• USD 26.4
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Паливний колапс: З 16 жовтня Україна може залишитися без дизельного палива

Щоб уникнути колапсу на паливному ринку і гострого дефіциту дизельного пального для споживачів усіх категорій, Нафтогазова Асоціація України звернулася до  прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням негайно виправити дві критичні помилки, допущені при внесенні змін до техрегламенту для світлих нафтопродуктів.

Реклама на dsnews.ua

23 вересня 2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 967 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 №927". Даною постановою в результаті, ймовірно, технічної помилки в тексті Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палив (далі техрегламент для світлих нафтопродуктів) були допущені дві критичні помилки, які можуть спровокувати колапс на паливному ринку і створити гострий дефіцит пального для Збройних сили України, Держрезерву та інших споживачів дизельного пального. Варто відзначити, що раніше НАУ неодноразово звертала увагу Міненерго на необхідність виправити дані технічні помилки.

Помилка №1 — з 16 жовтня Україна може залишитися без ДП

Оскільки в техрегламенті був видалений один з найважливіших показників дизельного пального, а саме, "гранична температура фільтрованості" для зимового і арктичного ДП, відсутність в техрегламенті цього показника унеможливить проведення оцінки відповідності такого пального вимогам техрегламенту і оформлення паспортів якості при випуску на ринок і введенні в обіг такого ДП.

Це означає, що з 16 жовтня 2021р імпортери і вітчизняні виробники не зможуть продавати зимове ДП, а продаж літнього ДП з 16 жовтня буде заборонено в зв'язку з закінченням літнього періоду (з 16 квітня по 15 жовтня).

Таким чином без ДП можуть залишитися споживачі всіх категорій: оборона, Держрезерв, державні і комунальні служби, промислові споживачі та громадяни.

Помилка №2 — чистий бензин (без біоетанолу) можна продавати з ризиком величезних штрафів

При внесенні некоректних змін до того ж техрегламенту була введена нова класифікація бензину без вмісту біоетанолу — Е0. При цьому, крім опису такого бензину, необхідно було також прописати порядок його маркування, чого не було зроблено. В результаті бензин Е0 як би існує (є його опис, вимоги до фізико-хімічними показниками та ін.) а як він повинен бути маркований в паспортах якості, в техрегламенті не вказано.

Припинити постачання і продаж безбіоетанольного бензину неможливо, так як це створить його гострий дефіцит для всіх споживачів. В результаті чого найбільше може постраждати оборона і Держрезерв, так як для довгострокового зберігання необхідно купувати виключно чистий (безбіоетанольний) бензин.

Таким чином, чистий бензин продається з ризиками отримання величезних штрафів за формальні невідповідності в документах, що виникли в зв'язку з допущеною в технічному регламенті помилкою.

З метою недопущення гострого дефіциту ДТ і бензину в країні, Нафтогазова Асоціація закликає Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля і Міністерство Енергетики України до 15 жовтня 2021р прийняти постанову, яка виправить помилки в техрегламенті для світлих нафтопродуктів.

    Реклама на dsnews.ua