• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Світ іде в золото. Чому ніхто не вірить у долар і швидкий кінець кризи

Ще не так давно на тлі економічної кризи фондові біржі росли: здавалося, масові вливання грошей в економіку розвинених країн змогли оживити ринок. Але сьогодні зростає в ціні золото, і це поганий знак

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Поки політики розмірковують про вихід з коронакризи з мінімальними втратами для економіки, інвестори на глобальних ринках готуються до іншого сценарію: біржова ціна на золото днями поставила новий рекорд, уперше з 2011-го пробивши позначку $1800 за унцію. Аналітики банку Goldman Sachs вважають, що в найближчому майбутньому золото може подорожчати до $2 тис.

Найкращий захисний актив

Ціна на золото на торгах у Лондоні 8 липня становила $1809 за унцію (див. графік), а сьогодні сягає вже $1817 за унцію. Безпосереднім приводом для нинішнього зростання стала новина про рекордні (майже $40 млрд) вкладення інвесторів у індексні фонди (ETF), наступні за динамікою цін на золото. По динаміці припливу грошей уже очевидно, що інвестиції в "золоті" ETF у цьому році всього за сім місяців поб'ють історичний рекорд річного припливу коштів, зафіксований у кризовому 2009 р.

LME

Джерело: LME

Причина такого масштабного вливання грошей в золото - побоювання інвесторів, які бояться повноцінної другої хвилі пандемії COVID-19. У США влада все ще сподівається, що новий спалах вдалося стабілізувати (не допустити подальшого швидкого зростання інфікованих). Однак кількість хворих у країні перевищила 3 млн осіб і продовжує зростати. Масові соціальні протести кольорового населення успішно множать на нуль усі спроби влади вмовити людей дотримуватися самоізоляції і перешкоджати поширенню коронавірусу.

Нинішнє ралі цін на золото триває з кінця 2018 р., з того часу дорогоцінний метал подорожчав у півтора раза - з $1200 до $1800 за унцію. Причому тільки з початку 2020 р. золото виросло в ціні на 20% - на тлі коронакризи інвестори зазвичай використовували його як захисний актив.

Реклама на dsnews.ua

Ще одна особливість ситуації: під час нинішньої кризи золото отримало серйозну перевагу над головним конкуруючим захисним активом - американськими держоблігаціями. Річ у тім, що через зниження ставки ФРС їхня прибутковість впала, а у частини випусків і зовсім стала негативною. "Це усунуло головну причину, з якої люди не купують золото, - те, що воно не приносить доходу",- зазначає Financial Times.

Слід зазначити, що зростання цін на золото могло бути ще більш значним. Як зазначає Bloomberg, після введення жорстких карантинних обмежень Китай та Індія, найбільші у світі покупці золотих злитків, монет і ювелірних виробів, майже призупинили закупівлі. Продажі на цьому ринку відновлюються повільно, зокрема, й через те, що зупиняє покупців нинішнє зростання цін на золото.

Прогнози про те, що буде з цінами далі, розходяться, але більшість аналітиків вважає, що вони продовжать зростати. В середині червня Goldman Sachs підвищив свій річний прогноз до $2 тис. за унцію.

Таке, а можливо, і більш значне зростання ціни на цей дорогоцінний метал ми побачимо у разі, якщо нинішні побоювання інвесторів (а значить, приплив коштів у "золоті" ETF) виправдаються, а закупівлі азіатських покупців будуть швидко відновлюватися. Щоправда, тут можна згадати, що після кризи-2008/09 вихід на докризовий обсяг закупівель у Китаю та Індії зайняв чотири роки.

І ще важливо врахувати, що останні кілька тижнів фондові індекси теж досить інтенсивно зростали, і тільки зараз їхнє підвищення зупинилося. Зазвичай так не буває: динаміка акцій промислових гігантів і золота традиційно протилежна. Тобто люди або продають золото і купують акції (коли економіка зростає і акції дають прибуток), або, навпаки, скидають акції і йдуть в золото (коли йде хвиля банкрутств і важливіше зберегти гроші).

Але зараз все змішалося. З одного боку, центробанки розвинених країн накачують економіку грошима, в тому числі викуповуючи акції. Причому тиждень тому сталося те, чого до цього не було. Федеральна резервна система США почала купувати "сміттєві" облігації. Був проведений викуп на $428 млн, і лише 48% компаній, що потрапили в цей список, мають найвищий кредитний рейтинг. Решта 52% належать до активів з рейтингом нижче середнього (B і В-), і якщо говорити про облігації, то це фактично "сміттєві" цінні папери.

На такий ризик ФРС могла піти лише з однієї причини - потрібно дати гроші компаніям, щоб вони не оголосили себе банкрутами. Але далеко не факт, що подібний підхід спрацює, і навіть якщо ФРС продовжить роздавати гроші, можливо, не вдасться уникнути хвилі банкрутств у третьому і четвертому кварталах.

Інвестори (як інституційні, так і дрібні приватні) це розуміють. Але вони бачать і спровоковане вливаннями коштів зростання фондового ринку. Тому одні вирішують ризикнути і зіграти на зростаючому ринку, інші - вивести гроші в золото від гріха подалі.

Примарна перспектива

За 12 років - з 2000 по 2012 рр. - золото подорожчало з $260 до $1900, додавши до своєї вартості понад 600%. Коли в 2012-му світ заспокоївся і повірив у добробут фондового ринку, золото тут же здешевшало майже вдвічі. Якщо зараз раптом спрацюють усі антикризові заходи, які вживають у всіх країнах, то чисто теоретично ми можемо повернутися до ціни у $1000 за унцію і ще нижче.

Але такий ідеальний сценарій малоймовірний. Багато що говорить про те, що за період від півроку до двох років світ накриє друга хвиля кризи. Найімовірніше, вона буде пов'язана з наслідками нинішньої коронакризи, але й інші непередбачувані причини не варто скидати з рахунків (наприклад, конфлікт між Китаєм і Індією).

Якщо ці побоювання справдяться, ми отримаємо величезну напруженість на фінансових ринках, яка призведе до перетікання капіталів у золото. А оскільки вільних грошей (спасибі їм) у світі стало набагато більше, то ціна золота може зрости набагато швидше, ніж це було з 2000 по 2012 рр.

Українці теж купують золото, намагаючись захистити свої заощадження від кризи. Однак не можна порівнювати ситуацію в нашій країні і, скажімо, в США. Річ у тім, що пересічний американський інвестор може обирати між золотом, акціями компаній, облігаціями уряду та іншими інструментами.

Джерело: finance.ua

В Україні фондовий ринок для пересічного інвестора практично відсутній. Експериментувати з криптовалютами після першого кварталу 2018-го наважуються одиниці, з держоблігаціями граються великі інвестори. Як "сховища" для вільних грошей, якщо не згадувати про гречку, залишаються нерухомість, золото і, звичайно ж, тверда валюта. Утім, нерухомість вимагає вкладень, досить значних для представників середнього класу. А ціна золота, яке можна купувати в злитках від 10 г або в монетах, теж зростає слідом за світовою.

    Реклама на dsnews.ua