• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Тищенку на замітку. Чому гречки багато, але вона дорожчає

Найпопулярніша в країні крупа зростає в ціні, хоча цьогорічна врожайність гречки виявилася рекордною. У чому причина?

В Україні дорожчає гречка
В Україні дорожчає гречка / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Незважаючи на рекордний урожай, продукти харчування в Україні дорожчають. І тут марно шукати змову — вони дорожчають у всьому світі, і причина тому — продовольча інфляція. Простіше кажучи, ціни на базові сільгосппродукти зростають разом з іншими сировинними товарами в рамках глобального суперциклу зростання.

Однак зростання світової економіки слабо тішить, коли одночасно з нею зростають ціни у магазинах. У тому числі на такий близький українцям продукт, як гречана крупа.

За роки незалежності ми звикли до того, що це один із найдешевших і найдоступніших продуктів. А тепер гречка може стати якщо не дефіцитною, то цілком дорогою їжею.

Щастя нардепа Тищенка та радість міністра Лещенка

Заступник голови фракції "Слуги народу" у Верховній Раді Микола Тищенко знову сподобився на сенсацію: він, виявляється, купує продукти набагато дешевше, ніж решта громадян країни. Коли в нього перед телекамерою запитали про ціни на продукти та поцікавилися, де він купує собі їжу, той відповів, що дуже любить Бессарабський ринок у Києві. Туди він нібито ходить за салом, яке виявляється коштує від 50 грн за кілограм. Також, за словами Тищенка, він купує гречку по 12 грн за кілограм, хоча іноді йому доводиться платити за крупу цілих 28 грн.

Кияни, напевно, живуть в іншому місті — у більшості супермаркетів ціна кілограма гречаної крупи стартує від 50 грн, причому плавно зростає. Проте цього року, теоретично, ситуація могла б змінитись.

Як заявив 22 жовтня міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко на своїй офіційній сторінці у Facebook, у сукупності у 15 областях України вироблено вже 107 тис. т гречки, що стало рекордом для України за останні кілька років.

Реклама на dsnews.ua

"Це показник на рівні 94%, оскільки збір завершили лише 15 областей. Тому наші оновлені прогнози становлять понад 110 тис. т. Найвищу врожайність зафіксовано поки що по Вінницькій області: 1,59 т/га, — написав Роман Лещенко. — Тих, хто спекулює на темі продовольчої безпеки та залякує українців, закликаю дивитися на конкретні цифри: зерном та грекою українці забезпечені сповна".

Щоправда, Держстат поки що відображає дещо інші цифри. Станом на 1 жовтня було прибрано врожай гречки з 65,1 тис. га, вироблено 93,5 тис. т гречаного зерна. Це справді успіх, оскільки рік тому до 1 жовтня навіть із більшої площі — 68,8 тис. га — було зібрано 89,7 тис. т зерна гречки. Але вже зрозуміло, що сприятливі погодні умови цього року дали змогу аграріям поставити черговий рекорд.

Гречки все одно не вистачить

Але ціни на гречку продовжать зростати. Тому що обсяги виробництва все одно відстають від споживання. Як пояснює виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий, при споживанні українцем у середньому близько 3 кг гречки на рік країні потрібно приблизно 100 тис. т гречаної крупи. А це близько 150 тис. т у перерахунку на зерно гречки.

Тобто навіть якщо український АПК, як обіцяє міністр, видасть за підсумками жнив 110 тис. т гречаного зерна, цього все одно не вистачить для покриття попиту всередині країни (про експорт ми взагалі не говоримо). І ще близько 30 тис. т круп доведеться імпортувати.

Ось тільки проблема в тому, що імпортувати особливо нема звідки. В останні роки йшло активне ввезення гречки з РФ та Казахстану. Справа в тому, що в цих країнах гречку використовували як першу культуру на нових (щойно відведених під сільгоспвиробництво) полях. За фактом це був "зайвий" урожай, до того ж дуже невисокої якості, проте крупа виходила дешева, хоч і брудна.

Але тепер поля вже запущені у сівозміну під зернові культури, виробництво гречки там скоротилося. Як наслідок, Росія внесла гречку до переліку стратегічних товарів, які заборонила експортувати до України. А що буде з імпортом із Казахстану — поки що ясності немає. Також незрозуміло, що з імпортом з Білорусі: у цій країні цього року неврожай, обсяги сільгоспвиробництва впали на 19%, тож більш ніж імовірно, що уряд заборонить експорт будь-яких зернових культур.

Власних запасів в Україні також мало. Чому? На початку 2020 р. коронавірусна паніка та девальвація гривні спровокували підвищений попит на товари першої необхідності та продукти тривалого зберігання, серед яких виявилася гречана крупа. Запаси крупи та зерна гречки в торгівлі та в переробці під тиском споживчого попиту скоротилися до багатомісячних мінімумів. Станом на 1 січня 2021 р. запаси зерна гречки на підприємствах, що займаються її зберіганням та переробкою, впали до трирічного мінімуму — до 13,8 тис. т, що на 20% нижче за значення на аналогічну дату в 2020 р. та на 40 % поступається рівню 2019-го.

У 2019/20 маркетинговому сезоні Україна зібрала найнижчий урожай гречки за останні 10 років — лише 88,7 тис. т, що майже на 40% менше, ніж попереднього сезону. Головним фактором, що спричинив падіння обсягів урожаю гречки, стало скорочення посівних площ практично вдвічі. У 2020/21 маркетинговому сезоні (тобто у 2020 р. умовно кажучи) обсяг виробництва зерна гречки в Україні незначно відновився — додалося 17%, — до майже 104 тис. т, проте її врожайність скоротилася на 10%, до 1,21 т/га.

І ось тепер усе гаразд і з урожайністю, і з виробництвом крупи, але цього не вистачить, щоб відновити запаси та покрити попит. А фермери не поспішають нарощувати виробництво через невисоку рентабельність культури. За підсумками 2019 р. рівень рентабельності становив усього 6,6%, а в 2018-му були збитки у розмірі 17,2%. Звідси й скорочення посівних площ. Минулого року рентабельність трохи відновилася — приблизно до 7%. Але цього замало, щоб стимулювати АПК розширювати посівні площі під грекою.

У ЗМІ та соцмережах можна зустріти думки, що одна з причин подорожчання гречки — дії спекулянтів. Мовляв, вони притримують крупу, чекаючи на ще вищі ціни. Проте експерти це заперечують.

"В Україні понад 40% гречки виробляється зовсім дрібними приватниками — фермерами та малими підприємствами. Їх десятки тисяч, вони постачають крупу розрізнено, тож про якусь змову на ринку говорити не доводиться, — сказав у коментарі "ДС" виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.— Отже, причина зростання цін лише у нестачі самого зерна гречки і більше ні в чому. А коли вдасться вирішити цю проблему — сказати поки що неможливо".

    Реклама на dsnews.ua