• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Трильйони Байдена. Як Україна "імпортує" інфляцію зі США і що буде з гривнею

Поширена економічна страшилка: зараз американці "надрукують" доларів, і вони знеціняться, треба скуповувати золото і квартири. Насправді економічні механізми працюють дещо інакше. Але Україну те, що відбувається в США, все-таки зачепить

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Президент розкидається трильйонами

6 березня Сенат США після обговорення, що тривало цілу добу, все-таки схвалив пакет заходів допомоги національній економіці. На те, щоб після пандемії Covid-19 повернути економіку в нормальне русло, найближчим часом буде витрачено $1,9 трлн. Увесь план порятунку базується на програмі, запропонованій президентом Джо Байденом в середині січня, ще до вступу на посаду.

Рішення було прийняте з великими труднощами і невеликою перевагою: законопроєкт підтримали 50 сенаторів; проти були 49. Що цікаво, всі республіканці у верхній палаті проголосували "проти" цього заходу — вони впевнені, що стимулювання здатне розігнати споживчу інфляцію в США до неприйнятних для економіки показників. А один сенатор-республіканець — Ден Салліван від штату Аляска — не був присутній на голосуванні.

З іншого боку, всі демократи в Сенаті проголосували за. Тому далі законопроєкт піде в Палату представників (яка його, швидше за все, схвалить), потім — на підпис президенту. Очевидно, законопроєкт буде прийнятий до 14 березня.

Нагальність таких заходів очевидна: як вказує бюро економічного аналізу міністерства торгівлі США: за 2020 р. американський ВВП впав на 3,5%, що стало найгіршим показником з часів Другої світової війни. Як вважає глава Федеральної резервної системи Джером Пауелл, на відновлення ринку праці в США, який постраждав від наслідків пандемії коронавірусу, можуть знадобитися роки.

Минулого квітня рівень безробіття в країні досяг максимуму за весь період пандемії — 14,8%. Великими вливаннями грошей в економіку до січня 2021-го показник вдалося опустити до 6,3%, але на цьому ресурс був вичерпаний. Більш того, виник ризик нового відкату економіки (хоча вакцинація вже проводиться, пандемія все ж триває), і щоб його не допустити, вже нова адміністрація Білого дому готує нові вливання.

Ось тільки в сучасному світі вливання грошей в економіку США означає наслідки для економіки всієї планети.

Реклама на dsnews.ua

Як поділять нові гроші

Як же будуть розподілятися зазначені $1,9 трлн? $350 млрд дістануться владі штатів. Система освіти отримає всього близько $170 млрд допомоги, сфера громадського харчування (як один з найбільших роботодавців у країні) — $25 млрд. На тестування з приводу коронавірусу буде витрачено $46 млрд, а на прискорення програми вакцинації від Covid-19 — приблизно $14 млрд. Також передбачається $30 млрд допомоги для сімей, які нездатні платити орендну плату за житло і комунальні послуги.

Але основна частина виплат — це "вертолітні гроші", завдання яких підтримати споживчий попит і одночасно найменш багаті верстви населення. Зокрема, законопроєкт передбачає прямі виплати американським громадянам по $1400 на кожного платника податків або $2800 для подружжя, якщо їх річні доходи становлять відповідно $70 тис. або $150 тис.

З урахуванням тих виплат, які Конгрес схвалив у грудні 2020 р. (по $600 на кожного), тобто вже за Байдена, громадяни США отримають по $2 тис. Решта грошей повинна піти на допомогу місцевій владі, школам і підприємствам.

Також антикризовий пакет передбачає збільшення допомоги з безробіття до $300 на тиждень. Розширені компенсації для сімей з дітьми будуть перераховуватися частинами, по $250–300, в період з липня по грудень.

Уряд одразу після підписання законопроєкту Байденом має почати розсилку чеків. Їх одержувачами повинні стати близько 160 млн домогосподарств.

Переймаючи досвід Трампа

В останній рік президентства Дональда Трампа на реанімацію економіки США також виділялися величезні гроші. Було витрачено загалом $3,9 трлн; пересічні платники податків отримували по $1200 плюс численні пакети допомоги окремим соціальним групам плюс від місцевої влади тощо.

Важливий момент: незважаючи на хор голосів, які стверджували, що таке вливання грошей в економіку неминуче викличе інфляцію і фатальне знецінення долара, ці кошти не зуміли довести американську грошову систему до небезпечної інфляційної межі. При таргеті інфляції в 2% зростання споживчих цін за підсумками 2020 р. становило 1,36%.

Тепер виникає питання, чи не перегріють економіку нові вливання? Знову звучать голоси, які стверджують, що нове "друкування" грошей буде причиною подальшого стискання монетарної пружини, від якої постраждають не тільки самі американці, але й економіки, що розвиваються, залежні від американського долара.

"Пакет від Білого дому може виявитися трохи щедрішим, ніж це реально необхідно, але його вплив на інфляцію, швидше за все, буде незначним", — вважають економісти банку UBS. За первинними підрахунками експертів цього банку, реалізація плану Байдена підвищить темпи зростання інфляції приблизно на 0,5% в порівнянні зі сценарієм, що не передбачає виділення додаткової допомоги.

При цьому в UBS очікують, що базові витрати на особисте споживання (а це, на думку ФРС, найвірніший показник інфляції) зростуть у 2021 р. до 1,8%, а у 2022 р. — до 1,9%. Це, як і раніше, нижче цільового показника ФРС. Загалом банкіри очікують лише поступове зростання цін в рамках помірної інфляції в першій половині 2021 р.

У свою чергу, аналітики Bank of America прогнозують зростання ВВП США в 2021 р. в межах 6%, а у 2022-му — ще на 4,5%. Якщо цей прогноз справдиться (чергові стимули зіграють роль каталізатора зростання), країна зможе залатати дірки в економіці до кінця 2022 р.

Витратять на акції і крипту

З одного боку, ідея підтримувати економіку через стимулювання споживчого попиту — хороша і правильна, а головне — ефективна. З іншого — практика другої половини 2020 р. показала, що значна частина "вертолітних грошей" насправді йде не на споживання товарів і послуг. Вони прямо перенаправляються на фондовий ринок, а також ринок криптовалюти. Підтверджень тому багато, включаючи стрімке зростання біткойнів, а також рекорди, які ставив фондовий ринок на тлі економічної стагнації.

У зв'язку із заходами щодо стимулювання американської економіки експерти Goldman Sachs очікують нового потужного припливу приватного капіталу на фондовий ринок — насамперед від домогосподарств. Саме приватники, на їхню думку, увіллють в акції $350 млрд вже в 2021-му (колишня оцінка — $100 млрд). В результаті приватні інвестори (у тому числі і дилетанти) цілком можуть стати найбільшими гравцями фондового ринку і навіть обійти корпорації. А в тому, на що вони здатні, всі бажаючі вже могли переконатися на прикладі акцій GameStop і ряду інших компаній.

Нагадаємо, Сенат погодився виділити $1,9 трлн 6 березня, а вже 8 березня під час торгів лідерами зростання стали акції American Airlines (+ 5%) і United Airlines (+ 7%). Понад 6% додала і капіталізація Disney.

Відомий трейдер Амстердамської фондової біржі Міхаель ван де Поппе відреагував на новину про "трильйони Байдена" вигуком "Біткойни — на Місяць", додавши, що вартість пакета стимулюючих заходів більш ніж вдвічі перевищує ринкову капіталізацію головної криптовалюти.

І дійсно, криптовалютний ринок відреагував бадьоро. Після рішення Сенату біткойн за 24 години подорожчав більш ніж на $5 тис. і вперше з 22 лютого досяг $54 тис. Тепер, як показують опитування, понад 22% клієнтів банку Goldman Sachs чекають біткойн по $100 тис. до кінця року. Загальна ж капіталізація крипторинку до 9 березня зросла на 6%, до рівня $1,67 трлн.

Подорожчання сировини, стабільність гривні

Як нове масштабне вливання грошей в американську економіку вплине на весь світ? Тут є кілька важливих моментів. З одного боку, американські промислові гіганти, пожвавішавши завдяки зростанню їх акцій, почнуть активніше реалізовувати проєкти за межами США. Що добре для всіх країн, навіть для Китаю. Тут і Україна може розраховувати на приріст американських інвестицій.

Другий, ще важливіший фактор — зростання цін на сировину.

"Чим більше вливання ліквідності, тим слабкіший долар, відповідно, більш позитивна динаміка курсів валют країн, що розвиваються. Тим дорожча сировина на міжнародних ринках, — сказав "ДС" фінансовий аналітик Олексій Кущ. — І тим активніше йде приплив капіталу на ринки країн, що розвиваються".

Експерта не турбує те, що сам цей доларовий капітал знецінюється. Адже, як каже Олексій Кущ, це відбувається за рахунок інфляції американських фондових активів і зростання світових цін на сировину. Тобто можна сказати, що це не долар знецінюється, а доларова інфляція перетікає в інші країни.

У короткостроковій перспективі "трильйони Байдена" — позитивний фактор для економіки України з точки зору курсової стабільності. Наші сировинні товари будуть користуватися підвищеним попитом на світових ринках, і завдяки притоку валюти нам буде простіше повертати борги, що накопичилися, а курс гривні, ймовірно, буде стабільним. Однак супроводжуватися це буде зростанням інфляції — воно "імпортується" в Україну зі світових ринків як неминучий наслідок загального зростання цін на сировину. Одним з результатів стане здорожчання продуктів харчування, яке спостерігається вже зараз, навіть з корекцією на сезонний фактор.

"На курс гривні все це не вплине практично ніяк. $1,9 трлн — це близько 20% приросту балансу ФРС. У нас грошова маса, завдяки в тому числі рефінансуванню, зростає приблизно такими ж темпами, — сказало "ДС" джерело в Нацбанку Україна. — Але ось що сумно, це рішення означає укупі з колишньою емісією фактичне подвоєння балансу ФРС буквально за рік-півтора. Гарячий капітал шукає собі застосування в акціях, криптовалюті. Тепер це позначається і на товарному ринку. Ціни на деякі продукти харчування, руду близькі до рекордних. М'яка політика центробанків запустила маховик світової інфляції. Я вважаю, що за кілька років ціни на звичні товари зростуть у доларах на 30–50%. Включаючи сировину і нерухомість. Процес уже почався".

    Реклама на dsnews.ua