцією відкритого митного простору є те, що ми відходимо від класичного штампа і перетворюємо це платний сервіс, - сказав Саакашвілі на брифінгу за підсумками першого засідання Нацради. - Всі вантажі будуть проходити максимум за 15 хвилин у відкритому митному просторі. Замість 26-15-19 документів будуть лише два (інвойс і транспортний документ). Машини будуть розмитнюватися не за маніпуляції вартістю, а за формулою: кубатура, код випуску і так далі. Буде усунутий інститут вирішував, митних брокерів, людина буде сам заповнювати митну декларацію".

Ще одна складова частина реформи - посилення відповідальності за контрабанду: її криміналізація, від трьох до п'яти років за звичайним товарам і до семи років - по підакцизним. Крім іншого, передбачається уніфікувати митні ставки. Сьогодні Україна - один з світових антирекордсменов за кількістю ставок мита, що створює простір для зловживань і корупційної поведінки.

За наявною інформацією, планується залишити на кордоні тільки митників і прикордонників, а до "зеленому" та "червоному" коридорах додати "жовтий" і "синій" (пост-аудит). Ще одне принципове нововведення в рамках майбутньої реформи - наділення функціями глави митниці першого заступника міністра фінансів, який буде взаємодіяти з податковою службою.

Сам Міхеїл Саакашвілі заявив, що Нацрада реформ при президентові України підтримав запропоновану ним "революційну реформу митниці". Однак Володимир Зеленський, здається, дещо охолодив запал Саакашвілі.

"Якщо ми говоримо про митну реформу, у нас повинен бути менеджер - це керівник митниці, який зможе впровадити реформу в життя", - сказав у заключному слові президент України. І підкреслив, що людина, яка відповідає за реалізацію реформи, повинен також відповідати за терміни її впровадження.

Реклама на dsnews.ua

"Відкрите митний простір" - це проект, який передбачає митний сервіс, коли контроль буде відбуватися за принципом "одного вікна". Це покликане спростити процедуру митного контролю та допомогти боротися з корупцією.
У 2016 р. його вже намагалися реалізувати в Одесі. Але тоді призначена з подачі Міхеїла Саакашвілі голова Одеської митниці Юлія Марушевська не впоралася із завданням. "Ми пропонували використовувати варіанти ООН. У них є розроблений продукт, який би дозволив відразу запустити ці процеси з чотирма коридорами, відповідно розділеним фронт-бек-офісом, коли людина, що оформляє, не приймає рішень щодо вартості вашого товару, - розповідала вона журналістам. А далі йшли виправдання: - Але відбувається повне блокування зміни програмного забезпечення, а старе не вдосконалюється. Немає основи, на якій можна працювати з цими новими процедурами".

У підсумку "одеський митний експеримент" не дав результату. І 4 лютого Державна фіскальна служба ліквідувала в місті "Відкрите митний простір". Відповідний наказ тодішній глава ГФСУ Роман Насиров підписав 30 грудня 2016 р. Так і не що заробив протягом року "простір", де планували по-швидкому оформляти прибувають морські вантажі, було скасовано "у зв'язку з оптимізацією структури фіскальної служби".

Сьогодні в Одесі той експеримент з реформування місцевої митниці сприймають як авантюру з закономірно негативним результатом. У січні 2016-го Одеська митниця почала приймати заявки від претендентів на роботу у новому терміналі на Морвокзалі. Майбутнім співробітникам обіцяли більш високу зарплату і сучасні підходи до роботи. У результаті конкурс виявився затягнутим і непрозорим, а пройшли його отримали ту ж зарплату, що і інші митники.

Паралельно на ремонт Морвокзалу було витрачено 30 млн грн, але його не вдалося навіть завершити, але головне - не вдалося провести через ВР законопроект про особливий митному режимі в Одеській області - документ був відкликаний 1 липня, так як не пройшов перевірку на відповідність Конституції України, Митного та Кримінального процесуального кодексів.

"Вийде чи не вийде митна реформа Міхеїла Саакашвілі, залежить від двох чинників. Перший - це політична воля президента, його готовність підтримати реформу, в тому числі - з залученням силового блоку. Другий фактор - здатність інститутів (в даному випадку митниці) до трансформації", - сказав "ДС" директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

За словами експерта, з економічної точки зору, "відкрите митний простір" - цілком робоча схема. Вона на руку тим, хто працює в "білу", а зашкалюває корупція на митниці годується в основному з "сірого" імпорту і експорту. Це інструмент, який добре зарекомендував себе в інших країнах для боротьби з контрабандою, при підміні митних кодів і т. п.

"Змінити формати митних кодів, щоб ними можна було маніпулювати, змінити бізнес-процеси проведення вантажів через кордон, оновити персонал, використовувати цифрову платформу, щоб виключити людський фактор, - і тоді реформа спрацює", - впевнений Анатолій Амелін.

Втім, не всі експерти вірять, що реформа митниці на цей раз пройде успішно.

"У Саакашвілі 100% нічого не вийде, тому що реформи як такої немає. Те, чого немає, не може вийти. Є певний набір штампів, які тиражуються з року в рік. І ці штампи вже перетворилися в такі медійні симулякри, реформа митниці - один з них. Те, що пропонує Саакашвілі, - це пропозиція людини, який абсолютно не розуміє специфіку української економіки, - вважає фінансовий аналітик Олексій Кущ. - Він мислить категоріями Грузії, країни, яка робила ставку на сектор послуг і повна відмова від власної промисловості. Економіка Грузії після Саакашвілі - це третинний сектор і те ж саме вино і мінеральна вода, які були до Саакашвілі і ще десятки років. Україна - країна з більш складним профілем економіки. У нас є своя промисловість, сектор послуг далеко не такий. Країна велика, багатонаселена. Відповідно, потрібні більш складні методи економічного регулювання".

На думку експерта, щоб зберегти свою промисловість і проводити індустріалізацію 2.0, Україні потрібно захищати внутрішній ринок. Отже, ніякого "зеленого коридору" для імпортних товарів бути не може. Імпорт за деякими позиціями повинен обмежуватися шляхом законних загороджувальних заходів, які дозволені в рамках міжнародних угод.

"Це справа митниці, тому що митниця є саме інструментом реалізації цієї політики. Не можна встановити "зелений коридор" з імпорту і при цьому проводити протекціоністську політику щодо захисту внутрішнього ринку. Це абсолютно несумісні речі", - резюмує Олексій Кущ.

Поки запропонована Михеилом Саакашвілі реформа митниці виглядає скоріше як суміш благих побажань і прикладів з досвіду інших країн, які намагаються перенести в українську реальність. Але навряд чи такий простий перенесення чужого досвіду буде успішний. Тим не менше голова Виконавчого комітету реформ отримав ще одну спробу.

    Реклама на dsnews.ua