• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Удар по держбанкам та ініціативі президента: ЗМІ розповіли про проєкт Дубінського щодо валютних кредитів

Реклама на dsnews.ua

У Верховній Раді з'явився законопроєкт, яким хочуть спростити життя валютним позичальникам. При цьому він може привести до підвищення частки проблемних кредитів в держбанках і зупинки ініціативи президента щодо масової іпотеки під 10%

Про це йшла мова на засіданні робочої групи Мін'юсту з питань банкрутства, йдеться в матеріалі "Delo".

Авторами законопроєкту №4204 стала група депутатів на чолі зі "слугою народу" Олександром Дубінським. Експерти вважають, що документ порушує баланс інтересів кредитора і позичальника по іпотечних кредитах і прописані в Конституції принципи госпдіяльності.

У 2014 році для валютних позичальників вже був введений мораторій на відчуження майна боржників по валютних кредитах. Він був продовжений до квітня 2021 року. У 2019 вступив в силу Кодекс по процедурах банкрутства, який передбачає можливість реструктуризації боргів фізосіб. Якщо фізособа оголошує себе банкрутом, то його не мають права виселяти з єдиного житла. При цьому банкіри та експерти заявили, що позичальники, які хвилювалися про втрату житла, з банком домовилися про нові умови.

Як вважають журналісти, частина проблемних портфелів — це ті боржники, які воюють з банками і прикриваються мораторієм. Вони не можуть скористатися процедурою банкрутства — їхнє житло може перевищувати ліміти, встановлені в Кодексі.

"Саме під них, здається, прописаний законопроект", — йдеться в публікації.

Законопроєкт №4204 позбавляє банкірів можливості повернути частину виданих іпотечних кредитів, і сильно вдарить по держбанкам, де частка проблемних кредитів перевищує 63%. У разі прийняття законопроєкту, планам КМУ щодо зниження частки проблемних кредитів в держбанках "збутися не судилося".

Також прийняття законопроєкту може нести певні соціальні ризики.

"З соціальної точки зору законопроєкт вкрай шкідливий, — говорить експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян. — По-перше, він популістський, по-друге, якщо відповідальні позичальники платять, навіщо потурати безвідповідальним, злісним неплатникам, деякі з яких продовжують жити на широку ногу? Тому треба стимулювати, в першу чергу, тих, хто платить, а не підігрувати тим, хто не платить".

Документ також нівелює принципи господарювання шляхом втручання в діяльність банків — їх примушують до перегляду старих домовленостей. Ризики створює і норма про встановлення трирічного терміну існування права вимоги кредитора за договором — проєктом передбачено припинення кредитного зобов'язання через закінчення терміну і кредит "живе" 3 роки від дати прострочення, незалежно від дій кредитора.

Прийняття проєкту №4204 може відлякати інвесторів, адже вони не схильні довіряти системі, яка змінює правила заднім числом. Він також ризикує поставити хрест на ініціативі президента про доступну іпотеку під 10% річних — Дубінський запустив закон, який порушує баланс інтересів кредиторів і боржників і може привести до відмови банків від іпотечного кредитування.

Дивно, на думку журналістів, виглядає пропонована в законопроєкті норма про те, щоб борги реструктуризувати за пільговою ставкою, якщо в заставі знаходиться квартира площею до 140 кв. м або будинок площею до 250 кв. м.

За словами інвестиційного банкіра і фінансового аналітика Сергія Фурси, під процедуру підпадають практично всі продавані в Україні квартири, а прийняття проєкту може заблокувати всю іпотеку. З цим згоден Єгор Киян.

"Ухвалення закону може привести до значного скорочення програм іпотечного кредитування комерційними банками", — зазначив Киян.

    Реклама на dsnews.ua